Rozliczanie zaliczek na utrzymanie lokalu

jafjaf Użytkownik
Mieszkam w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd powołany z pośród właścicieli.
Zarząd wystąpił do właścicieli z żądaniem podpisania z Zarządem umowy na rozliczanie zaliczek wpłacanych przez właścicieli na utrzymanie swojego lokalu, twierdząc że jako Zarząd jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu środków finansowych a na rozliczenie z właścicielami musi mieć upoważnienie każdego właściciela.
Mnie taka argumentacja w żaden sposób nie przekonuje, uważam że wpłacane zaliczki na konto wspólnoty mieszkaniowej na utrzymanie lokalu z mocy prawa powinny być rozliczone przez Zarząd.
Jak regulują tę kwestię obowiązujące przepisy prawa

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jak zmienicie członków zarządu wm, to nowe umowy będziecie podpisywać?
    Głupota jakaś, po co im te umowy? Makulaturę może zbierają?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - spokojnie, to nie jest takie proste jak myślisz. Umowy będa zawarte ze Wspólnotą a nie z członkami zarządu (jako osoby fizyczne), więc będą aktualne do końca świata i jeden dzień dłużej. Osobiście polecam uwzględnienie tych indywidualnych rozliczeń (woda,śmieci itp.) np. w Statucie albo oddzielnej uchwale wspólnoty. Zawsze może znależć się jakiś "oporny", który zakwestionuje pobieranie od niego pieniędzy na cele inne niż wskazane w uwl. Może to biurokracja, a może zapobiegliwośc?:bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jaf:[/cite]Mnie taka argumentacja w żaden sposób nie przekonuje, uważam że wpłacane zaliczki na konto wspólnoty mieszkaniowej na utrzymanie lokalu z mocy prawa powinny być rozliczone przez Zarząd.
    Z rozsądkiem podchodzisz do tematu. To jest obowiązek zarządu/zarządcy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, jest to obowiązek zarządu.
    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt III CZP 28/06:


    "Ponieważ pozwana Wspólnota zaciągnęła wobec dostawcy energii cieplnej zobowiązanie pieniężne dotyczące nieruchomości wspólnej, za które z mocy art. 17 ustawy sama ponosi odpowiedzialność, to oczywistą jest możliwość podjęcia przez nią uchwały zmierzającej do zaspokojenia wierzytelności swojego kontrahenta, tj. dostawcy energii. Przedmiot takiej uchwały Wspólnoty określa jednak przepis art. 22 ust. 2 ustawy, który z kolei uwzględnia unormowanie art. 21 ust. 1 ustawy zobowiązujące zarząd m.in. do kierowania sprawami wspólnoty mieszkaniowej, przejawem realizacji którego to obowiązku kierowania jest z pewnością ustalanie - za zgodą wspólnoty - określonych w art. 22 ust. 3 pkt. 8 ustawy kosztów zarządu nieruchomością wspólną."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/296/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.