Uchwały Zarządu Wspólnoty

igokowigokow Użytkownik
edytowano czerwca 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o jasną odpowiedź na temat uchwał jakie można podejmować w Wspólnocie.
Przeglądając dokumentację byłego zarządu wspólnoty znalazłem teczkę z uchwałami Zarządu Wspólnoty. Zaznaczam, że nie są to uchwały podejmowane na zebraniach właścicieli lokali - to odrębna i jasna sprawa.
Nie spotkałem się z przepisem, który regulował by tę kwestię. Treści tych uchwał są przeróżne, np. dotyczące zakupu środków i narzędzi na utrzymanie czystości, wykonania drobnych prac konserwacyjnych w nieruchomości wspólnotowej, stwierdzenia zawarcia umowy z wybranym wykonawcą na wykonanie określonych czynności. i wiele innych.
Czy podejmowanie przez członków zarządu uchwał jest celowe i niezbędne? Czy można to (jak trzeba) zastąpić inną formą?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    To są "uchwały" zarządu? Takich kwestii nie reguluje ustawa o własności lokali, ani inne akty prawne, z wyjątkiem zasady dotyczącej składania oświadczeń woli przez zarząd na zewnątrz (wymóg złożenia oświadczenia przez co najmniej dwóch członków przy zarządzie wieloosobowym.
    Stosujemy zatem reguły ogólne. W praktyce, szczególnie, gdy członkowie zarządu są skonfliktowani, niekiedy ustala się regulamin pracy zarządu.
    Oczywiście nie jest to niezbędne, choc celowe.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz to nazwać uchwałą, możesz postanowieniem. Gdy w zarządzie wm jest kilka osób to łatwo o nieporozumienia. Wtedy dobrze jest, gdy członkowie zarządu wm mają regulamin, w którym zapiszą, że decyzje/postanowienia zapadają większością głosów.
  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedzi. Wiedziałem, że to o czym pisałem to swoisty przerost formy nad treścią, biurokracja i jakaś mania prawna.
    Teraz jestem mądrzejszy - jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znalazłem jednak przed chwilą coś, co jednak przeczy naszemu rozumowaniu. Proszę odwiedzić stronkę tego portalu: http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej
    II. Posiedzenia i uchwały Zarządu
    1. Przewodniczący kieruje pracą Zarządu, dokonuje podziału zadań pomiędzy członków Zarządu, zwołuje posiedzenia jego członków, przechowuje dokumentację z posiedzeń Zarządu, przeprowadza głosowanie nad uchwałami Zarządu.
    3. Zarząd działa kolegialnie, decyzje podejmuje w drodze uchwał przyjętych większością głosów członków Zarządu.

    Tu jest jednak mowa o uchwałach Zarządu !!!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, jest mowa o "uchwałach", ale to tylko taka umowna nazwa, można to nazwać decyzjami, postanowieniami,etc.
    Ten regulamin nie przeczy naszym wypowiedziom.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    [cite] igokow:[/cite]
    Tu jest jednak mowa o uchwałach Zarządu !!!
    Tak, tam jest mowa o uchwałach zarządu, ale jak się dobrze zastanowisz, to z pewnością dojdziesz do wniosku, że uchwała wspólnoty nie jest uchwałą jej zarządu.
    Zarząd podejmuje swoje decyzje samodzielnie jedynie w ramach czynności zarządu zwykłego.
    Nic więcej mu nie wolno.
    Nie ma prawa podejmować żadnych uchwał w imieniu całej wspólnoty.

    Przyznaję Tobie rację, iż w przykładowym regulaminie pracy zarządu, serwowanym na tym portalu, powinno być to wyjaśnione w temacie lub nie powinno się używać słowa "uchwała" w odniesieniu do postanowień/decyzji zarządu.
    Tak, dla czytelności samego zagadnienia.
    [cite] Zarządca:[/cite]Tak, jest mowa o "uchwałach", ale to tylko taka umowna nazwa, można to nazwać decyzjami, postanowieniami,etc.
    Ten regulamin nie przeczy naszym wypowiedziom.
    Nie przeczy ale zdecydowanie zaciemnia, zwłaszcza osobom początkującym w sprawach wspólnotowych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z Haneczką, że "zdecydowanie zaciemnia".
    Słowo uchwała powinno być zarezerwowane dla uchwał właścicieli :tongue:
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękujemy za uwagi, dopisaliśmy punkt 5 w omówieniu projektu:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cwaniaki... :clap:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni forumowicze. Rozważania na temat definicji "uchwały" - to bicie piany. Może zarezerwujmy ją tylko dla Sejmu?
    igokow - masz racje , to bzdurna biurokracja i mania prawna. Ale jak mieli dużo czasu to "ta mania " jest nieszkodliwa. UWL nie wspomina nic o protokołach z zebrań. które są praktycznie potrzebne, a Zarząd wymyśla sobie protokoły z zebrań z Zarządu.Litości.Od czterech lat jestem jednoosobowym Zarządem we WM 40-lokalowej:bigsmile:, a obok jest 9-lokalowa z 3-osobowym Zarządem. I jak pytam pojedyńczego członka to nie wie nic, to nie on , to oni. PARANOJA:bigsmile:
  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponownie dziękuję za wyjaśnienia. Cieszy mnie także fakt, że niektórzy z Was popierają moje spojrzenie na powyższą sprawę.
    Pozdrawiam "pomocników" - bez Was ciężej by się żyło.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.