Wydzielenie nowych mieszkań we wspólnocie bez zgody mieszkańców

NaganNagan Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Mieszkamy na nowej inwestycji w Bielsku-Białej oddanej do użytku we wrześniu 2009 roku. W chwili obecnej dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową, że deweloper zamierza podzielić kilka dwupiętrowych mieszkań - na dwa osobne, mniejsze lokale mieszkalne.
Wiąże się z tym przebudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej (konieczność wydzielenia drugiej kuchni i łazienki), przebudowa klatki schodowej ( przedpokój w mieszkaniu zostanie zaadoptowany na dalszą część korytarza, z którego będzie wejście do dwóch mieszkań).
Ta zmiana powoduje ponadto, że nasze akty notarialne są nieaktualne, gdyż zawierają dokładne określenie ilości lokali mieszkalnych danych budynków. Obawiamy się również, że zmiany będą dotyczyć ksiąg wieczystych - ale tego akurat nie jesteśmy pewni.
Przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej powoduje ponadto realne zagrożenia zalania mieszkań poniżej.
Deweloper już oferuje do sprzedaży te mieszkania, co może oznaczać, że Wydział Architektury wydał pozwolenie na tą przebudowę.
Mamy zatem kilka pytań:
- czy deweloper (który jest członkiem wspólnoty, bo nie sprzedał jeszcze wielu mieszkań) - ma prawo dokonywać takich zmian bez zgody Wspólnoty? Nawet bez informowania mieszkańców?
- czy Wydział Architektury miał prawo wydać takie zezwolenie bez zgody Wspólnoty?
- czy w związku z taką przebudową mogą nas czekać jeszcze jakieś problemy, o których nie wspomniałam?
- jakie kroki prawne możemy podjąć, aby wstrzymać tą przebudowę?

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Akty notarialne w dalszym ciągu pozostaną w mocy, jednak w przypadku zmiany powierzchni użytkowej (o ile do tego dojdzie) postanowienia o wielkości udziałów przestaną być aktualne.
    Tworzcie Państwo wspólnotę mieszkaniową, zatem wszelkie prace, które wiążą się z przebudową nieruchomości wspólnej wymagają Waszej zgody. Jeżeli to mała wspólnota - zgody wszystkich, jeżeli duża - konieczne jest podjęcie uchwały większością głosów.
    Wydział Architektury nie może wydać pozowolenia na budowę bez tej zgody - w przeciwnym razie ewentualna decyzja, nawet ostateczna, obarczona będzie wadą uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności.
    Proponuję wyjaśnić tę sprawę z deweloperem, może nie trzeba blokować inwestycji, lecz wystarczy uzgodnić warunki jej wykonania, jeżeli jednak nie dojdziecie Państwo do porozumienia należy dowiadywać się w Wydziale Architektury czy wpłynął wniosek w tej sprawie, aby podjąć dalsze działania jeszcze przed wydaniem decyzji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.