Poproszę o pomoc.

vaskez81vaskez81 Użytkownik
Witam wszystkich serdecznie. Otóż mam pewien problem. Moja mama mieszka w kamienicy i zajmuje jeden lokal. Do kamienicy wprowadził się potentat stbiznesowy wykupił wszystkie inne mieszkanie(oprócz mojej mamy) i posiada większość we wspólnocie, którą to z mamą tworzy. Jednak chce on przeprowadzić remont dachu, drenaż i inne rzeczy które będą kosztować z wyliczeń około 200 tysięcy. Zgodnie z udziałami moja mama ma ponieść również koszta, jednakże nie stać ją po prostu na to. Czy może ten facet wykonać remont tego wszystkiego i następnie obciążyć hipotekę lokalu mojej mamy czy też nie i czym to grozi. czy ma ten facet jakieś instrument prawne do tego typu działania. Dziękuję za odpowiedz

Komentarze

  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Sprawa wygląda na pierwszy rzut oka niestety źle. Jaki pakiet udziałów ma mama (ile % nieruchomości wspólnej)?
  • Opcje
    vaskez81vaskez81 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    proszę bardzo posiada 25 procent nieruchomości wspólnej. JAK TO JEST Z TĄ HPOTEKĄ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Większościowy właściciel powinien uzyskać zgodę Twojej mamy na te wydatki.
    W razie braku zgody, musi wystąpić do sądu.
    Kodeks cywilny:
    Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
    Jeśli jednak wykaże przed sądem, że roboty są konieczne, to uzyska upoważnienie sądowe, które zastąpi zgodę Twojej mamy. Potem może wystąpić z pozwem do sądu przeciwko współwłaścicielce o nakaz zapłaty 25% kosztów remontu wraz z odsetkami. Po otrzymaniu prawomocnego nakazu zapłaty może skierować wniosek o egzekucję do komornika (łącznie z żądaniem przeprowadzenia licytacji mieszkania), albo złożyć w sądzie wniosek o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości lokalowej Twojej mamy.

    Jednak hipoteka to nie pieniądze. To tylko gwarancja ich odzyskania kiedyś w przyszłości.
    Zatem większościowy właściciel raczej wystąpi o egzekucję komorniczą, najpewniej z lokalu (licytacja), bo 50.000 zł to spora kwota i może być nie do ściągnięcia z konta bankowego, wynagrodzenia, czy innego majątku (o ile taki istnieje).
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie, właśnie. I tego bym się trzymał. Przede wszystkim większościowy właściciel musi wykazać - jak wspomniał Owner - że planowane przez niego roboty są konieczne do wykonania. Należy więc prewencyjnie zorientować się (mama, albo ktoś w jej imieniu), czy zamierzenie potentata biznesowego jest tylko chęcią podniesienia standardu (pewnie chce podnajmować swoje lokale, bo chyba nie chce mieszkać w kilku jednocześnie) w celu uzyskania lepszej ceny za wynajem, czy rzeczywiście zamierzone remonty są niezbędne, a jeśli tak, to czy rzeczywiście w proponowanym zakresie i proponowanymi metodami.

    Jest wiele alternatywnych sposobów na wykonanie każdego rodzaju robót budowlanych - od najtańszych do najdroższych. Jest wiele różnych, alternatywnych materiałów i wyrobów budowlanych, które można zastosować przy realizacji robót. Jeżeli mamy do czynienia z potentatem biznesowym, który w dodatku chciałby wynajmować lokale, to nie jest wykluczone, że chciałby pojechać po bandzie i wybrać rozwiązania z wyższej półki.

    Głowa do góry!
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli we wspólnocie sa 4 lokale?
  • Opcje
    vaskez81vaskez81 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak są 4 lokale. jeden należy do mojej mamy a trzy do tego właściciela
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak jak pisali moi poprzednicy - jeżeli wykonanie remontu nie jest natychmiast konieczne (niszczenie mienia, katastrofa budowlana), Sąd będzie miał na względzie sytuację majątkową wszystkich współwłaścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.