uchwalenie jeszcze raz niepodjetej uchwały

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam - na zebraniu rocznym nie przeszła uchwała w sprawie wyboru firmy /duży rozrzut cenowy firm itp/.Zarząd wpadł na pomysł aby jednak ocieplić nasz blok jeszcze w tym roku ,byc może to będzie dopiero w sierpniu a pewnie skończy się późna jesienią /chce zrobić jeszcze raz zebranie w tej tylko sprawie w mcu czerwcu/ Czy może tak zrobić skoro nie podjęto uchwały na zebraniu rocznym. Chciałabym powiedzieć że dwa lata temu wspólnota podjeła uchwałę w spr.ocieplenia budynku.:cry:

Komentarze

  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    skoro taką uchwałę podjęła dwa lata temu to nie jest potrzebą podejmować ją jeszcze raz jest to zbędne
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tylko mogą szukać tańszego wykonawcę i przedstawić koszty jak tamten nie wypalił i tyle
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak uchwałę podjeto że będzie ocieplany budynek,ale teraz z 10 firm mieliśmy wyłonić firmę/rozrzut cenowy ok.100tys/i ta uchwała po prostu co do jakiej firmy nie przeszła.
    No i jeszcze remont ciągnacy sie az do jesieni,bo co widać to takie ocieplenie robi się wiosną chyba...
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to że firma nie przyszła to nie interesuje was uchwała w sprawie ocieplenia jest podjęta i nie ma potrzeby jeszcze raz ją podejmować
    natomiast trzeba szukać wykonawcę by przedstawił kosztorys tych wykonawców możecie mieć kilku wyłonicie z nich
    najkorzystniejszego i z nim podpiszecie umowę wykonania remontu
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Przepraszam za zgryźliwość zbigniewdanuta, ale Ty nawet co do nicku nie możesz się zdecydować :) Jeżeli jest zgoda na samo ocieplenie, to dalej już Zarząd niech działa - od tego jest. Zauważ, że sama cena to nie wszystko. Ważniejsza jest relacja jakości do ceny, możliwości finansowe i oczekiwania. Np. Trabanty były tańsze od Mercedesów. Jedne i drugie miały swoich zwolenników i nic w tym złego. Zwolennicy Trabantów np. mówili, że ich wozy są tańsze i nigdy nie rdzewieją, a zwolennicy Mercedesów - że z całym szacunkiem, ale mimo to "nie stać ich" na Trabanty.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To wobec tego dlaczego był ujęty pkt.w sprawie głosowania wyboru firmy - tego nie rozumiem Pani Beato
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]To wobec tego dlaczego był ujęty pkt.w sprawie głosowania wyboru firmy - tego nie rozumiem Pani Beato
    już miałeś odpowiedz nie jedną w tym wątku czy to jest takie trudne do zrozumienia nie jedna odpowiedz już padła jak od
    pani (CommentAuthorPani Beata)
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wybór firmy należy do zarządu.
    Jeśli ceduje tą decyzję na zebranie wspólnoty, znakiem tego boi się odpowiedzialności...
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarówno decyzja o ociepleniu budynku, jak i wybór wykonawcy oceplenia, jest zadaniem przektaczającym tzw. zarząd zwykły. Wymagana jest zatem uchwała właścicieli lokali w tej sprawie. Co do tego, że budynek będzie ocieplany, uchwałę podjęto. Z przedstawionego stanu wynika, że uchwała dotyczy dwóch spraw - po pierwsze - ustalenie kosztów ocieplania, co moim zdaniem winno być zapisane w planie gospodarczym Wspólnoty oraz, po drugie - wyboru wykonawcy (firmy) ocieplenia. Wbrew twierdzeniu A-Ż, wybór wykonawcy jest, jak już wspomniałem wcześniej, zadaniem przekraczającym zarząd zwykły i winien być dokonany przez właścicieli lokali, chyba że, w uchwale sprzed dwóch lat ocieleniu budynku lub innej, póżniejszej, odokonano zapisu upoważniającego Zarząd Wspólnoty do wyboru wykonawcy ocieplenia. Jeżeli, uchwałą właścicieli, upoważniono Zarząd Wspólnoty do wyboru wykonawcy, wówczas uchwała właścicieli w sprawie wyboru wykonawcy nie jest wymagana.
    Uchwały właścicieli są podejmowane na zebraniu lub drogą indywidualnego zbierania głosów (art. 23 ust. 1 uwl); zebrania właścicieli moga być zwoływane nie tylko raz w roku, ale w razie potrzeby (art. 31 uwl).
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wybór wykonawcy jest, jak już wspomniałem wcześniej, zadaniem przekraczającym zarząd zwykły i winien być dokonany przez właścicieli lokali, chyba że, w uchwale sprzed dwóch lat ocieleniu budynku lub innej, póżniejszej, odokonano zapisu upoważniającego Zarząd Wspólnoty do wyboru wykonawcy ocieplenia
    Masz jakieś argumenty? Czy też po prostu WIESZ.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wybór wykonawcy przekracza zwykły zarząd? Pierwsze słyszę :confused:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedni zapis uwl:
    Art. 22
    [...]
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
      1)   ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
      2)   przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
      3)   ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
      4)   zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
      5)   udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
      5a)  udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
      6)   dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
      6a)  nabycie nieruchomości,
      7)   wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
      8)   ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
      9)   udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    10)  określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    
    Jak widzisz nie ma o tym mowy. Zatem proszę o argumenty.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W 2008 została podjeta uchwała cyt.na podstawie przepisow ustawy o własnosci lokali członkowie wspolnoty w związku z planowanym remontem budynku tj.między innymi dociepleniem ścian zewnętrznych,cokołu i stropodachu i zmianę kolorystyki upoważniają zarząd wspólnoty do zlecenia wykonania audytu i projektu wraz z kosztorysem slepym i inwestorskim. Całość prac tj.kosztorysy,audyt,projekt,opinia w zakresie stanu technicznego balkonów i murów zostanie sfinansowana z funduszu remontowego.
    Czyli nie było zapisane że zarząd może samodzielnie podjąć decyzję w sprawie wyboru firmy oraz zaciągnięciu kredytu/nie ma tyle środków na f.rem/- stąd wniosek ze musiała być podjęta uchwała w spr.wyboru firmy.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ww. uchwała upowaznie jedynie:
    zarząd wspólnoty do zlecenia wykonania audytu i projektu wraz z kosztorysem slepym i inwestorskim.
    Wspólnota nie podjęła jeszcze uchwały, że chce robić termomodernizację. Na razie się przymierza - chce zobaczyć tylko ile by to kosztowało.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale w 2010 była uchwała w spr.wyboru firmy na wyk.prac docieplenia budynku za-8 udz. wstrzymało 53 udz. i dlatego jeszcze raz chce zarząd zrobić zebranie w czerwcu aby wybrac te jedyną firmę /było ich kilka/po porostu uchwała nie przeszła.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie macie uchwały, że chcecie robić termomodernizację ale już wybieracie firmę na docieplenie? Komuś się kolejność przestawiła?.
    Uchwalcie termomodernizację a zarząd wm sam wybierze firmę.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli nadal tej najważniejszej uchwały nie ma. Zarząd ma prawo wystartować jeszcze raz z propozycją (w końcu wydano już sporo kasy). Wspólnota podejmie ostateczną decyzję. Być może zaakceptuje późne rozpoczęcie zadania. Mam nadzieję że nie bierzecie kredytu. To dodatkowo mogloby opóźnić realizację zadania.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najgorsze jest to że kredyt ma być przyznany prawdopodobnie w lipcu/była zgoda/ale z jednoczesnym wyborem firmy. I tak to się wszystko pokićkało,kredyt będzie prawdopodobnie uruchomiony w przyszłym roku/jak nie wynierze się firmy w tym roku/ Namieszał nam zarząd trochę.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bank nie przyzna kredytu, gdy nie będzie uchwały o zaciągnięciu kredytu w tym banku. Taka uchwała też Was czeka...
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]wybór wykonawcy przekracza zwykły zarząd? Pierwsze słyszę :confused:
    Polecam komentarze do art. 22 uwl, np. Roman Dziczek "Własność lokali.Komentarz" wyd. 3 LexixNexis, W-wa 2006; R. Strzelczyk/A. Turlej - Własnośc lokali komentarz - s. 381 i następne, C.H.Beck, W-wa 2007.
    Z uzasadnienia wyroku sygn. akt IICa 478/09 Sądu Okręgowy w Legnicy: zawarcie umowy "jako zlecenie administrowania nieruchomością wspolną (...) jest ze strony wspólnoty czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, dlatego przy jego realizacji muszą zostać spełnione okreslone wymogi ustawy o własności lokali (...)." Cyt. tutaj wyrok dotyczy zawarcia umowy a administrowanie nieruchomościa wspólną. Przez analogię można odnieśc do zawarcia umowy na termomodernizację. Wymienieni wyżej autorzy komentarzy wyraźnie wskazują, że np. modernizacja lub wiekszy remont (R. Dziczek) są czynnościami przekraczajacymi tzw. zarząd zwykły.
    Masz jakieś argumenty? Czy też po prostu WIESZ.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pacek - modernizacja lub większy remont wymagają uchwały, tego nikt nie kwestionuje. W uchwale powinien (nie musi) też być orientacyjny koszt tego remontu. Ale NIE wybór wykonawcy.
    Jak wm chce, to może uchwałą go wybierać, ale wymogu takiego nie ma.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    teraz to mam metlik-jak sprawa ocieplenia w/b prawidłowo zaakceptowana przez wspolnotę.
    W 2008 podjęto uchwałę jak wyżej jest napisane
    W 2010 nie podjęto uchwały w sprawie wyboru firmy/były zbierane głosy od drzwi do drzwi/ ale zgodzono się na wzięcie kredytu /za mało środków na f.rem-prawdopodobnie ma być
    przyznany pod koniec lipca/ Dlatego zarząd chce zrobić jeszcze raz zebranie aby wybrac firmę, może ktoś z sensem podpowie jak to przeprowadzić aby było w porządku.
    Przepraszam za zamieszanie
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) uchwała, że chcecie termomodernizację
    2) uchwała, że wm upoważnia zarząd do zaciągnięcia kredytu na termomodernizację (ja na miejscu właściciela bym się upierała, żeby do tej uchwały wpisać maksymalną sumę kredytu)
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kłaniam się nisko koziorozka za podpowiedź
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bank nie przyzna kredytu, gdy nie będzie uchwały o zaciągnięciu kredytu w tym banku.

    Najpierw trzeba zapoznać się z ofertą lokalnych banków, wybrać najlepszy a najatrykcyjniejszą symulacją finansową i zaproponować go ludziom na zebraniu.

    Już wcześniej należy wiedzieć od banku jak ma wyglądać uchwała, po to aby nie było kolejnego zebrania/głosowania...
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do a-z była tylko jedna oferta przedstawiona tj.pko bp i z symulacja Bank wszystkie sprawy juz zaakceptował i mamy otrzymac kredyt w lipcu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znam procedury pko bp. Bez stosownej uchwały kredytu nie bedzie. Pewnie będziecie musieli jeszcze przenieść rachunek do nich...
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak wiem że pko bp każe sobie przenieść nasze konto bankowe do nich i że będą popbierali coś 70% z f.rem na płacenie comiesięcznych rat kredytu jeszcze raz dzięki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.