Przenoszenie z centralnego ogrzewania na fundusz remontowy.
jadharwa
Użytkownik
Od dwóch lat zarzad poddaje uchwałe do głosowania -ptzeniesienie nadwyżki zaliczek z co na fundusz remontowy.w ciagu roku tez pobiera z tego funduszu na remont/ok 48 procent/.W tym roku zwróciłam uwagę ze w kalkulacji kosztów nie ujeto tak dużej nadwyzki.Ba nawet wzieto kredyt tez z mysla spłaty z co.Co mozna ztym zrobić?Zauwazyłam ze sztucznie zawtzana jest kalkulaxja.Na 1 styvznia było na koncie remontowym saldo minusowe 11000zl w kwietniu trwał remont /docieplanie /budynkuok30000zł . w kwietniu dosłownie kolendowanie za podpisami pod kredyt/30000zł.A teraz ściagaja grzejniki na korytarzach,bo trzeba oszczedzac na co.Ba nie podpisałam sie pog krefytem/lestem czaena owza -ale płacic musze.Dziekuje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Więcej:
http://www.zarzadca.pl/content/view/492/94/
Prawo energetyczne art 45a. 10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń"; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
Więcej o nadpłatach: http://je.pl/uvje
.
Jeśli system grzewczy we wspólnocie jadharwy funkcjonuje tak, jak opisałem, to nadwyżkami z c.o. dysponuje wspólnota i decyduje o nich uchwałą (nie sam zarząd).
Więcej:
http://www.zarzadca.pl/content/view/678/32/
Treść orzeczenia:
http://www.zarzadca.pl/content/view/619/94
Właśnie o tym pisałem: skoro instalacja centralnego ogrzewania jest częścią nieruchomości wspólnej, to koszty ogrzewania są kosztami zarządu NW.
Zgodnie z uchwałą SN z grudnia 2007, zaliczki właścicieli stanowią majątek wspólnoty.
Zwroty należą się tylko w odniesieniu do nadpłat w zakresie kosztów eksploatacji lokali (np. woda a także ciepło - jeśli lokale są opomiarowane).
Ciekawe, jak SA w Szczecinie traktuje jednolity system c.o. i rozliczanie kosztów ogrzewania?
Mamy bowiem do wyboru: albo wykładnię Sądu Najwyższego, czego konsekwencją są wnioski, jakie przedstawiłem wyżej, albo wykładnię Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i - co w zamian? Czy w świetle tego wyroku należy uznać, że instalacja c.o. bez liczników lokalowych nie jest częścią nieruchomości wspólnej? Nie jest zatem potrzebna zgoda wspólnoty na odłączenie się od tego systemu ogrzewania? Logicznie rzecz biorąc, nie jest potrzebna. A jak rozliczać koszty ogrzewania? Skoro nie są to koszty zarządu NW, to nie można według udziałów. Liczników nie ma, więc wchodzi w grę któraś z innych metod, przewidzianych w ustawie Prawo energetyczne (podzielniki, powierzchnia lokalu lub jego kubatura). Nadpłaty do zwrotu, ale w zamian swoboda w decydowaniu o tym, czy chcesz korzystać ze wspólnego c.o., czy chcesz się odłączyć i przy wykorzystaniu zdemontowanej części instalacji w lokalu (wszak rury i grzejniki w lokalu nie są wspólną własnością, zatem należą do właściciela lokalu), założyć ogrzewanie etażowe, np. na kocioł gazowy. Oczywiście, opłatę stałą oraz koszty ogrzewania pomieszczeń wspólnych pokrywają wszyscy współwłaściciele, niezależnie od posiadanego systemu ogrzewania (również ci odłączeni). Czy mam rację?
Roszczenie o zwrot nadpłaty nie jest tożsame z możliwością odłączenia się od co.
Generalnie nie podzielam tezy o prawie wspólnoty do decydowania o zaliczce właściciela.
2) 18.06.2008 - rozstrzygnięcie w sprawie uchwały
]Pięć i pół roku trwało postępowanie w sprawie nieskomplikowanej uchwały wspólnoty mieszkaniowej - zawrotne jest tempo pracy polskich sądów, nieprawdaż? Z jakim przepisem prawa jest sprzeczne takie rozliczenie?
Metody rozliczeń przewiduje ustawa Prawo energetyczne - wśród nich jest wskazana metoda wykorzystująca "powierzchnię lub kubaturę" lokali.
Wyboru metody rozliczania kosztów ogrzewania dokonuje "Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego". Jeżeli wspólnota wybierze metodę "wykorzystującą powierzchnię" (lub lepiej: udziały) lokali, to w czym naruszy prawo? Jaki przepis zmusza wspólnotę do rezygnacji z podstawowej zasady partycypacji w kosztach wspólnych przez właścicieli lokali, określonej w ustawie o własności lokali? Czy takie odstępstwo jest w ogóle dopuszczalne?
http://www.zarzadca.pl/content/view/715/32/