wymiana wodomierzy

ah73ah73 Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
mieszkam w tzw "małej wspólnocie" (4 właścicieli). Od dwóch lat jeden z sąsiadów stoi na stanowisku, że wodomierze cząstkowe mierzące zużycie wody każdego z lokali zostały wymienione. Budynek ma 7 lat. Wodomierz główny (firmy sprzedającej nam wodę) został wymieniony ok 2 lata temu. Sposób rozliczania faktur za wodę: procentowy udział w kosztach wody dla danego lokalu zgodnie z % udziałem zużycia wody danego lokalu. Czy stanowisko sąsiada jest zasadne? Dodam, że różnice "niedomiaru" to ok. 12m3 rocznie na 9 wodomierzy czyli koszt ok. 100 zł, a wymiana wodomierzy to koszt ok. 1200 zł. Czy wymiana wodomierzy zalicza się do czynności zwykłego zarządu?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Wodomierze powinny być legalizowane lub wymieniane na nowe co 5 lat, w przeciwnym razie ich wskazania nie są wiarygodne.
    Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. nr 5, poz. 29), załącznik nr 6.
    Za legalizację lub wymianę wodomierzy odpowiadają ich właściciele. Wymiana wodomierzy lokalowych to obowiązek i koszt właścicieli lokali.
    wymiana wodomierzy to koszt ok. 1200 zł
    Niemożliwe, żeby tyle kosztowała wymiana 4 wodomierzy. Jeden wodomierz kosztuje ok. 60-70 zł brutto.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeden wodomierz kosztuje ok. 60-70 zł brutto.
    Sa i trochę droższe, ale napewno nie po 300 zł, góra połowa tego. A więcej niż 4 wodomierze w lokalu się nie spotkałem...
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Niemożliwe, żeby tyle kosztowała wymiana 4 wodomierzy. Jeden wodomierz kosztuje ok. 60-70 zł brutto.
    Jak mawiał mój dziadek, niemożliwe to jest otworzenie parasola w ... (pewnej części ciała).

    Nie mówi się tutaj o zakupie wodomierzy, ale o wymianie na nowe, a więc zakup jest tylko jednym ze składników kosztów. Wodomierze same się nie wymienią. BTW, podaj mi namiar na sklep, w którym kupię jako klient indywidualny (nie hurtowy) 4 wodomierze w cenie 60 zł brutto za sztukę.

    Nie możesz wiedzieć, ile będzie kosztować wymiana, jeżeli nie widziałeś instalacji. Nie wiadomo, czy trzeba coś demontować, odtwarzać, jaki jest dostęp, czy trzeba coś przerobić itd. Może być faktycznie tanio, ale równie dobrze może być zaskakująco drogo. Z całą pewnością jednak to jest możliwe.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    [cite] a-z:[/cite]A więcej niż 4 wodomierze w lokalu się nie spotkałem...
    Ja odniosłem wrażenie, że nie chodzi o cztery wodomierze w jednym lokalu, ale o wodomierze lokalowe, po jednym na każdy lokal. Niewykluczone, że chodzi o 9 (słownie: dziewięć) wodomierzy.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Jak mawiał mój dziadek, niemożliwe to jest otworzenie parasola w ... (pewnej części ciała).
    Jak widać, swoją elegancję odziedziczyłeś po dziadku. Ale dziedziczne obciążenie nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dobrze, że odziedziczyłem tylko to. Strach pomyśleć, co Ty odziedziczyłeś.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Dobrze, że odziedziczyłem tylko to.
    Żadnych pozytywów? Współczuję.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Dziękuję. Przyjmuję wyrazy współczucia.

    (ale mi się licznik postów nabija - to lubię)
  • Opcje
    ah73ah73 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za tyle głosów. ściślej wodomierzy jest 13: 5 na zimną, 4 na ciepłą i 4 na CO :)
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ah73:[/cite]4 na CO :)
    Mam nadzieję, że nie planujecie rozliczać różnic w przepływie czynnika grzewczego?

    :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.