rękojmia a deweloper

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
W lipcu mija 3 lata przekazania wspólnocie budynku, teraz mamy problem z rynnamia i nieszczelnym fundamentem w takim przypadku możemy skorzystać z prawa renkojmi, jeśli tak to kto może składać wniosek właściciele mieszkań czy wspólnota, czy jest specjalny wniosek czy wystarczy opisać i zgłosić wady deweleperowi. proszę o pomoc ponieważ mam mało czasu

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Z powodu wad rzeczy sprzedanej przysługują Państwu roszczenia:
    - na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego - odszkodowawcze z powodu nienależytego wykonania zobowiązania, jednak w takim przypadku zawsze należy wykazać winę dewelopera,
    - bardziej korzystne, gdy zaostrzona jest odpowiedzialność sprzedającego, związane z rękojmią, w tym przypadku rękojmią za wady fizyczne rzeczy.
    Należy jednak pamiętać o tym, że warunkiem skorzystania z uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne jest notyfikacja wady - czyli dokonanie zgłoszenia sprzedawcy.
    Jeżeli nie dopełniono tego obowiązku w terminie wynikającym z przepisów kc- Wasze uprawnienia prawdopodobnie wygasły, chyba że sprzedawca wadę podstępnie zataił lub zapewniał kupującego, że rzecz jest niewadliwa.
    Należy odróżnić termin do zgłoszenia wady od terminu do realizacji uprawnień - ponieważ oba wywołują odmienne skutki.
    Moim zdaniem w tym przypadku termin do zgłoszenia wady wynosi jeden miesiąc od dnia jej wykrycia.

    Dopiero zgłoszenie wady w terminie umożliwia realizację uprawnień ( oczywiście z wyjątkiem sytuacji zatajenia wady lub zapewnienia o jej nieistnieniu). Należy mieć też na uwadze, że termin trzyletni (co do wad budynku), to termin, w którym możecie Państwo wystąpić do sądu z roszczeniami a nie termin do zgłoszenia wady.

    Proszę też mieć n uwadze, że uprawnienia z tytułu rękojmi nie przechodzą z mocy prawa na następców prawnych, innymi słowy, gdy sprzeda Pan wadliwy lokal, jego nabywca może dochodzić uprawnień od Pana a Pan od tego, od kogo Pan go zakupił.Jednak przyjmuje się, że można dokonać przelewu praw w drodze cesji. Ta reguła ma zastosowanie również w przypadku wspólnoty mieszkaniowej. W uchwale z dnia 23 września 2004 r., III CZP 48/04, Sąd Najwyższy orzekł, iż „wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej, w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia. ”

    Zagadnienie rękojmi omówiono w Wiki na forum.zarzadca.pl:

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/rekojmia_za_wady
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.