Czy wspólnota obsługuje najemców...?

weles1478weles1478 Użytkownik
Czy wspólnota obsługuje najemców w zakresie zawiadamiania o obowiązujących regulaminach np; porządku domowego, rozliczania mediów ITP
Czy obowiązek powiadomienia leży po stronie właściciela lokalu.?

Gminy jako zbiorczy właściciel wymuszają na wspólnotach obowiązek zawiadamia najemców ich lokali o prawie obowiązującym we wspólnocie .
Czy z takimi praktykami spotkaliście się Państwo w swoich wspólnotach? Kto powinien ponieść koszty tych powiadomień?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wm ponosi koszty związane z nieruchomością wspólną i obsługą właścicieli, o najemcach w uowl nie ma ani słowa, więc dla mojej wm nie istnieją, choć jako sąsiadów niektórych bardzo lubię
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyżbym była wyjątkiem, 20 lokali w tym 10 wyodrębnionych, lokatorzy bardzo chętnie z nami współpracuja, przecież za pół czy rok oni też będą współwłaścicielami nieruchomości.
    Razem wybieraliśmy kolory klatki schodowej, uczestniczyli przy podejmowaniu decyzji o zabudowie balkonów. Nie są izolowani.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem podnajemca we wspolnocie nalezacym do gminy. Z mojego punktu widzenia moglaby sie troche zmienic uowl bo tak to rzeczywiscie czuje sie wyizolowany i nie moge zabierac glosu ,a wkrotce bede wlascicielem tak jak to jest w przypadku zarzadu u helenkam
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z mojego punktu widzenia moglaby sie troche zmienic uowl
    Uowl = ustawa o własności lokali.
    Najemców dotyczy ustawa o ochronie praw lokatorów.
    Odrobinę cierpliwości. Jak już zostaniesz właścicielem, to wejdziesz pod rządy uwl i zasmakujesz tego miodu współwłasności.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na rozmowie z Pania Kierownik tbs ,dowiedzialem sie po co panu wykupywac mieszkanie teraz pan placi maly czynsz ,a jednak wstepujac do wm bedzie pan wieksze koszty ponosil na wm ,czy to prawda ? i dlaczego tak mnie poinformowala moze nie chce ,zebym wykupywal mieszkania i tak celowo mowila, zeby wystraszyc przyszlego wlasciciela ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W TBS mały czynsz?
    We wspólnotach właściciele nie płacą czynszu w ogóle.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nazywa sie tbs II ZBM, ale jest to stare budownictwo zbm-u mieszkania komunalne. wiekszosciowy udzial ma gmina 1 lokal wykupiony ,w tym 2 jak wykupie ja pozostale naleza do gminy
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ile lokali jest w ogóle?
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to jest budynek zarzadzany przez zbm w tym gdzie staram sie wykupic lokal jest 6 mieszkan, ale z pewnoscia jest 12 bo obok jest w takim samym stanie 6 mieszkan, tylko polowa jest na pewno zarzadzana przez wm poniewaz maja powymieniana stolarke okienna i ocieplenie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest 6 mieszkan, ale z pewnoscia jest 12
    To jakaś arytmetyka alternatywna?
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1 budynek sklada sie z 4 klatek schodowych w kazdej klatce jest 6 mieszkan, 2 klatki sa zarzadzane przez wm - prywatny zarzadca = 12 lokali , 2 klatki zarzadzane prawdopodobnie przez tbs ii zbm w ktorym podnajmuje ja przyszly wlasciciel po wykupie mieszkania = 12 lokali
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz licencję. Mów profesjonalnie.
    Czy mamy rozumieć, że dwie klatki są na jednej działce, a dwie na innej i stanowią dwie różne nieruchomości?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    helenkam, u mnie też często tak bywa, jak u Ciebie, ale założyciel wątku pytał o obowiązek obsługi a nie o bezkosztowe dobrosąsiedzkie zwyczaje. Co innego wspólny wybór koloru farby a co innego decyzja o wydatkach, płacenie za wysyłanie zawiadomień itp.
    pawlikp80 - pisałeś, że pracujesz w administracji sm, masz licencję - sam sobie najlepiej policzysz, gdzie będziesz więcej płacił
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Halo, Halo ...odbiegacie od tematu. Pytanie było proste:
    Czy wspólnota obsługuje najemców w zakresie zawiadamiania o obowiązujących regulaminach np; porządku domowego, rozliczania mediów ITP
    Czy obowiązek powiadomienia leży po stronie właściciela lokalu.?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie, wspólnota zarządza nieruchomością wspólną, nie zajmuje się obsługą najemców. Właściciel może jednak upoważnic inną osobę ( także swojego najemcę) do prowadzenia jego spraw.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli regulamin porządku domowego jest każdemu doręczany, to wspólnota doręcza go włascicielom, a gmina (jako własciciel) ma obowiązek powielić i wręczyc wszystkim lokatorom.
    Rozliczanie mediów dla lokali gminnych wspólnota może robić, ale za dodatkową odpłatnością. Normalnie wystarczy, że poinformuje się gmine, że na jej lokatorow przypada łącznie (z niedoborami) np. 749 m3. A gmina niech sobie to rozlicza na lokatorów...
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]a gmina (jako własciciel) ma obowiązek powielić i wręczyc wszystkim lokatorom.
    Rozliczanie mediów dla lokali gminnych wspólnota może robić, ale za dodatkową odpłatnością. Normalnie wystarczy, że poinformuje się gmine, że na jej lokatorow przypada łącznie (z niedoborami) np. 749 m3. A gmina niech sobie to rozlicza na lokatorów...

    Hmmm. Szkoda, że nie pracujesz w Gminie... nasz administrator też tak myśli jak Ty . Ciągle dochodzi do zwarcia na lini Gmina - zarządca.
    Gmina twierdzi, że płaci za każdy lokal wiec administrator powinien powiadomić wszystkich, nie tylko właścicieli lokali,
    a administrator, że obsługuje właścicieli lokali a nie najemców.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pawlikp80:[/cite]1 budynek sklada sie z 4 klatek schodowych w kazdej klatce jest 6 mieszkan, 2 klatki sa zarzadzane przez wm - prywatny zarzadca = 12 lokali , 2 klatki zarzadzane prawdopodobnie przez tbs ii zbm w ktorym podnajmuje ja przyszly wlasciciel po wykupie mieszkania = 12 lokali
    - to jest jeden budynek 24 mieszkan w ktorym czesc budynku nalezy do wspolnoty - ,a druga czesc zarzadzana tylko przez gmine bo ze dwoch wlascicieli jest ,ktorzy maja wykupione mieszkania na wlasnosc.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - to jest jeden budynek 24 mieszkan w ktorym czesc budynku nalezy do wspolnoty - ,a druga czesc zarzadzana tylko przez gmine bo ze dwoch wlascicieli jest ,ktorzy maja wykupione mieszkania na wlasnosc.
    Czyli w tej drugiej części budynku też jest wspólnota.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak ale zarzadza gmina w stosunku udzial 1 wlasciciel, a jak ja wykupie to bedzie 2 wlascicieli i 10 nie wykupionych mieszkan lokatorskich.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pawlik, wprawdzie podobno to ty masz licencję, ale może ja podsumuję
    Jesteś najemcą w budynku, w którym działają dwie wspólnoty. W twojej wm jest 2 właścicieli = 1 prywatny + 1 gmina (11 lokali). Zarządcą (administratorem) jest gmina.
    Teraz wpisz swoje pytanie (bo ja już nie wiem o co pytasz) i całość zacznij jako nowy wątek, bo chyba nie o obsługę najemców pytasz?
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyżbym była wyjątkiem, 20 lokali w tym 10 wyodrębnionych, lokatorzy bardzo chętnie z nami współpracuja, przecież za pół czy rok oni też będą współwłaścicielami nieruchomości.
    Razem wybieraliśmy kolory klatki schodowej, uczestniczyli przy podejmowaniu decyzji o zabudowie balkonów. Nie są izolowani.
    - nawiazalem do tego watku swoj komentarz. Podnajmuje i chce miec tez jakis udzial w podejmowaniu decyzji ,bo przeciez tak samo za pol roku ,rok bede wlascicielem :)
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    [cite] pawlikp80:[/cite] Podnajmuje i chce miec tez jakis udzial w podejmowaniu decyzji ,bo przeciez tak samo za pol roku ,rok bede wlascicielem :)

    Może będziesz a może nie . Wspólnota to nie kółko zainteresowań i tu działa prawo, prawo własności. Odpowiedzialność właścicielska.
    Dlatego nie możesz brać udziału w podejmowaniu decyzji w sprawach właścicieli lokali. jak już będziesz właścicielem lokalu we wspólnocie to wtedy zapraszamy do udziału w podejmowaniu decyzji.
    Ciekaw jestem, czy wtedy będziesz miał chęć,udzielania się we wspólnocie, zwłaszcza w podejmowaniu decyzji, w których będziesz uczestniczył finansowo.:wink:
    Komentarz edytowany weles1478
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli czekam na wykupienie mieszkania :)
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pawlikp80:[/cite]czyli czekam na wykupienie mieszkania :bigsmile:

    A masz inne wyjście? :wink:
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie mam
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pawlik,p80:[/cite]nie mam

    ależ masz... ucz się, ucz się , jeszcze raz ucz się, a będziesz miał "dobre wejście" :devil: do wspólnoty...
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wiem trzeba sie uczyc cale zycie i doskonalic swoje kwalifikacje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.