dopłata do funduszu remontowego

małakawamałakawa Użytkownik
Witam !
Bardzo proszę o informacje na temat dopłaty do funduszu remontowego. Moja wspólnota podjeła uchwałę wiekszością głosów o dodatkowej wpłacie na fundusz remontowy w zwiazku z koniecznościa przeprowadzenia remontu. Jest to znaczna kwota (ponad 1.500 zł.) z krótkim terminem wpłaty. Rozumiem, że remont jest konieczny, zastanawiam się jednak czy uchwała taka jest ważna. Jeśli dotyczy funduszu remontowego wystarczy, że podpisze ją ponad połowa członków czy powinni wszyscy? Mogę się jakoś od tego odwołać ?
Z góry dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego sądzisz, że uchwała mogłaby być nieważna? Sam(a) przecież piszesz, że została podjęta większością głosów.
    Jeżeli uchwała dotyczy remontu nieruchomości wspólnej i została podjęta większością głosów, to jest ważna.
    [cite] małakawa:[/cite]Jeśli dotyczy funduszu remontowego wystarczy, że podpisze ją ponad połowa członków czy powinni wszyscy?
    Art. 23. 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Rozumiem, że remont jest konieczny
    To zapłać.
  • Opcje
    małakawamałakawa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znalazłam na tej stronie informacje :
    "Ustawowo określonym sposobem pokrywania kosztów zarządu jest więc wpłata zaliczki. Jeżeli wszyscy właściciele zgodzą się na jego zmianę, wtedy to ich wola będzie wiążąca. Wątpliwym jest jednak, aby mogło to nastąpić w drodze uchwały podjętej większością głosów"
    stąd też powstało moje pytanie czy wszyscy czy większość członków musi się zgodzić.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    Ale wy chyba nie chcecie zmieniać "sposobu pokrywania kosztów" (zaliczka), tylko wielkość tej zaliczki. To chyba dwie różne sprawy
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi o uchwałę w sprawie jednorazowej wpłaty na FR z przeznaczeniem na konkretny remont.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] małakawa:[/cite] Moja wspólnota podjeła uchwałę wiekszością głosów o dodatkowej wpłacie na fundusz remontowy w zwiazku z koniecznościa przeprowadzenia remontu. Jest to znaczna kwota (ponad 1.500 zł.)
    To jest oczywiste że chodzi o jednorazowe zasilenie konta funduszu remontowego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] małakawa:[/cite]Znalazłam na tej stronie informacje :
    "Ustawowo określonym sposobem pokrywania kosztów zarządu jest więc wpłata zaliczki. Jeżeli wszyscy właściciele zgodzą się na jego zmianę, wtedy to ich wola będzie wiążąca. Wątpliwym jest jednak, aby mogło to nastąpić w drodze uchwały podjętej większością głosów"
    stąd też powstało moje pytanie czy wszyscy czy większość członków musi się zgodzić.

    Ten cytat dotyczył prawdopodobnie zmiany terminu wpłat zaliczek (10 -ego każdego miesiąca).
    Jeżeli uchwała została podjęta należy te pieniądze wpłacic.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    małakawa - jeżeli właściciele podejmą uchwałę wbrew ustawie, tzn. wymyślą sobie niewpłacanie zaliczek miesięcznych a np. jakieś jednorazowe wpłaty lub zmienią termin wp:bigsmile:łaty na np. 12-go każdego miesiąca to postąpią niezgodnie z prawem (art.58 kc)i czynność taka jest BEZWZGLĘDNIE NIEWAŻNA. Ktoś "mądry" we wspólnocie powinien o tym poinformować pozostałych, że uchwałą właścicieli nie można np. unieważnić Konstytucji w waszej Wspólnocie.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego twierdzisz, że współwłaściciele nieruchomości - zamiast zbierać pieniądze przez lata - nie mogą uchwalić jednorazowej wpłaty na remont, który jest konieczny?
    To jest ich decyzja. Jeśli uchwała jest podjęta, dotyczy utrzymania nieruchomości wspólnej, to gdzie tu widzisz sprzeczność z ustawą?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie mówię, że nie mogą. Co innego jednak uchwalić "zakaz plucia na chodnik" , co innego uchwalić coś niezgodnego z ustawą lub coś omijającego ustawę uowl. Wg mnie uchwalenie jednorazowej wpłaty to czynność tego rodzaju (art. 58 kc). Jeżeli wszyscy będą jednomyślni (co jest w Polsce niemożliwe) to taka uchwała będzie funkcjonować w obrocie prawnym i nie ma problemu. W wielu wspólnotach (tych w starszych budynkach) jest to wręcz konieczne. Racjonalniej jest jednak oszczędzać przez dłuższy czas, co jest mniej "dolegliwe". Oczywiście są to rozważania akademickie.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W odniesieniu do uchwał wspólnoty mieszkaniowej ma zastosowanie zasada nieważności względnej (art. 25 uwl, a nie art. 58 kc).

    Nie widzę podstaw do stwierdzenia, że uchwała o jednorazowej wpłacie na remont NW jest sprzeczna z ustawą.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - art. 25 uwl mówi o niezgodności z prawem czyli o naruszeniu Ustawy Kodeks Cywilny. Zmiana terminu płatności o np. dzień na 11-go każdego miesiąca to takie naruszenie prawa. Oczywiście tylko "napaleniec" zaskarżałby to do sądu. Czytaj to jednak w kontekście wątku
    "Ustawowo określonym sposobem pokrywania kosztów zarządu jest więc wpłata zaliczki. Jeżeli wszyscy właściciele zgodzą się na jego zmianę, wtedy to ich wola będzie wiążąca. Wątpliwym jest jednak, aby mogło to nastąpić w drodze uchwały podjętej większością głosów"
    Jeżeli w uchwalą "mądrze" ustalą ,że ta jednorazowa wpłata to zaliczka na utrzymanie części wspólnej - to jest OK. Natomiast jeżeli będzie zobowiązanie właścicieli do wpłaty na rzecz funduszu remontowego jakies kwoty to rodzi to wiele wątpliwości prawnych. Wg mnie samo użycie terminu FR, to podstawa do uchylenia uchwały. Może to zbytni formalizm, ale sądy tak działają.:bigsmile:
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    Uważam, że jedyną przesłanka do uwalenia uchwały w sprawie jednorazowego zasilenia konta funduszu remontowego jest brak udokumentowania (brak środków na FR) w stosunku do kosztorysu. Przypominam że mamy sytuację prawie awaryjną - nagły remont
    Moja wspólnota podjeła uchwałę wiekszością głosów o dodatkowej wpłacie na fundusz remontowy w zwiazku z koniecznościa przeprowadzenia remontu.
    Rozumiem, że remont jest konieczny, zastanawiam się jednak czy uchwała taka jest ważna.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Prostuję swoją wcześniejszą wypowiedź, taka uchwała jednak narusza uwl, ustawowym sposobem pokrywania kosztów jest zaliczka.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A zaliczka na pokrycie kosztów zarządu jak powstaje ? Przecież na podstawie uchwały właścicieli lokali.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2010
    Skoro zmiana terminu zapłaty zaliczek uchwałą narusza bezwzględnie obowiązujący przepis i nie wywołuje skutków prawnych, to również można to odnieść do zmiany sposobu pokrywania kosztów z zaliczkowego na inny, np. jednorazowy.
    Należy jednak działać racjonalnie, może okazać się, że dopłata w świetle okoliczności faktycznych jest po prostu niezbędna. W takiej sytuacji powództwo może być oddalone a roszczenie uznane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego, nadużycie prawa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zmiany sposobu pokrywania kosztów z zaliczkowego na inny, np. jednorazowy
    A dlaczego twierdzisz, że zaliczka nie może mieć jednorazowego charakteru?
    Pokrycie kosztów ma charakter dokładny (w 100 %).
    Zaliczka wymaga rozliczenia. Jednakże spokojnie może być jednorazowa.

    Ponadto Twoja interpretacja byłaby "psuciem prawa". Dość często okazuje się, że trzeba szybko wpłacić większe pieniądze i właściciele podejmują decyzję aby wpłacić jednorazowo lub w 2-3 ratach znacznie większe niż zwykle kwoty...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2010
    Uściślę, mam na uwadze taką jednorazową, nieprzewidzianą w planie gospodarczym na dany rok dopłatę. Ale masz rację, przecież jednorazowa dopłata to też zaliczka.
    :crazy:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Uściślę, mam na uwadze taką jednorazową, nieprzewidzianą w planie gospodarczym na dany rok dopłatę.

    To wystarczy uchwała właścicieli lokali, że w danym miesiącu (jednym ) zaliczka wrasta o jednorazową dopłatę np:kwota potrzebna razy udział % w NW zł. I po problemie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.