Czy mozna prosić o odpowiedzi: TAK lub NIE?

nick52nick52 Użytkownik
Poniższe pytania dotyczą małe wspólnoty (do 7 lokali).

1. Założyć konto bankowe może większościowy właściciel (50% udziałów), bo to czynność zarządu zwykłego. Tak założone konto jest kontem wszystkich współwłaścicieli czyli wspólnoty.

2. Jeśli wszyscy właściciele zgodzili się, że dysponować kontem będzie X, a jest on pracownikiem gminy, to czy gmina ma prawo wymienić X na Y (przy czym Y też jest pracownikiem gminy) i nie musi o tej zamianie informować pozostałych właścicieli. (Tak zrobiono i bank forsę przelał na inne konto).

3. Właściciel posiadający 50% udziałów może zatrudnić tzw. administratora nieruchomości wspólnej i upoważnić go do wykonywania czynności zarządu zwykłego. Większościowy właściciel nie musi o tym poinformować mniejszościowych właścicieli i nie musi mieć ich zgody na zatrudnienie administratora.

4. Administrator zatrudniony tylko przez właściciela 50% udziałów otrzymuje wynagrodzenia za które płacą wszyscy właściciele (z konta wspólnoty).

5. Administrator z którym umowę podpisał tylko właściciel 50% może w imieniu wspólnoty pozywać właściciela, który zalega z zaliczkami na koszty zarządu.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    1. Tak
    2. Nie. Upoważnienie jest imienne (dla konkretnej osoby).
    Poza tym, to nie pracodawca jest mocodawcą tej osoby, lecz wspólnota mieszkaniowa. Chyba, że to gmina jest właścicielem tych 50% udziałów - wtedy tak.
    3. Wybrać osobę administratora i zatrudnić - tak. Ale powinien poinformować.
    4. Nie. Taki wydatek wymaga zgody wszystkich.
    5. Tak, jeżeli oprócz umowy o administrowanie posiada pełnomocnictwo procesowe. To nie on pozywa, lecz wspólnota. On jest pełnomocnikiem wspólnoty.

    Te pytania już zadawałeś w innym wątku.
  • Opcje
    nick52nick52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

    Wydaje mi się, że w odp. nr 2 jest pewna sprzeczność. Upoważnienie jest imienne więc gmina nie może wymienić osoby, ale może wymienić gdy ma 50% udziałów - tak rozumiem tę odpowiedź.

    Odnośnie pkt 5 - czy wystarczy, że pełnomocnictwo procesowe, podobnie jak umowę, podpisze tylko 50% właściciel? Czy też takie pełnomocnictwo musi podpisać 100% właścicieli?
  • Opcje
    nick52nick52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Problem zawarty w punkcie 2 rodzi jeszcze jedno pytanie. Czy pełnomocnictwo do rozporządzania kontem, które założył właściciel 50% i które jest kontem wspólnoty, musi być podpisane przez 100% właścicieli?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] nick52:[/cite]Wydaje mi się, że w odp. nr 2 jest pewna sprzeczność. Upoważnienie jest imienne więc gmina nie może wymienić osoby, ale może wymienić gdy ma 50% udziałów - tak rozumiem tę odpowiedź.
    Muszę uściślić: jeżeli mowa o czynnościach zwykłego zarządu, to wymagana jest na zgoda większości właścicieli (ponad 50% udziałów).
    Jeżeli ów właściciel posiada równo 50% udziałów, to samodzielnie nie może dokonywać tych czynności.

    Gdyby gmina była mniejszościowym właścicielem, to sama nie mogłaby zmienić pełnomocnika do konta wspólnoty.
    Wówczas de facto występuje jako pracodawca pełnomocnika lub jako jeden z mniejszościowych współwłaścicieli - ani jeden, ani drugi status nie daje jej prawa do zmiany pełnomocnika.
    [cite] nick52:[/cite]Odnośnie pkt 5 - czy wystarczy, że pełnomocnictwo procesowe, podobnie jak umowę, podpisze tylko 50% właściciel? Czy też takie pełnomocnictwo musi podpisać 100% właścicieli?
    Nie muszą podpisywać wszyscy, ale musi być większość udziałów, ponad 50% (np. 50,01%).
    [cite] nick52:[/cite]Czy pełnomocnictwo do rozporządzania kontem, które założył właściciel 50% i które jest kontem wspólnoty, musi być podpisane przez 100% właścicieli?
    Nie. Zarówno założenie rachunku bankowego, jak i dysponowanie nim jest czynnością zwykłego zarządu. W małej wspólnocie wystarczy zgoda większości właścicieli (liczona udziałami).

    Kodeks cywilny:
    Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. (...)

    Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. (...)

    Art. 204. Większość współwłaścicieli oblicza się według wielkości udziałów.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. TAK
    2. TAK
    3. TAK
    4. TAK
    5. TAK

    Prawdopodobieństwo trafienia wynosi 50 %. Jakaś odpowiedź na pewno siądzie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Na pewno" to może nie, ale w 31/32 to któraś siądzie, a w 1/32 żadna nie będzie prawdziwa.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie do końca zrozumiałem, o co chodzi.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napisałeś
    Jakaś odpowiedź na pewno siądzie.
    No więc nie "na pewno", a na ok. 97 %.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, niech będzie. Pozdr.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.