Duża wspólnota mieszkaniowa- prawo zaskarżenia uchwał do sądu

Monika1Monika1 Użytkownik
Czy właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej na podstawie art. 18 ustawy o własności lokali mogą wyłączyć samo prawo zaskarżenia uchwal do sądu? Jeśli ktoś zna odpowiedź na to pytanie, proszę o odpowiedź i jej uzasadnienie.

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co art. 18 UWL(umowa o sposobie zarządu) ma wspólnego z art 25 UWL(zaskarżenie uchwał). Proszę o rozwinięcie tematu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiej możliwości. Art. 25 uwl jest bezwzględnie obowiązujący.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali jest aktem wyższego rzędu a uchwały wspólnoty mieszkaniowej nie mogą naruszać lub uchylać przepisów Art. 25 UWL


    1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
  • Opcje
    jadharwajadharwa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.Jak to przeczytałam to mówiac krótko w naszej Stokrotce jest bałagan straszny.Jak Zarzad przymusic do stosowania ustaw?Oni mysla ze uchwała to najwyzszy akt prawny.Pozdrawiam
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli uchwała, narusza interes całej wspólnoty, lub jest niezgodna z ustawą uwl, lub narusza interes jednej grupy we wspólnocie (np. lokatorów jednego budynku, lub lokatorów któregoś piętra), lub wszystko naraz, trzeba taką uchwałę zaskarżyć. Nie ma innego wyjścia. Niestety termin do zarkarżenia uchwły - 6 tygodni jest bezwzględnie obowiązujący. Nie zrażaj się nawet jeśli będziesz wystąpować jednoosobowo. Wiem jak trudno zmobilizować innych do, choćby poparcia wniosku, a już prośba o złożenie wyjaśnień w sądzie jest górą nie do zdobycia. Będę trzymać za Ciebie kciuki. Jestem już po jednej takiej sprawie i wiem, co mówię. Zrobiłam to sama bez poparcia 120 członków wspólnoty. Sprawa zakończyła się wyrokiem uchylającym uchwałę. Dalej też nie jest prosto. Zarząd udaje, że wyroku nie ma. Lokatorzy nie są zainteresowani niczym, albo czekają w zaciszu domowym, czym się to zakończy. Musisz też wziąć pod uwagę, że zarządca ma większe możliwości dotarcia do innych lokatorów niż ty i któregoś dnia możesz się zorientować, że inni robią dziwne miny na Twój widok. To jest trudne, ąle możliwe nawet w pojedynkę. Jeszcze dwie praktyczne uwagi:
    1. wzór pozwu znajdziesz na tym portalu, ale musisz go uzasadnić,
    2. każda uchwała, którą chcesz zaskarżyć, to koszt 200 zł, więc postaraj się o zaskarżenie tych najważniejszych uchwał i poproś o pomoc radcę prawnego, który zajmuje się sprawami wspólnot mieszkaniowych. Nie idź do sądu bez pomocy, naprzeciwko Ciebie będzie przecież radca prawny zarządcy.
  • Opcje
    jadharwajadharwa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaj Sims.Dzieki za posta.Ale czy mozna zaskrzyc stare uchwały?
  • Opcje
    jadharwajadharwa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Simsa .Wiesz mam problem bo gość który chce kupic mieszkanie zwrócił mi uwage że wspólnota moja jest dziwna.Brak np rocznych rozliczen kostów mojego lokalu.Gdy sie zaczelam interesowac tz pytac i porównywac z ustawami doznałam szoku.Nie wierzyłam .Tzn byłam ufna.A teraz jestem zagubiona.No nie powiem ze to prawda wszyscy patrza na mnie jak na intruza.Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchwała wyłączająca możliwośc zaskarżania uchwał jako naruszająca przepis bezwzględnie obowiązujący jest bezskuteczna, dlatego też nawet, gdy nie zostanie zaskarżona nie podlega wykonaniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jadharwa, nie miej pretensji do siebie, że dałaś zarządcy kredyt zaufania. Tak postępuje każdy, kto ma do czynienia ze wspólnotą po raz pierwszy. Dla mnie to już druga wspólnota. Pierwsz była mała, jedna brama, kilkunastu lokatorów. Ponieważ współwłaścicielem w tej wspólnocie była także gmina, poznałam prawidłową pracę wspólnoty. Kiedy zostałam członkiem tej drugiej, bardzo dużej wspólnoty zorientowałam się, że ktoś robi ze mnie idiotkę. Przeczytałam ustawy, porozumiałam się z zarządcą pierwszej wspólnoty, zupełnie przypadkiem znalazłam ten portal i próbuję pilnować swoich spraw, z różnym skutkiem. Czasem dochodzę do wniosku, że lepiej nie wiedzieć nic, żeby się nie denerwować. Ale później łapię oddech i znów zaglądam na forum, żeby wyłapać jakieś informacje, nowe wskazówki. Jak pisałam, jedna sprawa w sądzie zakończyła się uchyleniem uchwały.
    Tu mam pytanie do Zarządcy. Wyrok swoje, a zarząd ma się dobrze. Nie zamierza się podporządkować. Czy jest inna możliwość niż wniosek o zarząd sądowy, żeby zmusić zarząd do prawidłowej pracy. Wogóle nie wchodzi w rachubę odwołanie zarządu na mocy uchwały wspólnoty
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pozostaje żmudna droga sądowa, np. sąd uchylił uchwałę dotyczącą rozliczenia kosztów a zarząd nie dokonuje korekty - pozew o nakazanie prawidłowego rozliczenia. Czego dotyczył wyrok?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok dotyczył uchylenia uchwały o planie finansowo-gospodarczym na rok "pierwszy". W kwietniu tego roku rozpoczęto głosowanie nad planem na rok już "trzeci". W dalszym ciągu nie mamy planu na rok "pierwszy". Zarząd pewnie uważa, że tamten pierwszy, to już przeszłość i nie ma do czego wracać. Wszystko zostało przecież rozliczone. Zarząd nawet nie wspomniał na ostatnim zebraniu, że musimy uchwalić ten "pierwszy " plan jeszcze raz i jeszcze raz dokonać rozliczeń.
    Sąd tylko uchylił uchwałę, nie nakazał sporządzenia nowego planu. Mnie wydawało się to oczywiste, że taki plan musi być uchwalony po raz drugi z uwzględnieniem zaleceń sądu, dotyczących poszczególnych jego pozycji. Jak widać zarządowi nie. Czy mogę się zwrócić do sądu o nakaz wykonania wyroku?
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakie zapisy planu finansowo-gospodarczego uchylił Sąd?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli sąd uchylił plan z tej przyczyny, że umieszczenie w nim niektórych pozycji było sprzeczne z prawem, to dokonane rozliczenie uwzględniające uchylone punkty również godzi w interesy właścicieli. W takie sytuacji można wystąpic z powództwem o nakazanie prawidłowego rozliczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już zaskarżyłam sprawozdanie finansowe na podstawie tego rozliczenia. Jednak sprawy w sądzie trwają bardzo długo, ponad rok. Dopiero w tym miesiącu rozpocznie się sprawa o uchylenie planu fin.-gosp. na rok "drugi" ponieważ są w nim takie same błędy jak w pierwszym. Ciągle gonię rozliczenia, które się już dokonały i muszę zaskarżać plan na kolejny rok, a potem rozliczenie poprzedniego roku. Myślę, że dlatego zarząd wszystko lekceważy.
    Proszę o informację, czy wniosek o zarząd przymusowy zakończy tę gonitwę ? Czy zarząd sądowy sprawdzi rozliczenia sprzed dnia objęcia swojej pracy i dokona ich korekty wobec właścicieli? Czy tamte rozliczenia potraktuje jako już wykonane, czyli "przepadło"?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sims,ustanowienie zarządcy przymusowego na stronie http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=523&w=11796025&a=12004686
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkalnictwo i Prawo
    Kwiecień 2001 r.

    dr Krystyna Krzekotowska
    USTANOWIENIE ZARZĄDCY PRZYMUSOWEGO PRZEZ SĄD WE WSPÓLNOCIE MIESZKANIOWEJ

    http://www.lex.com.pl/czasopisma/mip/ustanowi.html
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prosze o odpowiedz w tym wątku. Właściciel zaskarzając uchwałe do sądu ponosi koszty ale ile to kosztuje. /około/
  • Opcje
    borekborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    200 zł
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Za jedną uchwałę
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie do sims jakie nieprawidłowości były waszym w planie,
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.