100% zgoda mieszkańców

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytańie odnośnie głosowania nad uchwałami. Czy jest zakres czynności kiedy uchwała musi mieć 100% zgody właścicieli wspólnoty i jaką wspólwłasnością jest wspólnota łączną czy ułamkową w myśl kodeksu cywilnego

Art. 196. § 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Pytam ponieważ pewien właściciel zarzucił zarządowi że jego uchwały są nieważne bo nie mają 100% zgody, stwierdził to na podstawie kodeksu cywilnego art. 199

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.


Osoba również stwierdziła że nie można podejmować uchwał w drodze indywidualnego zbierania głosów

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brak najważniejszej informacji - ile lokali jest w twojej wspólnocie? Więcej niż 7?
    Jak tak, to napisz czego konkretnie dotyczyła decyzja zarządu, bo katalog czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest otwarty.
    W czerwonym linku w lewym menu masz ustawę o własności lokali. Przeczytaj choć Art. 22
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Czytałeś ustawę o własności lokali?
    Tekst ustawy jest tutaj: http://www.zarzadca.pl/content/view/12/29/
    Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności (w tym art. 199) obowiązują w małych wspólnotach (liczących do 7 lokali).
    W dużych (powyżej 7 lokali) jedynie w sprawach, nieuregulowanych w ustawie o własności lokali:
    Art. 1.2. W zakresie nie uregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    Współwłasność nieruchomości wspólnej we wspólnotach to współwłasność w częściach ułamkowych - każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem w NW bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
    Współwłasność łączna to np. małżeńska wspólność majątkowa oraz wspólność majątku wspólników spółki cywilnej. We wspólnotach może ona wystąpić w odniesieniu do lokalu (a nie nieruchomości wspólnej) i ma wpływ na prawa małżonków / wspólników spółki cywilnej w głosowaniach nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej.

    Osoba nie ma racji w obu sprawach.
    Poradź osobie, żeby przeczytała ustawę o własności lokali - najlepiej ze zrozumieniem.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uwl robi wyłom do zapisów kc.
    Nie musi być jednomyślności we wspólnotach powyżej 7 lokali.
    Skąd wiemy, że benchmarkiem jest siedem?
    Z uwl:
    Art. 19 
    
    Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.
    
  • Opcje
    wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota liczy 50 mieszkań, a osoba ta podważa wszystkie decyzje i uchwały poza tym czytałam ustawe o lokalach i tam wyrażnie pisze o większości i że można w drodze indywidualnego zbierania głosów podjąć uchwałę i również wystarczy większość
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    osoba ta podważa wszystkie decyzje i uchwały
    Jak podważa? Tylko gada? To niech gada. Poradź mu/jej, żeby wystąpiła do sądu o uchylenie jakiejś uchwały to się przekona. kto ma rację.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka ma rację. Jak taki pyskaty niech idzie do sądu.

    Jak on wymyśli, że nie będzie płacił zaliczek, to wtedy Wy pójdziecie do sądu i w cuglach wygracie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Jak on wymyśli, że nie będzie płacił zaliczek, to wtedy Wy pójdziecie do sądu i w cuglach wygracie.
    Teraz już się nie chodzi do sądu w sprawach o zapłatę zaległych zaliczek. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu.
    EPU - elektroniczne postępowanie upominawcze. Szybko, tanio, wygodnie: https://www.e-sad.gov.pl/Default.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    [cite] wspólnota 80:[/cite]Wspólnota liczy 50 mieszkań, a osoba ta podważa wszystkie decyzje i uchwały poza tym czytałam ustawe o lokalach i tam wyrażnie pisze o większości i że można w drodze indywidualnego zbierania głosów podjąć uchwałę i również wystarczy większość
    Poinformuj właścicieli, a zwłaszcza tego "podważacza", że przepisy ustawy o własności lokali mają pierwszeństwo przed przepisami kodeksu cywilnego.
    Lex specialis derogat legi generali (łac.), zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Lex_specialis_derogat_legi_generali
    Kodeks cywilny - lex generali.
    Uwl - lex specialis.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] wspólnota 80:[/cite]Mam pytańie odnośnie głosowania nad uchwałami. Czy jest zakres czynności kiedy uchwała musi mieć 100% zgody właścicieli wspólnoty ...

    W takiej sytuacji nie mielibyśmy jednak do czynienia ze zgodą właścicieli lokali, lecz współwłaścicieli nieruchomości, co rzeczywiście jest możliwe, gdy np. właściciele lokali dokonują podziału nieruchomości wspólnej w ten sposób, że wydzielają działkę ( w dużej wspólnocie konieczna jest zgoda większości), jednak aby ją następnie sprzedac - konieczna jest już zgoda wszystkich, ponieważ działka nie stanowi już nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ustawy o własności lokali, lecz współwłasnośc poszczególnych właścicieli lokali.
    Zgoda wszystkich jest też niekiedy konieczna do zmiany wielkości udziałów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takiej sytuacji nie mielibyśmy jednak do czynienia ze zgodą właścicieli lokali, lecz współwłaścicieli nieruchomości
    Tak się składa, że wszyscy "współwłaściciele nieruchomości" są właścicielami lokali, więc nie ma tu żadnego błędu, jeżeli się użyje określenia "właściciele lokali".
    Nieruchomość wspólna też ma współwłaścicieli, którymi są właściciele lokali.
    jednak aby ją następnie sprzedac - konieczna jest już zgoda wszystkich, ponieważ działka nie stanowi już nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ustawy o własności lokali, lecz współwłasnośc poszczególnych właścicieli lokali.
    Zgoda wszystkich jest potrzebna nie dlatego, że działka nagle stała się przedmiotem współwłasności zwykłej ("kodeksowej"), lecz dlatego, że tej sprawy (sprzedaży części nieruchomości wspólnej po jej podziale) nie reguluje ustawa o własności lokali, mają więc tutaj zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego (art. 199), które wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Gdyby taki zapis znalazł się w art. 22 ust. 3 uwl, wystarczyłaby zgoda większości.

    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wydzielona działka nie jest już nieruchomością wspólną. Wydzielenie działki to tylko geodezyjny i fizyczny podział nieruchomości. Podział prawny nastąpi z chwilą wyodrębnienia prawa własności tej działki i przeniesienia go na inną osobę. Dopóki działka nie zostanie sprzedana, jest częścią nieruchomości wspólnej, ponieważ nie zmieniła ani właściciela, ani miejsca położenia. Przypomnę, że nieruchomość może się składać z wielu działek, nawet niegraniczących ze sobą, byle miały tego samego właściciela i leżały w jednej jednostce ewidencyjnej (gminie lub jej części).

    Notabene, współwłasność nieruchomości wspólnej jest również współwłasnością w częściach ułamkowych (bo przecież nie współwłasnością łączną), tyle tylko, że zarządzanie tą współwłasnością odbywa się na zasadach określonych w ustawie o własności lokali, a nie w Kc. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli - tyle tylko, że udział w nieruchomości wspólnej można zbyć jedynie razem z lokalem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/citeTak się składa, że wszyscy "współwłaściciele nieruchomości" są właścicielami lokali, więc nie ma tu żadnego błędu, jeżeli się użyje określenia "właściciele lokali".
    Poprzez wydzielenie rozumiem wydorębnienie w znaczeniu urządzenia księgi wieczystej dla wydzielonej geodezyjnie i fizycznie nieruchomości wspólnej. Jeżeli właściciel lokalu sprzeda go, to nadal pozostaje współwłaścicielem tej wyodrębnionej części gruntu, mimo że nie jest już właściciele lokalu i nie przysługuje mu udział w nieruchomości wspólnej.
    W takie sytuacji te pojęcia nie są tożsame.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ale aby sprzedac działkę należy ją najpierw wyodrębnic, czyli urządzic odrębną księgę wieczystą, po wyodrębnieniu nie stosuje się już do niej przepisów uwl, od tego momentu jest to nieruchomośc odrębna od pierwotnej, na której wzniosiono budynek/budynki, współwłasnośc tej nieruchomości nie ma już związku z własnością lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    [cite] Zarządca:[/cite]Ale aby sprzedac działkę należy ją najpierw wyodrębnic, czyli urządzic odrębną księgę wieczystą,
    Dlaczego tak twierdzisz? Możesz podać podstawę prawną?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wygląda na to, że masz jednak rację, nie trzeba wyodrębniac. Wtedy moja uwaga pozostawałaby aktualna jedynie w odniesieniu do stanu prawnego po dokonaniu podziału w znaczeniu prawnym, jeżeli mamy do czynienia z podziałem geodezyjnym struktura własności jest niezmienna - to nadal nieruchomośc wspólna w rozumieniu art. 3 uwl.

    Na poparcie Twojej tezy o przyczynach niedopuszczalności w przypadku podziału geodezyjnego:

    pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2010 r. sygn. akt III CZP 127/09:

    "Złożenie oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej (drogi koniecznej) na nieruchomości wspólnej należy niewątpliwe do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Czynność ta, prowadząca do obciążenia nieruchomości wspólnej tą służebnością, nie została wymieniona w katalogu zawartym w art. 21 ust. 3 u.w.l. Oznacza to, że na podstawie tego przepisu wspólnota mieszkaniowa nie może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej"
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W odniesieniu do skutków podziału prawnego ("wyjście" z nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 uwl)

    pomocne orzecznictwo:
    uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2009 r. III CZP 95/09:



    "Składnikiem nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.) nie może być udział we współwłasności nieruchomości sąsiedniej."
    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/content/view/716/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.