wyniki głosowania nad uchwałami i problemy z tym związane

dropsdrops Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dość dawno nie zabierałam głosu, ale jak to bywa gdy są problemy wracam na forum. Mianowicie od sąsiada dowiedziałam się, że doręczono mu wyniki dot. podjętych uchwał ( ja ich nie otrzymałam), wynika z nich, że proponowane przez mnie uchwały nie zostały podjęte. Nie podano, jak to uczyniono przy podjętych uchwałach ile było za przyjęciem uchwał , ile przeciw, jaki był końcowy wynik. Stąd pierwsze pytanie czy zarząd powinien podać dokładne wyniki głosowania czy wystarczy samo stwierdzenie "uchwała nie została podjętą".
Druga sprawa dotyczy uchwały w sprawie cyt. "przeznaczenia nadwyżki z działalności statutowej w wys.... na przychody roku 2010 r." Podstawa prawna uchwały art. 22 ust. 3 pkt 2,3 ustawy o własności lokali. Na zebraniu poinformowano właścicieli, że są to pieniądze z nadwyżki wniesionych opłat przez właścicieli na koszty utrzymania lokali. Zwróciłam uwagę, że nie można takiej nadwyżki globalnie uchwałą rozdysponować, ale , że każdy właściciel musi sam zadecydować co z jego nadwyżką zrobić. W protokole z zebrania zapisano, że zarząd przedstawi właścicielom indywidualne rozliczenia i każdy właściciel sam zadecyduje jak rozdysponować jego nadwyżką. Jak wynika z powyższego zarząd nie dotrzymał zobowiązania. Stąd moje pytania:
1. czy podstawa prawna uchwały jest prawidłowa.
2. czy z zapisu uchwały wynika jednoznacznie, że chodzi o nadwyżkę z opłat na koszty utrzymania lokali, a nie nieruchomości wspólnej
3. czy mam rację w sprawie dyspozycji tą nadwyżką ( w tej sprawie są chyba dwa wyroki sądowe)
4. czy mogę spokojnie zaskarżyć uchwałę
«1

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    [cite] drops:[/cite]Stąd pierwsze pytanie czy zarząd powinien podać dokładne wyniki głosowania czy wystarczy samo stwierdzenie "uchwała nie została podjętą".

    Brak podstaw prawnych do przyjęcia, aby na zarządzającym spoczywał taki obowiązek, oczywiście każdy właściciel reazlizując prawo kontroli działalności zarządu czy prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomości może się zwrócić o podanie szczegółowych wyników głosowania, czy o okazanie dokumentacji z jego przebiegu.


    [cite] drops:[/cite] Druga sprawa dotyczy uchwały w sprawie cyt. "przeznaczenia nadwyżki z działalności statutowej w wys.... na przychody roku 2010 r." Podstawa prawna uchwały art. 22 ust. 3 pkt 2,3 ustawy o własności lokali. Na zebraniu poinformowano właścicieli, że są to pieniądze z nadwyżki wniesionych opłat przez właścicieli na koszty utrzymania lokali. Zwróciłam uwagę, że nie można takiej nadwyżki globalnie uchwałą rozdysponować, ale , że każdy właściciel musi sam zadecydować co z jego nadwyżką zrobić. W protokole z zebrania zapisano, że zarząd przedstawi właścicielom indywidualne rozliczenia i każdy właściciel sam zadecyduje jak rozdysponować jego nadwyżką. Jak wynika z powyższego zarząd nie dotrzymał zobowiązania. Stąd moje pytania:
    1. czy podstawa prawna uchwały jest prawidłowa.
    2. czy z zapisu uchwały wynika jednoznacznie, że chodzi o nadwyżkę z opłat na koszty utrzymania lokali, a nie nieruchomości wspólnej
    3. czy mam rację w sprawie dyspozycji tą nadwyżką ( w tej sprawie są chyba dwa wyroki sądowe)
    4. czy mogę spokojnie zaskarżyć uchwałę

    Jeżeli nadwyżka wynika z nadpłaty przychodów na utrzymanie lokalu nad kosztami, to wspólnota taką nadwyżką dysponować nie może i orzecznictwo jest w tej mierze jednolite. Mam na myśli takie koszty, w przypadku kórych wspólnota zawiera umowy pośrednicząc w realizacji usługi dostarczanej właścicielowie lokali (w szczególności dostawy ciepła, wody do lokalu). Odnośnie nadwyżki przychodów nad kosztami na utrzymanie nieruchomości wspólnej, to w orzecznictwie występują rozbieżności, brak jednolitej wykładni prawa w tym zakresie.
    Moim zdaniem wspólnota ma obowiązek te nadwyżki rozliczyć na właścicieli i je zwrócić.
    Nie rozumiem zapisu uchwały "nadwyżka statutowa", czy uchwalaliście Państwo jakiś statut?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gdy wspólnota powstawała w 2000 r. uchwalono statut wspólnoty powtarzający w dużej mierze zapisy ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Czy "nadwyżka statutowa", to nadwyżka przychodów nad kosztami wynikająca z rozliczenia kosztów na koniec roku obrachunkowego? Należy upewnić się czy obejmuje także wynik dodatni rozliczenia kosztów związanych z utrzymaniem lokali. Warto sięgnąć do tego statutu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne orzecznictwo:
    1) nadwyżkę z tytułu kosztów zarządu należy zwrócić właścicielom, nie można przeznaczać jej na fundusz remontowy:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 18 czerwca 2008 roku, sygn. akt: I ACa 119/08:



    "Niezgodne z prawem było przekazanie nadwyżki powstałej w 2002 r. w kwocie 4.283,33 zł na fundusz remontowy. Trafnie uznał sąd pierwszej instancji, iż wspólnota nie posiada uprawnienia do decydowania o przeznaczeniu tego rodzaju środków, wkracza bowiem w ten sposób w prawo własności poszczególnych właścicieli, do których środki te należą. Analogiczne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyrokach z dnia 22 lutego 2001 r., w sprawie I ACa 1309/00, OSA 2002/4/30 oraz z dnia 15 kwietnia 2004 r., w sprawie I ACa 1382/03, Wokanda 2005/9/40. "

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/619/94/

    2) i pogląd przeciwstawny:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w w Katowicach z dnia 2 października 2009 r., sygn. akt: I ACa 514/09:



    "W uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 21 grudnia 2007 r. III CZP 65/07 (OSNC 2008/7-8/69) Sąd Najwyższy uznał, że wspólnota mieszkaniowa posiada zdolność prawną ograniczoną do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Do majątku wspólnoty mieszkaniowej wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i dochody z nieruchomości wspólnej.
    Daje to podstawą do przyjęcia, że wspólnota jest uprawniona do podejmowania decyzji o przeznaczeniu części uzyskanego majątku na określony uchwałą właścicieli cel, jeśli jest związany z zarządzaniem nieruchomością wspólną i utrzymywaniem jej w należytym stanie."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/715/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odnośnie braku przedstawienia wyników glosowania-np.uchwala w spr.sprawozdania zarzadu z dzialalnosci finansowo-gospodarczej oraz udzielenia absolutorium z tyt.realizowanych czynnosci w roku 2009-np.zakupiono dla zarzadu komputer/bo miał kaprys/ to jak nie będzie wyniku głosowania -jak można tę pozycję negować i oddać do sądu To Oczywiście tylko hipotetycznie ale zdarzają się różne sytuacje i dla przejrzystości spraw wspólnoty zarząd powinien poinformować każdego właściciela o wyniku głosowania.Prawda.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Powiadomienie właścicieli o podjęciu uchwały w trybie ind. zb. głosów (doręczenie jej treści) stanowi wystarczającą podstawę do zasakrżenia uchwały. Jednak poinformowanie o wynikach jest dobrą praktyką, moja odpowiedź dotyczyła ustawowego minimum.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zbigniewdanuta, czy Zarząd odmówił Tobie podania informacji o precyzyjnych wynikach głosowania? (tego nie piszesz-więc nie wiem). Oczywiście masz do ich poznania prawo. Myślę, że wystarczy udać się do biura Zarządu i poprosić o ich udostępnienie. Jeszcze jedno mnie nurtuje. Czy naprawdę myślisz, że komputer dla Zarządu Wspólnoty w XXI wieku to "kaprys"? Czy oczekujesz np. zawiadomienia o zebraniu, oraz odpowiedzi na swoje zapytania pisanej odręcznie?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kochana pani Beato oczywiście że komputer to nie kaprys w XXI tylko po co zarządowi komputer skoro np.zawiadomienie o zebraniu robi to administrator opłacany za swoją pracę ze srodków wspólnoty.
    Jeszcze prośba do Zarządcy-będąc na zebraniu/kilka osób-ok.20udziałow/więc resztę głosów zarząd zbierał indywidualnie aby uchwały przeszły/51%udzialów/. Otrzymaliśmy informację o wyniku głosowania podpisaną tylko przez administratora na poszczególne uchwały a nie przez zarząd.W ktorym momencie można zaskarżyć uchwałę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Bieg terminu do zaskarżenia uchwały rozpoczyna się od daty powiadomienia o jej treści. Z ostrożności, ponieważ może powstać kilka różnych interpetacji, aby uniknąć problemów w przyszłości - należałoby zaskarżyć uchwałę od daty powiadomienia przez administratora.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Odnośnie nadwyżki przychodów nad kosztami na utrzymanie nieruchomości wspólnej, to w orzecznictwie występują rozbieżności, brak jednolitej wykładni prawa w tym zakresie.
    Moim zdaniem wspólnota ma obowiązek te nadwyżki rozliczyć na właścicieli i je zwrócić.
    Moim zdaniem Zarządco, licencja, którą posiadasz ma znaczącą wartość w Twoich rękach.
    Co do orzecznictwa, to nie zauważyłam w nim rozbieżności. :smile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozbieżności polegają na tym, że katowcki Sąd uznał doszedł do przekonania, że wspólnota może nadwyżki wynikające z rozliczenia kosztów zarządu przekazać na poczet fudnuszu remontowego, natomiast szczeciński Sąd uznał taką praktykę za niedopuszczalną. Treść orzeczeń na stronie czasopisma.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzieki Zarządco
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do zarządcy - jest jeszcze wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22.02.2001 r. nr I ACa 1309/00 publikowane w OSA 2002 r nr 4 poz. 30.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z przykrością stwierdzam,że wstyd mi za sąd szczeciński. Szczecin leży na uboczu i nie dochodzą tu nowinki z Warszawy ( z SN). Przy takiej nadinterpretacji uwl doprowadzi to do paraliżu działalności każdej WM.
    zbigniewdanuta - to forum służy do pomocy członkom wspólnot, a nie do wyładowywania frustracji na swój Zarząd. Zarząd miał kaprys, administrator jest opłacany za swoją pracę ??? Wyniki głosowania podpisane tylko przez administratora??? A gdzie pisze, że ma to podpisać Zarząd??? Uchwałę można zaskarżyć w każdym momencie zgodnie z art. 25 uwl.
    zarządco - "Powiadomienie właścicieli o podjęciu uchwały w trybie ind. zb. głosów (doręczenie jej treści) stanowi wystarczającą podstawę do zasakrżenia uchwały"
    Przyznam, że nierozumiem tego stanowiska.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]Do zarządcy - jest jeszcze wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22.02.2001 r. nr I ACa 1309/00 publikowane w OSA 2002 r nr 4 poz. 30.
    Tak, ale ten wyrok dotyczy wyłącznie nadwyżek nad kosztami związanymi z utrzymaniem lokali, Sąd ten uznał, że wspólnota nie ma uprawnień do decydowania o ich przeksięgowywaniu na cele związane z zarządem nieruchomości i orzecznicwo jest w tej materii jednolite, natomiast cytowane powyżej przeze mnie orzeczenia odnoszą się do nadwyżek przychodów nad kosztami zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/citezarządco - "Powiadomienie właścicieli o podjęciu uchwały w trybie ind. zb. głosów (doręczenie jej treści) stanowi wystarczającą podstawę do zasakrżenia uchwały"
    Przyznam, że nierozumiem tego stanowiska.
    Nie dzwię się, niefortunnie to zostało przeze mnie sformułowane, nie podstawę mam na myśli, lecz początek biegu terminu do zaskarżenia uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Zarządcy - w zestawieniu sporządzonym przez zarząd przed zebraniem, a dotyczącym działalności wspólnoty w zakresie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi (zwolnionej z podatku dochodowego) jako przychód podano koszty bieżącego utrzymania , zimna woda, ścieki, c.o, śmieci. Te przychody dotyczą gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Jako koszty podano różnicę kosztów ogółem minus koszty operacyjne i minus koszty z działalności opodatkowanej.Jako dochód podano właśnie kwotę której dotyczy omawiana przez mnie uchwała.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zatem w odniesieniu do tej sytuacji należałoby zastosować wykładnię warszawskiego Sądu Apelacyjnego dokonaną w wyorku z dnia 22.02.2001 r. nr I ACa 1309/00 publikowane w OSA 2002 r nr 4 poz. 30.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powstał nowy problem, w informacji zarządu dot. podjętych uchwał ( 8) podano, ze w przypadku dwóch uchwał nie zostały one podjęte. Poprosiłam o wyniki głosowania nad tymi uchwałami, w tym uzupełnienia głosowania w trybie indywidualnym, okazało się , że w obu przypadkach nie wzięło udziału w głosowaniu ok. 44 % ( podaję przybliżone dane), za było ok. 40% przeciw 16%. W przypadku pozostałych 6 uchwał głosów za było zawsze ponad 50%. Moim zdaniem zarząd nie miał prawa podać informacji, że uchwały nie zostały podjęte, gdyż nie zostały one do końca przegłosowane. Co w takim przypadku powinnam zrobić. Zwracanie uwagi zarządowi nie ma sensu bo i tak nie przyjmie moich uwag.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Zgodnie z brzmieniem art. 21 ustawy o własności lokali zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej. Właścicielom, co prawda przysługuje prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, jednak właściciel nie może działac za zarząd.
    Skoro uchwała nie została podjęta, to zarząd mógł o tym włascicieli lokali poinformac, inną zupełnie kwestią jest to, że właściciele w każdej chwili mogą oddac głosy.
    Jeżeli te uchwały są konieczne, niezbędne do funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, to konieczne jest jednak kontynuowanie głosowania, uważam, że w takim przypadku, gdy zarząd odstępuje od zbierania głosów, albo w ogóle nie organizuje głosowania- w rzeczywistości przez swoje zaniechania szkodzi wspólnocie, dlatego moim zdaniem właściciele mogą "wyręczyc" zarząd i zbierac głosy, są to czynności zachowawcze, o których mowa w art. 209 kodesu cywilnego.

    W każdym przypadku może Pani zwrócic się do właścicieli, aby oddali swoje głosy nad uchwałami, jeżeli zagłosuje większośc - zostaną podjęte.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale czy nie jest tak, że jeśli poddaje się razem pod głosowanie 8 uchwał i zarządowi zależy na 6 z nich więc tak długo zbiera głosy by mieć powyżej 50%, to podobnie powinien postąpić w przypadku 2 pozostałych uchwał. Jeśli poddaje się uchwały pod głosowanie to do skutku, a nie stwierdza nie podjęto. To nie właściciele powinni zbierać głosy, ale zarząd.
  • Opcje
    RosomakiRosomaki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy ma swój rozum. Zarząd nie może zmuszać nikogo do oddawania głosu i zbierać podpisy w nieskończoność. Ale to Zarząd zakreśla termin na podjęcie uchwał np 4 miesiące. 4 miesiące to i tak długo. A potem tylko podlicza. I jest albo nie ma uchwały.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarządowi zależy na 6 z nich więc tak długo zbiera głosy by mieć powyżej 50%, to podobnie powinien postąpić w przypadku 2 pozostałych uchwał
    Teoretycznie masz rację, ale członkowie zarządu wm to nie firma, której płacisz i wymagasz albo zmieniasz firmę. Jak ci sąsiedzi np. byli przeciwni tym dwu uchwałom, to nie dozbierali podpisów i co im zrobisz? Nico.
    Sam dozbieraj, jak ci napisał Zarządca
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czego dotyczą uchwały, które nie zostały rozstrzygnięte?
    Czy są to "uchwały konieczne" dla funkcjonowania wspólnoty? Np. przyjęcie sprawozdania finansowego, plan gospodarczy lub niezbędny remont?
    Jeżeli nie, to pozostaje mobilizować właścicieli, by oddali głosy i rozstrzygnęli głosowanie.
    Trochę to dziwne, że jedne uchwały zostały rozstrzygnięte, a inne nie, skoro głosy były zbierane w tym samym czasie.
    Nie wydaje mi się, żeby właściciele jedne karty do głosowania podpisali, a inne nie. Pachnie to manipulacją zarządu.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo jest to manipulacja zarząd, projekty uchwał ja zaproponowałam, na zebraniu wykazałam nieudolność i niekompetencję zarządu i wprawdzie nikt mnie nie poparł to z tego co słyszę i widzę ziarno zostało zasiane. Zarząd chce pokazać kto rządzi. Mnie zastanawia fakt, że jeśli te same osoby w tym samym czasie głosowały nad wszystkimi uchwałami to ogólna ilość osób oddających głos powinna być taka sama w przypadku każdej z uchwał, a nie jest. Uchwały nie dotyczyły spraw bez których wm nie mogłaby istnieć, jedna dotyczyła uporządkowania spraw dot. parkingów: zbadania jakie jest zapotrzebowanie na miejsca, opracowania identyfikatora na samochody a potem może utworzenia nowych miejsc. Druga dotyczyła obecności przedstawiciela właścicieli przy zbieraniu głosów w trybie indywidualnym. Im więcej czytam i słucham na temat funkcjonowania wm to mam wrażenie, że jest to wielkie bagno, czy nie ma uczciwych wm?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przez obecność przedstawiciela mam rozumieć udział przy czynnościach związanych z głosowaniem, jak zanoszenie kart i odbiór? A może prościej byłoby po prostu rozszerzyć skład zarządu o tę osobę?
    Moim zdaniem, w ramach kontroli działalności zarządu (art. 29 uwl) oraz współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną (art. 27 uwl) właściciel może w nich uczestniczyć i zarząd w zasadzie nie powinien odmawiać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W związku z tym, że nie ma chętnych do pracy w zarządzie, a ze strony zarządu nie ma chęci współpracy z właścicielami, aby uniknąć manipulowania przy głosowaniu w ubieglym roku przy głosowaniu uczestniczyli właściciele i wszystkim to się podobało. Więc chciałam to zalegalizować, nie wyszło. Chodzi o to, że jeśli wystarczy zebrać powyżej 50 % głosów, aby przyjąć uchwałę, wystarczy zwrócić sie o oddanie głosów do osób które dają gwarancję głosowania za lub tak im przedstawić uchwałę, aby głosowali za nią - lub odwrotnie. Więc jeśli np zarząd chce przeforsować "swoje" uchwały zwrócą się do osób (np. bez obrazy starszych, nie interesujacych sie sprawami wm) które to gwarantują. Przedstawiciel właścicieli mógłby temu zapobiec lub w miarę obiektywnie sprawe przedstawić.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Proszę zatem przekonac pozostałych właścicieli do zagłosowania nad zaproponowanymi uchwałami, zarząd, któremu jak domniemywam na ich przyjęciu nie zależy, nie będzie nawoływał do ich podjęcia. Takie są realia demokracji. O jej ostatecznym kształcie decyduje sposób przekazu (treśc przekazu ma niestety dużo mniejsze znaczenie).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szlag ,mnie trafia jak to czytam.drops - to nie jest forum dla "frustratów". Jeżeli nikt Cię nie poparł , to byc może, przyjmij to do wiadomości,że nie masz racji. Chcesz być aktywna, przekonaj ludzi, żeby Cię wybrali do Zarządu. NIe podoba Ci się Zarząd, bo nie popiera Twojego stanowiska. Ja z zewnątrz twoje stanowisko odbieram jako "wichrzycielstwo". Znalazłaś popleczników.OK. Działaj jak radzi Ci Zarządca
    " dlatego moim zdaniem właściciele mogą "wyręczyc" zarząd i zbierac głosy, są to czynności zachowawcze, o których mowa w art. 209 kodesu cywilnego ".
    Sama sobie uchwal i zbierz podpisy. Sąd rozstrzygnie. POWODZENIA:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Dokładnie tak, jak napisał Zarządca. Jestem członkiem zarządu i w mojej wm od 2 lat gada się pod blokiem o czymś, czemu ja jestem przeciwna. Staram się przekonać, nie ukrywam swojego zdania, ale zawsze kończę tak: przygotujcie więc państwo projekt uchwały (pomogę zredagować), zaproponujcie termin zebrania w tej sprawie i zobaczymy czy większość was poprze. I na tym się kończy - dla mnie na szczęście :smile:
    Przedstawiciel właścicieli mógłby temu zapobiec lub w miarę obiektywnie sprawe przedstawić.
    A ja to niby kto jestem, nie właściciel?
    Ty jesteś obiektywna a ja nie? Kto o tym zdecydował?
    Ty o administratorze piszesz a nie o zarządzie wm? A może masz zarząd powierzony?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cieszę się ,że na tym forum wypowiadają się właściciele, członkowie Zarządu. To jest warte przeczytania.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Działaj jak radzi Ci Zarządca
    " dlatego moim zdaniem właściciele mogą "wyręczyc" zarząd i zbierac głosy, są to czynności zachowawcze, o których mowa w art. 209 kodesu cywilnego ".
    Sama sobie uchwal i zbierz podpisy. Sąd rozstrzygnie. POWODZENIA:bigsmile:
    W tym przypadku to nie będą czynności zachowawcze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - nie nauczyłem się jeszcze pieknie cytować wasze słowa, na pięknym niebieskim tle. Ale się nauczę. Chyba nie zrozumiałeś/aś aluzji. Ja cytowałem Twoje słowa. A Ty jak gdyby nigdy nic zaprzeczasz swoim słowom :

    Zgodnie z brzmieniem art. 21 ustawy o własności lokali zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej. Właścicielom, co prawda przysługuje prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, jednak właściciel nie może działac za zarząd.
    Skoro uchwała nie została podjęta, to zarząd mógł o tym włascicieli lokali poinformac, inną zupełnie kwestią jest to, że właściciele w każdej chwili mogą oddac głosy.
    Jeżeli te uchwały są konieczne, niezbędne do funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, to konieczne jest jednak kontynuowanie głosowania, uważam, że w takim przypadku, gdy zarząd odstępuje od zbierania głosów, albo w ogóle nie organizuje głosowania- w rzeczywistości przez swoje zaniechania szkodzi wspólnocie, dlatego moim zdaniem właściciele mogą "wyręczyc" zarząd i zbierac głosy, są to czynności zachowawcze, o których mowa w art. 209 kodesu cywilnego.

    Są to czynności zachowawcze ( nie wiem co to znaczy ) czy nie? Twoje stanowisko uważam za wręcz szkodliwe dla Wspólnoty. Ty namawiasz do łamania prawa. Niezadowoleni właściciele, będą decydować kiedy to Zarząd postępuje właściwie a kiedy nie. To doprowadzi do anarchii.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Moja wypowiedź dotyczyła wyłącznie uchwał niezbędnych, koniecznych do funkcjonowania wspólnoty, dlatego został użyty zwrot "jeżeli te uchwały są konieczne".

    Następnie Drops wyjaśnił:
    [quote][cite] drops:[/cite]Uchwały nie dotyczyły spraw bez których wm nie mogłaby istnieć, jedna dotyczyła uporządkowania spraw dot. parkingów: zbadania jakie jest zapotrzebowanie na miejsca, opracowania identyfikatora na samochody a potem może utworzenia nowych miejsc. Druga dotyczyła obecności przedstawiciela właścicieli przy zbieraniu głosów w trybie indywidualnym. Im więcej czytam i słucham na temat funkcjonowania wm to mam wrażenie, że jest to wielkie bagno, czy nie ma uczciwych wm?[/quote]

    Zatem nie będą to czynności zachowawcze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    [cite] MirekL:[/cite]Zarządca - nie nauczyłem się jeszcze pieknie cytować wasze słowa, na pięknym niebieskim tle. Ale się nauczę.
    Aby cytowac w taki sposób wystarczy zaznaczyc tekst i wcisnąc "cytuj" w lewym górnym rogu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i wcisnąc "cytuj" w lewym górnym rogu.
    u mnie cytowanie jest w prawym górnym rogu każdego postu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    U mnie też i w dodatku to prawa strona :smile:
    Dzięki Kuba jeszcze Mirek pomyśli, że to sabotaż.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - walczysz chyba o tytuł NAJAKTYWNIEJSZEGO zarządcy miesiąca i nie przyjmujesz krytyki. Więc pogrążaj się dalej.
    Nie wiem co to są "uchwały konieczne" dla Wspólnoty. Nie ma takich. Są uchwały ważne,bardzo ważne, śmieszne i niepotrzebne. Oczywiście sąd może zajmować się uchwałą WM, zabraniającej psom szczekania. Sąd w trybie nieprocesowym za pomocą mediów lokalnych "poprosi" zainteresowanych do składania wniosków,próśb, petycji i rozstrzygnie w jakich godzinach mogą szczekać a w jakich nie. Jeżeli nie widzisz absurdu w tym co mówisz to podyskutujmy dalej.:bigsmile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za podpowiedź. Pewnie skorzystam.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem właściciel może zbierać głosy, "wyręczać" zarząd wyłącznie w przypadku, gdy organ wspólnoty tego nie uczynił, mimo, że ze względu na ich przedmiot jest to "konieczne do zachowania wspólnego prawa do przedmiotu współwłasności" (czynności zachowawcze).
    W takiej sytuacji właściciel ten nie jest osobą "nieuprawnioną" , wręcz przeciwnie jego upoważnienie wynika wprost z ustawy, tj. z art. 209 kodeksu cywilnego, mimo, że stosownie do brzmienia art. 23 uwl głosy może zbierać zarząd lub zarządca sprawujący zarząd powierzony.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No comments.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    :trompet:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Mirekl i Koziorozki - proponuję dokładnie czytać to co piszę, a jeśli jesteście w zarządach i działacie tak jak mój to współczuję właścicielom. Tak jak powiedziała Koziorozka prawo jest dla wszystkich i trzeba być obiektywnym: jeśli poddałaś głosowaniu swoje projekty uchwał poddaj i moje, właściciele zadecydują. Ale daj im tę szansę. A Ty Mirekl uważaj na swoje cenne zdrowie czytając ten post.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]W związku z tym, że nie ma chętnych do pracy w zarządzie, a ze strony zarządu nie ma chęci współpracy z właścicielami, aby uniknąć manipulowania przy głosowaniu w ubieglym roku przy głosowaniu uczestniczyli właściciele i wszystkim to się podobało. Więc chciałam to zalegalizować, nie wyszło. Chodzi o to, że jeśli wystarczy zebrać powyżej 50 % głosów, aby przyjąć uchwałę, wystarczy zwrócić sie o oddanie głosów do osób które dają gwarancję głosowania za lub tak im przedstawić uchwałę, aby głosowali za nią - lub odwrotnie. Więc jeśli np zarząd chce przeforsować "swoje" uchwały zwrócą się do osób (np. bez obrazy starszych, nie interesujacych sie sprawami wm) które to gwarantują. Przedstawiciel właścicieli mógłby temu zapobiec lub w miarę obiektywnie sprawe przedstawić.
    Witam, dropsie w świetle tego co piszesz moim zdaniem najprościej będzie jak zgłosisz swoją kandydaturę do Zarządu.
    Po pierwsze - To Zarząd jest przedstawicielem właścicieli i dodawanie jakiegoś dodatkowego "przedstawiciela" nie mieści mi się w głowie.
    Po drugie - Twój wywód na temat głosowania uważam za kompletnie pozbawiony logiki.51% (czyli większość) to wartość liczbowa większa niż 49%.
    Większość to większość. Nie można uzyskać większości w głosowaniu pytając o zdanie wybranej(Twoim zdaniem zmanipulowanej) mniejszości.
    To nie ma sensu matematycznie.
    Wspólnota jest jednak formą demokracji.
    Z tym Twoim udzialem w Zarządzie to nie był żart. Masz energię i chęci i to powinno zostać należycie wykorzystane.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Albo ja czegoś nie rozumiem, albo Wy. Mam przed sobą protokoły z głosowania nad dwoma uchwalami wg zarządu "nie podjetymi" :
    1. głosy za 27 % udziałów 2. 42 %
    przeciw 18 % 10 %
    nie wzięło ucdziału w głosowaniu 45 % 48%
    razem: 90 % 100%
    Gdzieś się zapodziało 10%

    Żeby zakończyć tę dyskusję : w przypadku 1 uchwały głosowało łącznie 45 %, w przypadku 2 uchwały 52%. Uchwały nie zostały podjęte bo ani za , ani przeciw nie głosowało ponad 50%. I tak należy przedstawić sprawę właścicielom, kto będzie chciał to zagłosuje.
    W przypadku pozostałych 6 uchwał - podjętych, głosowało łącznie (za i przeciw, głosów wstrzymujących się nie było) ponad 58 % . Gdzie się podziało 6% w stosunku do głosów oddanych na uchwały nie podjęte, przecież właścicielom teoretycznie przedstawiono wszystkie projekty? Naprawdę uważacie, że jest wszystko ok? Jesli tak to więcej pytań nie mam.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam, ale mi się cyfry przesunęły.
    1 uchwała za 27%
    przeciw 18%
    nie głosowało 45 %
    razem 90 %
    2. uchwała za 42 %
    przeciw 10%
    nie gło0sowało 48 %
    razem 100%
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwała jest podjęta, jeśli za było ponad 50% WSZYSTKICH właścicieli, nieważne ilu brało udział w głosowaniu.
    Dozbieraj te brakujące głosy i będzie po sprawie. Przy okazji poznasz sąsiadów, przyda się mieć sojuszników :smile::)
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]Naprawdę uważacie, że jest wszystko ok?
    Ja tak nie uważam:
    Trochę to dziwne, że jedne uchwały zostały rozstrzygnięte, a inne nie, skoro głosy były zbierane w tym samym czasie.
    Nie wydaje mi się, żeby właściciele jedne karty do głosowania podpisali, a inne nie. Pachnie to manipulacją zarządu.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/1783/wyniki-glosowania-nad-uchwalami-i-problemy-z-tym-zwiazane/#Item_26
    [cite] koziorozka:[/cite]Dozbieraj te brakujące głosy i będzie po sprawie.
    drops nie jest członkiem zarządu. Może jedynie mobilizować sąsiadów i zachęcać ich do oddania głosu.
    Ponieważ uchwały nie zostały rozstrzygnięte i jednocześnie nie wszyscy właściciele byli pytanie o zdanie, można jeszcze głosować.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Też uważam, że w tym przypadku, ze względu na przedmiot uchwał Drops może jedynie agitowac, ewentualnie zagłosowac za właścicieli, o ile udzielą pełnomocnictw.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.