audyt energetyczny budynku

helenkamhelenkam Użytkownik
Mam przed sobą optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przewidzianego do realizacji i problem:
ocieplenie stropu nad piwnicą- poprzez ułożenie warstwy styropianu o gr.12 cm, a projekt i kosztorys nie zawierają takiej pozycji.

Komentarze

  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ocieplenie stropu nad piwnicą- poprzez ułożenie warstwy styropianu o gr.12 cm, a projekt i kosztorys nie zawierają takiej pozycji.

    - Pozwolisz sobie na obniżenie stropu w piwnicy o jakieś 15 cm? od strony mieszkań jest to a-wykonalne.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jestem budowlańcem, zagadnienie jest mi obce ale czy jeśli nie wykonam modernizacji zgodnie z audytem oraz zabuduję balkony o których audyt i projekt nie wspomina nie dojdzie do naruszenia ustaleń.Staramy się o premię, na jakie zmiany w trakcie realizacji mogę sobie pozwolić.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Mam przed sobą optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przewidzianego do realizacji i problem:
    ocieplenie stropu nad piwnicą- poprzez ułożenie warstwy styropianu o gr.12 cm, a projekt i kosztorys nie zawierają takiej pozycji.

    Uściślijmy: czy ocieplenie 12 cm styropianem wynika z audytu ("optymalny wariant przedsięwzięcia")?
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cytuję na podstawie zapisu w audycie
    ocieplenie stropu nad piwnicą- poprzez ułożenie warstwy styropianu o grubości 12 cm
    jest to optymalny wariant przedsięwzięcia
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ach, Ci beztroscy audytorzy. A sprawdził może Szanowny Pan Audytor, czy wysokość pomieszczeń piwnicy będzie po wykonaniu docieplenia spełniać wymagania przepisów techniczno-budowlanych?

    Prawidłowy proces inwestycyjny (wliczając w to fazę projektowania, koncepcji, audytów, ekspertyz, jak i samej realizacji) przypomina nieco pętlę sprzężenia zwrotnego w układzie regulacji automatycznej: robisz, robisz, przechodzisz do następnej fazy, w następnej fazie okazuje się, że tak się nie da i trzeba zrobić krok w tył. Przechodzisz znowu trzy kroki do przodu i znowu krok do tyłu, bo coś nie pasuje i trzeba zmienić jakieś założenie. Oczywiście, im mniej pętli, tym lepiej. Niemniej, jest całkowicie do d***, jeśli brniesz naprzód, nie patrząc, czy to, co robisz ma sens.

    Jeśli u Ciebie jest tak, jak myślę, to projektant powinien był zawiadomić Was i audytora, że rozwiązanie optymalne z audytu nie może być zastosowane w praktyce z uwagi na ograniczenia przepisów. Wtedy audytor powinien zweryfikować proponowane rozwiązanie i zaproponować jakieś alternatywne. Nie można brać w audycie pod uwagę rozwiązania, którego realizacja nie jest możliwa w praktyce, np. z uwagi na ograniczenia wynikające z przepisów techniczno-budowlanych.

    Można np. zaproponować inny materiał zamiast styropianu, o niższym współczynniku przewodzenia ciepła (a tym samym, o większym oporze cieplnym), wtedy grubość warstwy izolacji może być mniejsza. Wreszcie, najzwyczajniej w świecie, można jako optymalny wariant podać taki z mniejszą grubością styropianu (najbardziej optymalny z możliwych do wykonania).

    Jedno jest w tej sprawie najważniejsze: projekt powinien być wykonany na bazie założeń z audytu, więc nie powinno być tak istotnego odstępstwa.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, audytor naniesie poprawki, ( zarządca odbierając audyt nie zauważył "takich szczegółów" jak i błędne dane odnośnie ciepła. Przez ostatnie trzy lata zużycie nie było większe
    od 1950GJ/rok a mam powpisywane 2600GJ/rok, chociaż może tyle powinniśmy zużywać ale wszyscy grzeją , w mieszkaniach jest ciepło i nie ma zerowych wskazań
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam kolejną nieprawidłowość w audycie, budynek sprzedany po obrysie, powierzchnia działki 181 m2 natomiast powierzchnia dachu w audycie 176,01 m2, kosztorys inwestorski 181 m2.
    I tak się zastanawiam ,co jest prawidłowe bo przecież dach wychodzi poza ściany
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek zazwyczaj posiada tzw. płytę odbojową. Mogą to być płytki takie jak chodnikowe. Ale na wszelki wypadek sprawdź. słyszłam o takim absurdzie, że nie wydano decyzji pozwolenia na budowę ponieważ elewacja wychodziłaby poza obrys działki.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli możesz, to powiedz czy w audycie masz obliczone wskaźniki korygujące na potrzeby rozliczania ciepła?
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam obliczone roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię 31,42%. Wskazniki korygując - nie wiem na której karcie szukać
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozwolenia na budowę nie mam gdyż nie posiadam prawa do dysponowania gruntem, sprzedaż po obrysie, grunt pod płytkami gminny. Zmusza nas się do dzierżawy gruntu i postawiona pod ścianą będę musiała złożyć wniosek ze świadomością, że wspólnota nie ma prawa dzierżawić tylko kupić ewentualnie użytkowanie wieczyste
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja z tymi sprzedażami po obrysie poszedłbym do sądu. Z drugiej strony, jak tu się sądzić, skoro takie sprzedaże są możliwe w majestacie prawa? Należałoby raczej zrobić porządek z tymi, którzy to prawo stanowią. No, ale z trzeciej strony, to my ich wybieramy, więc może ktoś powinien zrobić porządek z nami?

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    [cite] helenkam:[/cite]Pozwolenia na budowę nie mam gdyż nie posiadam prawa do dysponowania gruntem, sprzedaż po obrysie, grunt pod płytkami gminny. Zmusza nas się do dzierżawy gruntu i postawiona pod ścianą będę musiała złożyć wniosek ze świadomością, że wspólnota nie ma prawa dzierżawić tylko kupić ewentualnie użytkowanie wieczyste

    Jeżeli budynek ma wysokość większą niż 12 m to decyzję pozwolenia na budowę musisz ! uzyskać, jeżeli wysokość jest mniejsza to wystarczy zgłoszenie. Tak czy siak konieczne jest opracowanie Projektu budowlanego i wykonawczego (może to być jedno opracowanie pn. Projekt budowlano- wykonawczy lub Projekt techniczny jednostadiowy).
    Projekt budowlany ( czyli ta część, która podlega ocenie prawnej w procesie uzyskania zgody urzędu na budowę) powinien zawierać wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Na wyrysie powinien być oznaczony budynek, który podlega budowie, a Waszym przypadku przebudowie (to tzw. plan zagospodarowania działki). Jeżeli nawet na czas budowy jest konieczne zajęcie działki sąsiadującej musisz ! posiadać zgodę jej właściciela. Z tego co opisujesz wnioskuję, że wystąpienie o zgodę jest konieczne, zależy tylko na co - będzie to albo zajęcie na czas budowy, ale może być również na zabudowę części dzierżawionej. Wszystko zależy od tego co właściwie uznano za obrys w momencie sprzedaży, ponieważ po obrysie może również oznaczać obrys stóp fundamentowych (o ile się nie mylę to tak właśnie powinno być). Jeżeli dysponujesz projektem architektonicznym lub konstrukcyjnym to poszukaj przekroju pionowego i sprawdź ile wynosi różnica pomiędzy ścianą zewnętrzną a krawędzią stopy fundamentowej. Szerokość płyt odbojowych zazwyczaj pokrywała się z krawędziami stóp fundamentowych (tak było dawniej teraz nie jestem na bieżąco).
    Jeżeli jest tak jak myślę (tj. obrys oznacza po krawędziach stóp fundamentowych) to będziecie musieli uzyskać tylko zgodę na czasowe zajęcie działki. Jeżeli nie, to proponuję wystąpić o zgodę na zabudowę części działki dzierżawionej i jednocześnie wystąpić o wykup. Nie wiem kiedy chcecie realizować projekt, jeżeli jeszcze w tym roku, to takie rozwiązanie byłoby najszybszym, bowiem wykup to bardzo długotrwały proces. Najlepiej przejdź się do urzędu miasta - wydział architektury i popytaj. Nie zaczynaj samowoli budowlanej bo to kosztowne ryzyko.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Mam obliczone roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię 31,42%. Wskazniki korygując - nie wiem na której karcie szukać

    Dziękuję, to podobnie jak u nas. Pytałam dlatego, że w naszym audycie nie ma obliczeń tych wskaźników, a uważam, że powinny być.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Roztrząsam to w nieskończoność ale chcę uniknąć dzierżawy. Powierzchnia dachu, który wystaje równo z szerokością płyt odbojowych jest równa powierzchni gruntu
    tj. dach 181 m2 i użytkowanie działki 181 m2 może to jest wskazówka
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    Też sięgnęłam do aktualnych przepisów i ich interpretacji. Niestety, obrys liczony jest po zewnętrznych krawędziach budynku na wysokości parteru.
    Poniżej link do pliku, gdzie bardzo przejrzyście wszystko jest wytłumaczone.
    Z tego co pisałaś wcześniej wygląda na to, że jest błąd w audycie ( 176 m2> trzeba to sprawdzić, po prosu zmierzyć. Myślę, że nie ominie Cię wstępna rozmowa ze stosownymi władzami i podjecie decyzji w sprawie ostatecznego rozwiązania. Jeśli nie uzyskasz zapewnienia wykupu, to bardzo ryzykowna byłaby realizacja przedsięwzięcia.

    http://www.dashofer.pl/przyklady/ED-OPUB.pdf
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zgodnie z ustawą o własności lokali obowiązuje zasada, że lokale w danym budynku sprzedaje się według zasad ustalonych przy okazji zbycia pierwszego lokalu. Oznacza to, że jeżeli gmina sprzedała już jakiś lokal z udziałem w działce wydzielonej po obrysie budynku, to dalej powinna zbywać lokale według tych zasad, czyli z udziałem w gruncie wydzielonym po obrysie.
    Gmina ma w nieruchomości 49,41% udziału, najemcy nie wykupią w najbliższych 5-ciu latach tych lokali, czyli będę skazana na dzierżawę do czasu zbycia ostatniego lokalu. Czy dobrze rozumiem
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Śliska sprawa z tą dzierżawą. Za rok, pięć jakiś właściciel pójdzie do sądu, że zarząd wydaje kasę bezprawnie (na dzierżawę) i co zrobisz jak wm przegra?
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Troszkę poplątałam ,chodziło o możliwość scalenia działek tak aby grunt wokół budynku był w pełni funkcjonalny ( normy działki budowlanej )
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ulka:[/cite]Jeżeli budynek ma wysokość większą niż 12 m to decyzję pozwolenia na budowę musisz ! uzyskać, jeżeli wysokość jest mniejsza to wystarczy zgłoszenie. Tak czy siak konieczne jest opracowanie Projektu budowlanego i wykonawczego
    Do zgłoszenia budowy/robót nie jest wymagany projekt budowlany. To jedna z kilku zasadniczych różnic pomiędzy procedurą pozwolenia i zgłoszenia.

    Dzielić projekt ocieplenia na stadia budowlany + wykonawczy, to dopiero przedsięwzięcie. A co takiego skomplikowanego jest w dociepleniu (najpewniej metodą lekką mokrą), żeby w ogóle rozważać projekt wykonawczy, który z natury rzeczy jest uszczegółowieniem projektu budowlanego?
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzielić projekt ocieplenia na stadia budowlany + wykonawczy, to dopiero przedsięwzięcie. A co takiego skomplikowanego jest w dociepleniu (najpewniej metodą lekką mokrą), żeby w ogóle rozważać projekt wykonawczy, który z natury rzeczy jest uszczegółowieniem projektu budowlanego?
    konieczne jest opracowanie Projektu budowlanego i wykonawczego (może to być jedno opracowanie pn. Projekt budowlano- wykonawczy lub Projekt techniczny jednostadiowy).


    Wiem , ze to taka szumna nazwa, ale tak jest , czy to się komuś podoba czy nie.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie prawda, nie jest tak. Czy to się komuś podoba, czy nie. Chyba, że ktoś sobie tak zamówi. Jeśli masz ochotę, to możesz sobie nawet zamówić dokumentację 5 stadiową. Na przykład:

    - koncepcja przedprojektowa,
    - projekt budowlany,
    - projekt przetargowy,
    - projekt wykonawczy,
    - projekt warsztatowy.

    Architekt/projektant zrobi Ci wszystko, jeśli tylko zapłacisz. Pytanie jedynie po co. Jeśli chcesz i nie masz co zrobić z pieniędzmi, mogę Ci to też rozpisać na 10 etapów. Mnie czasami zdarza się uczestniczyć w projektowaniu od kilku do kilkunastu etapów, ale to są z reguły duże zakłady przemysłowe.

    No, a docieplenie elewacji na budynku mieszkalnym? Czemu nie, jeśli tylko zamawiający ma takie życzenie i ma pieniądze.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja mam problem z audytem i dociepleniem, tak mi" namieszaliści" w głowie , że zmuszona będę zatrudnić specjalistę.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Śliska sprawa z tą dzierżawą. Za rok, pięć jakiś właściciel pójdzie do sądu, że zarząd wydaje kasę bezprawnie (na dzierżawę) i co zrobisz jak wm przegra?

    Wspólnota została przez licencjonowanego chyba ubezwłasnowolniona? nie podjęliśmy decyzji o dzierżawie dość rozległych terenów zielonych a tu dzisiaj zjawia się firma z umową zawartą w imieniu wspolnoty: kosi, sprząta również teren wokół przystanku tak ze 20 m od naszego gruntu, teren prywatny zbyty w przetargu. Czasami nie wiem : zarządca reprezentuje współwłascicieli czy też kolegę wiceprezydenta?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej opinii nie jesteś zmuszona do niczego. To Twój wybór. Ale...

    Napiszę Ci tylko tyle, że ten, kto próbuje oszczędzić na fachowej pomocy, zazwyczaj płaci podwójnie albo potrójnie. Taka to jest oszczędność. Tak więc, chyba rzeczywiście czas zatrudnić specjalistę.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uciekliśmy rok temu z jednostki budżetowej, wybraliśmy zarządcę z licencją ( prawnika ) i teraz słyszę głosy" gmino weż nas z powrotem"
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzisiaj zjawia się firma z umową zawartą w imieniu wspolnoty: kosi, sprząta również teren wokół przystanku tak ze 20 m od naszego gruntu, teren prywatny zbyty w przetargu
    Umowa o sprzątanie nie waszego terenu? Ani licencjonowany, ani wm nie ma tytułu prawnego do jej zawarcia. Równie dobrze możecie zawrzeć umowę na wynajem siedziby gminy albo remont Kremla.
    Sprawdź tę umowę, bo może ta firma sprzątająca od was chce kasę tylko za wasz teren a za obcy ktoś inny jej płaci. Jeśli jest inaczej, to ja bym nie zapłaciła, niech licencjonowany to załatwi, bo to on nabałaganił. Uprzedź go grzecznie, że nie chcesz składać na niego skargi, ale jak będziesz zmuszona, to nawet do sądu pójdziesz
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Uciekliśmy rok temu z jednostki budżetowej, wybraliśmy zarządcę z licencją ( prawnika ) i teraz słyszę głosy" gmino weż nas z powrotem"

    - Czyli z deszczu pod rynnę.... z urzędnika pod urzędnika. Nie ma u Was zarządców niezależnych?
    Bez bagażu surrealistycznych rozwiązań, praktyk? Takich życiowych, roztropnych, gospodarskich co Wam pomogą w zarządzaniu nieruchomością.

    Za darmo macie tylko tyle, ile zrobicie sami ... jak to w reklamie ... :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.