Do kogo należy licznik C.O. (ciepłomierz) przy wejściu do mieszkania?

mincelmincel Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy do właściciela mieszkania czy jest to część wspólna? czy jest jakiś przepis mówiący o tym"?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Jedyn przepis, który można tutaj przywołać to art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali stanowiący, iż "nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. "

    W orzeczeniu z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. akt I ACa 601/08, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu orzekł, iż
    "Także zarzut naruszenia art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali poprzez przyjęcie, iż urządzenia pomiarowe instalowane na elementach nieruchomości wspólnej nie są częścią tej nieruchomości, ale elementem własności odrębnej, należy uznać za chybiony. Nie budzi wątpliwości, że ustawowa definicja nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie może obejmować urządzeń, które znajdują się w poszczególnych lokalach i służą do wyłącznego użytku ich właścicieli. Podkreślenia wymaga również okoliczność, że sama strona pozwana wskazywała w toku postępowania w I instancji, że uznaje urządzenia pomiarowe za własność poszczególnych właścicieli. Z jej stanowiska wynika, że treść uchwały była podyktowana chęcią zminimalizowania kosztów zakupu tych urządzeń, które byłyby znacznie wyższe, gdyby każdy z właścicieli nabywał je odrębnie. Tym samym stanowisko, że uchwała nr 6/2006 wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, a przez to - jako sprzeczna z prawem - podlega uchyleniu, należało podzielić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnota zakupiła urządzenia hurtowo i obciążyła należnościami poszczególnych członków, ale brak podstaw do obciążenia tymi kosztami wspólnoty jako całości."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/571/94/

    Jednak sprawa własności urządzeń jest dyskusyjna, można spotkać się z poglądem, że stanowią część wspólną, jako że służą wszystkim właścicielom lokali, ponieważ ich zamontowanie umożliwia obliczenie kosztów dostaw wody do lokali i do nieruchomości wspólnej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie użyłbym słowa "dyskusyjna", ja raczej stwierdziłbym, że sprawa jest "umowna". Jak się umówią właściciele, tak będzie. Ważne, żeby to wpisać do jakiegoś regulaminu.

    Warte podkreślenia jest to, że różny będzie sposób rozliczenia ewentualnej wymiany, naprawy, konserwacji, legalizacji itp ciepłomierzy w zależności od przyjętej umowy. Jeśli przyjmiecie, że ciepłomierz jest własnością indywidualną, to zauważ, że każdy płaci w praktyce wg podziału 1 właściciel - 1 ciepłomierz. Jeżeli przyjmiecie, że ciepłomierze są elementem nieruchomości wspólnej, to pewnie trzeba zapłacić wg udziałów.

    W praktyce ci, którzy mają większe lokale, zapłacą więcej, pomimo tego, że najpewniej mają takie same ciepłomierze, jak ci z mniejszymi lokalami. Drugi sposób premiuje zatem "małych" kosztem "dużych". Jak dla mnie, za bardzo pachnie to komunizmem, dlatego opowiadam się za zaliczeniem ciepłomierza do własności indywidualnej.

    Nienawidzę sloganu "od każdego wg możliwości, każdemu wg potrzeb". Znacznie bardziej wolę hasło "każdemu dokładnie to, na co sobie zasłużył i zapracował".

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.