jak naliczyc stawki co i podgrzania wody?

13»

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    KubaP: Ustawa PE nie wspomina o potrzebie ale o UWZGLĘDNIENIU przy rozliczeniu takich współczynników
    To w takim razie może udostępnisz nam KONKRETNĄ METODĘ, która służy do obliczenia współczynników wyrównawczych w KONKRETNYM budynku !
    Wypociny firm tabelowo-słupkowo-rachunkowych mnie nie interesują ! :tooth:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: Ustawa PE nie wspomina o potrzebie ale o UWZGLĘDNIENIU przy rozliczeniu takich współczynników
    To w takim razie może udostępnisz nam KONKRETNĄ METODĘ, :tooth:
    i znowu brak zrozumienia słowa pisanego ...
    W tym wątku, chodzi o metodę rozliczenia kosztów zakupu/ wytworzenia EC , a nie metodę wyliczania wspólczynników korekcyjnych .
    Nie chcesz korzystać z gotowców http://www.minol-zenner.pl/main.php?idk=253 , to sobie zamów indywidualne dla twojego budynku, i tyle w tym temacie
    9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje[b] wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku[/b], tak aby wybrana metoda, 
    [align=center][b]uwzględniając[/b] [/align]
    współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, 
    stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej
    
    [cite] elan124:[/cite]Wypociny firm tabelowo-słupkowo-rachunkowych mnie nie interesują !
    tak to jest prawda , tworzysz własne prawo i w tym się czujesz doskonale...:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2017
    KubaP: W tym wątku, chodzi o metodę rozliczenia kosztów
    Koszty to sobie rozliczaj przy zużyciu c.o. i c.w.u. Podaj konkretną METODĘ , która służy do obliczenia współczynników wyrównawczych w KONKRETNYM budynku ! :tooth:
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    gorry78: jak najlepiej (jasno i sprawiedliwie) można następnie rozdzielić koszty CO na poszczególne mieszkania? Mamy także podzielniki wyparkowe w mieszkaniach (chyba we wszystkich, ale nie jestem pewien).
    W Twojej sytuacji najjaśniej i najsprawiedliwiej (o ile ten przysłówek podlega stopniowaniu) byłoby zrezygnować z tzw. podzielników wyparkowych, a następnie przejść na rozliczenie z m2, a jeszcze lepiej z m3, zwłaszcza jeśli wysokości kondygnacji są zróżnicowane, ponieważ - o ile udało mi się zrozumieć - montaż ciepłomierzy indywidualnych dla poszczególnych lokali nie wchodzi u Ciebie w grę.
    gorry78: jaki jest koszt podgrzania 1m3 ciepłej wody
    To jest podane w tym wątku. Możesz pomnożyć ilość zużytej wody przez koszt jednostkowy i otrzymasz całkowity teoretyczny koszt roczny.
    gorry78: mamy wymiennik ciepła, a przy nim jeden licznik GJ na cały budynek (bez rozdziału licznika na CO i CW)
    KubaP: jeden ?chyba nie na pewno sa dwa jeden obsługujący CO a drugi CW ?
    Najlepsze, najbardziej poprawne pod względem technicznym (i najdroższe) rozwiązanie, to dwa niezależne wymienniki do c.o. i c.w.u., aczkolwiek stosuje się również jeden wspólny wymiennik, wtedy obieg grzewczy jest dodatkowo regulowany zaworem 3-d, co umożliwia płynną regulację temperatury zasilania. W starszych instalacjach są wspólne wymienniki bez regulacji automatycznej, ale tego typu instalacje są na wymarciu. To, co jest zamontowane u gorry78, może wiedzieć tylko on.
    gorry78:Czy w czasie tych trzech letnich miesięcy podgrzanie wody nie jest mniej energochłonne, niż w zimę (temp na wejsciu) - jak duże to może mieć znaczenie?
    Zasadniczo nie jest mniej energochłonne, a nawet bywa bardziej energochłonne, ponieważ kiedy układ pracuje na potrzeby przygotowania c.w.u. oraz c.o., to jego sprawność jest wyższa, natomiast w lecie wszystkie straty ciepła, łącznie ze stratami do otoczenia i stratą kominową (co do zasady w przypadku kotłowni), są przydzielone do c.w.u.

    Temperatura wody na wejściu jest raczej stabilna, a w każdym razie amplituda tych zmian jest pomijalna z punktu widzenia zużycia energii na podgrzanie wody. Szczególnie, kiedy woda do sieci wodociągowej jest czerpana z ujęć głębinowych. Przy ujęciach powierzchniowych (rzeki, jeziora), wahania mogą być większe i mogą wynosić kilka stopni. Ogólnie, do obliczeń norma (PN-01706:1992) każe przyjmować temperaturę wody zimnej 5 st. C przy ujęciach powierzchniowych i 10 st. C przy głębinowych, ale te wytyczne nie są obowiązujące, ponieważ akurat ten punkt normy nie jest powołany w przepisach techniczno-budowlanych. Jeżeli przyjmiesz 10 st. C na wlocie, to jest o.k.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]wp44[/cite] Najlepsze, najbardziej poprawne pod względem technicznym (i najdroższe) rozwiązanie, to dwa niezależne wymienniki do c.o. i c.w.u.,
    ale to, że może i jest najdroższe, to jednak problem dostawcy nie wspólnoty . Są coraz częściej stosowane
    [b]Mieszkaniowe węzły cieplne[/b]
    Mieszkaniowe węzły cieplne to gotowe urządzenia dla parametrów wody instalacyjnej (maks. 90°C) dostarczanej z sieci po przejściu przez wymiennik lub z kotłowni wbudowanej. Ich moc wynosi od kilku do kilkudziesięciu kW – czyli tyle, ile wymagają mieszkania na potrzeby zaopatrzenia ich w ciepłą wodę użytkową i ciepło do centralnego ogrzewania. Charakteryzują się zwartą budową i estetyczną obudową.
    
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: to jednak problem dostawcy nie wspólnoty
    Nie sądzę. Za wszystko w ostatecznym rozrachunku płaci odbiorca. Jeśli węzeł należy do dostawcy, to jest jedna taryfa, z wyższymi opłatami za ciepło, a jeżeli należy do odbiorcy, to jest druga taryfa, z niższymi opłatami. Tak, czy inaczej, za te wymienniki płaci odbiorca, albo pośrednio, albo bezpośrednio, w zależności od opcji, którą wybierze.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] wp44:[/cite]
    KubaP: to jednak problem dostawcy nie wspólnoty
    Nie sądzę. Za wszystko w ostatecznym rozrachunku płaci odbiorca.
    Jeśli węzeł należy do dostawcy, to jest jedna taryfa, z wyższymi opłatami za ciepło, a jeżeli należy do odbiorcy, to jest druga taryfa, z niższymi opłatami.
    Tak, czy inaczej, za te wymienniki płaci odbiorca, albo pośrednio, albo bezpośrednio, w zależności od opcji, którą wybierze.
    tak, prawda, ale prawda populistyczna .... nie ma nic za darmo .... , czy znasz stawki za GJ kiedy węzeł należy do dostawcy, a kiedy należy do Wspólnoty ? różnica jest ok 3 zł na GJ...

    Wiesz ile kosztuje wymiana zaworów w takim węźle? zbiornika na CW, tudzież innych akcesoriów wyposażenia np automatyki?

    http://www.energiadlawarszawy.pl/sites/default/files/publikacja_w_dz.urz_.poz_.9200_20151119_1522769.pdf

    Uważam, że pozostawienie urządzeń służących do dostaw ciepła wspólnocie, znacznie zwiększa zaliczki na remonty i daje ryzyko, że w przypadku awarii będzie duży problem.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: czy znasz stawki za GJ kiedy węzeł należy do dostawcy, a kiedy należy do Wspólnoty ?
    Znam.
    KubaP: Wiesz ile kosztuje wymiana zaworów w takim węźle? zbiornika na CW, tudzież innych akcesoriów wyposażenia np automatyki? .
    Wiem. Ja wiem wszystko w tym temacie. : )
    KubaP: Uważam, że pozostawienie urządzeń służących do dostaw ciepła wspólnocie, znacznie zwiększa zaliczki na remonty i daje ryzyko, że w przypadku awarii będzie duży problem.
    Masz prawo tak uważać i ja nie zamierzam Ci tego prawa odbierać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wp44 takie ogólniki : znam , wiem , tak , nie , ....nic więcej z siebie nie wykrzeszesz ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: ....nic więcej z siebie nie wykrzeszesz ?
    Nic. Szkoda mojego cennego czasu. : )
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic. Szkoda mojego cennego czasu. :bigsmile:
    Obrażalski ? ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.