jesteśmy właścicielami lokali w budynku (tworzymy małą wspólnotę)

piotr6piotr6 Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
jesteśmy właścicielami lokali w budynku (tworzymy małą wspólnotę) sześciu właścicieli większość właścicieli wyraża taką zgodę na ocieplenie budynku to znaczy czterej właścicieli a dwóch jest na nie motywują tym iż mieszkamy na piętrze i u nas nie ma wilgoci .chcę nadmienić że w lokalach na parterze pojawia się straszna wilgoć by temu zapobiec chcemy ocieplić budynek ale nie mamy zgody wszystkich właścicieli
jak zmusić właściciela do docieplenia budynku?
Czy możemy sądownie uzyskać taką zgodę?
Nadmienić chcę że przepis 203k.c powołania zarządu ,który może decydować o czynnościach przepisanych do zwykłego zarządu nieruchomością.:cry:

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę wystąpić do sądu na podstawie art. Art. 199 kodeksu cywilnego:
    "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli."

    Ustanawianie zarządcy przez sąd to już ostateczność (koszty, taki zarządca niekoniecznie musi dobrze wykonywać swoją pracę na rzecz wspólnoty a odwołanie go może trwać latami), może wystarczy tylko ta jedna sprawa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a co sądzisz # CommentAuthorZarządca
    # CommentTime jak by powołać zarząd -osoby odpowiedzialne jeszcze teraz przed założeniem sprawy czy to dobry pomysł i wtedy to zarząd -osoby odpowiedzialne występują do sądu w tej sprawie -ale i tak by musieli wstawić się do sądu pozostali właściciele by sąd ich przesłuchał na okoliczność wniosku -pozwu

    :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ta sprawa będzie rozpoznawana w trybie nieprocesowym, nie składa się zatem pozwu, lecz wniosek, brak powodów i pozwanych, prowadzone jest postępowanie w sprawie a nie proces przeciwko.
    Oznacza to, że wszyscy właściciele (poza właścicielem/właścicielami wnoszącym/wnoszącymi wniosek) są uczestnikami postępowania.
    Wnioskodawca nie działa w imieniu wspólnoty, lecz w swoim własnym.
    Ponadto, aby powołać zarząd w małej wspólnocie należałoby zmienić sposób zarządu.
    Moim zdaniem należy złożyć wniosek podpisany przez większość właścicieli (ponad "50 procent" udziałów), o ile rzeczywiście nie możecie się Państwo porozumieć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok rozumie doskonale i teraz jeśli powołam zarząd większością właścicieli czyli 4do 2 jest ok .
    uchwała o powołanie zarządu i większość wyraża taką wolę i zgodę i jest ok
    co do wniosku jak byś mógł to podaj fikcyjną formę jak go napisać bo nigdy takiego czegoś nie robiłem i nie mam pojęcia jak to napisać by się nie skompromitować bardzo bym cię prosił jeśli tylko możesz :wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zobacz wniosek o zniesienie wspólwłasności i przerób na wniosek o uznanie za konieczny remont budynku polegający na jego ociepleniu.
    Wylicz wszystkich współwłaścicieli, kto się nie zgadza, przewidziane koszty i uzasadnienie, dołącz może zdjęcia zawilgoceń
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie możecie powołać zarządu większością głosów, ponieważ to mała wspólnota a czynność przekracza zarząd zwykły - wymaga zmiany sposobu zarządu, umowy w formie notarialnej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Zobacz wniosek o zniesienie wspólwłasności i przerób na wniosek o uznanie za konieczny remont budynku polegający na jego ociepleniu.
    Wylicz wszystkich współwłaścicieli, kto się nie zgadza, przewidziane koszty i uzasadnienie, dołącz może zdjęcia zawilgoceń

    nie mogę zaleś wniosek o zniesienie wspólwłasności:wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie mogę zaleś wniosek o zniesienie wspólwłasności:wink:
    Ty go nie zalesiaj, ty kliknij w ten link :tongue:
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty go nie zalesiaj, ty kliknij w ten link :tongue:
    co z tego że podajesz link jak nie wchodzi nie otwiera:wink:
  • Opcje
    Marek52Marek52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a u mnie otwiera bez problemu
    http://g.wieszjak.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/0000/wn_o_zn_wsp_166_938.pdf
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wzór wniosku
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wniosek_o_wyrazenie_zgody_na_dokonanie_czynnosci_przekraczajacej_zarzad_zwykly
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.