Ustawa o rachunkowości we wspólnocie

weles1478weles1478 Użytkownik
'"Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek stosować się do ustawy o rachunkowości.
W wyroku z dnia 28 stycznia 2009 roku, sygn. akt: II FSK 1508/07 NSA wskazał, iż wspólnota mieszkaniowa jako podatnik podatku od osób prawnych obowiązana jest prowadzić zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.pl ewidencję rachunkową „zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty),
podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przepisami art. 16a - 16 m. Tymi odrębnymi przepisami ustalającymi zasady prowadzenia rachunkowości są przepisy art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 3 i art. 82 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.).
Przepisu ustawy o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych w zakresie uwzględniającym to, że jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
Obowiązki, o których mowa istnieją niezależnie od wprowadzonego w art. 29 ustawy o własności lokali obowiązku prowadzenia przez zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.


źródło: http://zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/70-ksiegowosc/768-czy-wspolnota-mieszkaniowa-stosuje-ustawe-o-rachunkowosci.html

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepisu ustawy o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych w zakresie uwzględniającym to, że jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
    Czy autor tego stwierdzenia z portalu "zarządca.pl" może podać podstawę prawną?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Radosna tworczość zarządców kwitnie.Właściwie niepotrzebna jest już Ustawa o własności lokali. Należy używać we wspólnotach zszywek z interpretacjami naszych dzielnych sądów. Portal zarządca.pl powinien jeszcze dodać, że co prawda może być Zarząd właścicielski, ale obok funkcjonującego "licencjonowanego" zarządcy. Tak jak obok ewidencji pozaksięgowej powinna być prowadzona pełna księgowość. Wspólnoty nie mają osobowości prawnej ale są podatnikami podatku od osób prawnych!!?? Taki bełkot nawet nie śmieszy on przeraża.:cry:
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście wspólnota mieszkaniowa może prowadzić działalność gospodarczą.
    Fragment uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 stycznia 2009 roku, sygn. akt: II FSK 1508/07 zacytowany został na okoliczność obowiązku stosowania ustawy o rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową.

    Treść orzeczenia N.S.A.:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EB569B8665
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano lipca 2010
    Zarządca.pl: Oczywiście wspólnota mieszkaniowa może prowadzić działalność gospodarczą.

    Czyli mamy informacje czy dezinformacje?

    http://zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/70-ksiegowosc/768-czy-wspolnota-mieszkaniowa-stosuje-ustawe-o-rachunkowosci.html
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/EB569B8665

    Niezawisłe sądy , wydające orzeczenia na które wstyd :shamed: się powoływać,
    czy orzeczenia wyznaczające doktryny w zarządzaniu nieruchomościami? :wink:
    Która teza jest prawdziwa?
    Komentarz edytowany weles1478
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy mógłbyś przybliżyć o co Ci chodzi?
    Do tej pory myslałem, że to było pytanie retoryczne.
    Zatem kogo się pytasz? Mam nadzieję, że nie NSA...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z - jesteś księgowym. Podaj mi przykład Wspólnoty MIeszkaniowej,która prowadzi działalność gospodarczą. Mile widziany REGON takiej wspólnoty. Oczywiście moje stanowisko jest jednoznaczne. Wspólnoty nie prowadzą działalności gospodarczej. To nie są przedsiębiorstwa nakierowane na zysk. Są to organizacje NON PROFIT.
    I nie przyjmuję odpowiedzi -
    " Przecież to oczywista oczywistość i nie warto z Tobą rozmawiać, bo piszesz bzdury, i w swojej wspólnocie na pewno łamiesz prawo".
    A jak na razie to tylko takie odpowiedzi słyszałem.
    Za wyrok NSA jest mi po prostu wstyd.:bigsmile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiesz, że z naturalnych powodów nie podam Ci nazw, a REGON-ów nawet gdybym chciał, to nie znam.
    Wspólnota przestaje być organizacją non-profit gdy podejmuje działania, które powodują zasilenie budżetu z zewnątrz i w konsekwencji zmniejszenie wysokości zaliczek na kunw.
    I nie myślę tu o dotacjach z UE...:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]I nie przyjmuję odpowiedzi -
    " Przecież to oczywista oczywistość i nie warto z Tobą rozmawiać, bo piszesz bzdury, i w swojej wspólnocie na pewno łamiesz prawo".
    A jak na razie to tylko takie odpowiedzi słyszałem.
    Nieprawda. I dobrze o tym wiesz. Chyba, że kompletnie straciłeś słuch. :smile:
    Pisałem o tym kilkakrotnie i nie ma sensu ciągle tego powtarzać. Każdy może poszukać na forum.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No cóż nie pomyliłem. Odpowiedź jak zawsze.
    Wiesz, że z naturalnych powodów nie podam Ci nazw, a REGON-ów nawet gdybym chciał, to nie znam.
    Więc podam REGON swojej Wspólnoty 320273262. Skoro mamy ten nr to znaczy,że prowadzimy działalność gospodarczą. Typ działalności " zarządzanie nieruchomościami na zlecenie", owner twierdzi ,że to zlecenie właścicieli???. Nie rozumie, że ten rodzaj działalności zarezerwowany jest dla firm czy też osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową - ZArządzanie Nieruchomościami. ale przecież
    Pisałem o tym kilkakrotnie i nie ma sensu ciągle tego powtarzać. Każdy może poszukać na forum.
    a do a-z
    Wspólnota przestaje być organizacją non-profit gdy podejmuje działania, które powodują zasilenie budżetu z zewnątrz i w konsekwencji zmniejszenie wysokości zaliczek na kunw.
    Poczytaj, ze zrozumieniem, art. 12 ust.2 uwl. Mowa tam jest o pożytkach we Wspólnotach. Jeżeli Wspólnota ma możliwość wydzierżawienia np. elewacji na jakąś reklamę, to nie musi prowadzić działalności gospodarczej - Wynajmowanie elewacji budynków pod reklamę lub inne zbożne cele. Nie wiem, może taki typ działalności gospodarczej istnieje w katalogu? Jeżeli chcemy ze sobą podyskutować to posługujmy się konkretami a nie przypuszczeniami. Rozumiem, że a-z zasłania się tajemnicą handlowa? Jeżeli taka wspólnota istnieje, prowadzi legalną działalność, odprowadza należne do Skarbu Państwa podatki to ja nie wiem o co chodzi? Jeżeli a-z jako księgowy WM odprowadza za nią podatki to działa na jej szkodę. Taka jest moja opinia, a że niezgodna z waszą?:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Typ działalności " zarządzanie nieruchomościami na zlecenie", owner twierdzi ,że to zlecenie właścicieli???. Nie rozumie, że ten rodzaj działalności zarezerwowany jest dla firm czy też osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową - ZArządzanie Nieruchomościami
    Przez kogo zarezerwowany?
    Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa nie jest właścicielem nieruchomości wspólnej, którą z mocy ustawy zarządza. Zatem zarządza cudzą własnością, czyli jest to działalność na zlecenie.

    Przepisy podatkowe definiują działalność gospodarczą inaczej, niż ustawa o swobodzie DG. Te przepisy już kilka razy przytaczałem. To samo jeśli chodzi o podatek dochodowy wspólnot mieszkaniowych. Sprawa jest o tyle oczywista, że są przepisy odpowiednich ustaw, wystarczy je przeczytać.
    podam REGON swojej Wspólnoty 320273262
    Ze strony GUS:
    Numer identyfikacyjny REGON 320273262
    Numer NIP 8522493164
    Nazwa WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA NIERUCHOMOŚCI PRZY ULICY KSIĘDZA ROBAKA 2, 4, 6, 8, 10, 12 W SZCZECINIE
    Kod i nazwa formy własności 131 - WŁASNOŚĆ MIESZANA MIĘDZY SEKTORAMI Z PRZEWAGĄ WŁASNOŚCI SEKTORA PUBLICZNEGO, W TYM Z PRZEWAGĄ WŁASNOŚCI SKARBU PAŃSTWA
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - jesteś zaimpregnowany na moje argumenty.
    Przez kogo zarezerwowany?
    Jest to typ działalności gospodarczej ,które prowadzą licencjonowani zarządcy i firmy zarządzające. To oni "usługują" Wspólnotom na podstawie umowy-zlecenia. To jest ich fach, z tego mają zysk, i od tego odprowadzają podatek dochodowy. Jeżeli nadal twierdzisz, że wspólnoty płacą podatek dochodowy to trudno.
    Podałem swój REGON. Jaki cel miało wyświetlenie treści ze strony GUS. Co chciałeś pokazać,że posługujesz się internetem? A to podkreślenie ma jakiś cel? Nadanie REGONU miało miejsce 4 lata temu, dziś struktura własności uległa zmianie , i co z tego? Zmienia to coś?:cry:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szkoda,że nie podkreśliłeś ze strony GUS - przeważającej działalności gospodarczej.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadanie REGONU miało miejsce 4 lata temu, dziś struktura własności uległa zmianie , i co z tego? Zmienia to coś?
    Zmienia. Jako jednoosobowy zarząd wspólnoty nie wywiązałeś się z ustawowego obowiązku (ustawa o statystyce publicznej) aktualizacji danych o podmiocie, podlegającej rejestracji w systemie REGON. Powinieneś to zrobić, choćby po to, żeby uniknąć kary grzywny. Poza tym - jesteś podobno świetnie zorientowany w przepisach, a tu taki numer...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2010
    Wspólnota mieszkaniowa może prowadzic działalnośc również w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


    Pomocne piśmiennictwo:
    " Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2000 e. Nr 80, poz. 903, ze zm.) stanowi w przepisie art. 6, iż ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywac prawa i zaciągac zobowiązania, pozywac i byc pozywana. Ten zapis, podobny w treści do przepisu art. 8 k.s.h. przesądza o tym, że wspólnota mieszkaniowa posiada zdolnośc prawną oraz zdolnośc do czynności prawnych, a także zdolnośc sądową. Z formalnego punktu widzenia nie ma więc przeszkód by wspólnota mieszkaniowa mogła prowadzic działalnośc gospodarczą i uzyskac tym samym status przedsiębiorcy w rozumieniu u.s.d.g."

    Por.: Administracyjne prawo gospodarcze. A. Borkowski, A. Chełmoński, M. Guziński, K. Kiczka, L. Kieres, T. Kocowski, M. Szydło, Kolonia Limited, Wrocław 2009, s. 125 - 126
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W wyroku z dnia 28 stycznia 2009 roku, sygn. akt: II FSK 1508/07 NSA wskazał, iż wspólnota mieszkaniowa jako podatnik podatku od osób prawnych obowiązana jest prowadzić zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.pl ewidencję rachunkową „zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty),
    podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przepisami art. 16a - 16 m. Tymi odrębnymi przepisami ustalającymi zasady prowadzenia rachunkowości są przepisy art. 2 ust. 1 pkt 5, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 3 i art. 82 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.).
    Przepisu ustawy o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych w zakresie uwzględniającym to, że jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
    Obowiązki, o których mowa istnieją niezależnie od wprowadzonego w art. 29 ustawy o własności lokali obowiązku prowadzenia przez zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.”
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W orzecznictwie i piśmiennictwie nie ma w ogóle sporu w tej kwestii, to oczywiste, że wspólnoty mogą działalnośc prowadzic, dlatego nie można tego potraktowac inaczej niż błąd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli jest błąd to artykuł powinien zniknąć z portalu zarządca.pl, a autor zwrócić tantiem za niego.
    Powoływanie się na błędne orzeczenie sądowe też jest wielkim nadużyciem wprowadzającym zamęt w świecie doktryn o działalności wspólnot.

    http://zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/70-ksiegowosc/768-czy-wspolnota-mieszkaniowa-stosuje-ustawe-o-rachunkowosci.html
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, należy usunąc z bazy danych.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę, że niewygodne wyroki nalezy usuwać...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - wkrótce poprawie się wyrejestrowując moją Wspólnotę z tego rejestru, ponieważ moja wspólnota od poczatku swojej działalności nie rozpoczeła deklarowanej działalności tj. zarządzanie nieruchomościami na zlecenie. Nie zrobiłem tego na razie jedynie z lenistwa.Mam juz przygotowany druk RG-2. Podstawa wyrejestrowania - wyrzuty sumienia, że wprowadzam organy statystyczne w błąd.
    Wspólnota mieszkaniowa może prowadzic działalnośc również w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
    Jest to znowu oczywista oczywistość. A co to za autorytety napisały tę książkę.
    Jeżeli jak twierdzi zarządca mogą WM prowadzić dz.gosp. to podaj prosty przykład takiej działalności, tylko nie słynne reklamy na elewacji i antena na dachu. To przykład pożytków WM, jej dodatkowych przychodów, które nie są opodatkowane. Mówmy o konkretach.Z zysku uzyskanego z dz.gosp. odprowadza się podatek dochodowy, taka działalność podlega kontroli wielu instytucji, prowadzi się księgowość itp.Jak nie możecie podać tak jak a-z przykładu takiej WM (tajemnica) to opiszcie na czym to polega.Może u siebie to wprowadzę.Kupimy maszynę do robienia gwożdzi, wyznaczymy dyżury i kasa leci.
    Przepisu ustawy o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych w zakresie uwzględniającym to, że jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.
    Czy to nie cytat z orzeczenia NSA? Ten wyrok to bubel, ale w tym miejscu Sąd powiedział prawdę. Jak to chcecie wymazać go z bazy danych. Bo jest wbrew waszym opiniom?:bigsmile:
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podaj prosty przykład takiej działalności, tylko nie słynne reklamy na elewacji i antena na dachu.
    Nie wiem czy to na temat, ale zmam wspólnotę która grała na Giełdzie środkami wspólnoty zgromadzonymi na FR.
    Ja mam mieszane uczucia jeżeli czytam o takiej działalności gospodarczej wspólnoty.
    Dla mnie wspólnota została powołana do utrzymania bieżącej nieruchomości w stanie nie pogorszonym.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest przykład działalności gospodarczej. To może niech Zarząd gra w Kasynach, albo na wyścigach konnych.Również przychody z lokat bankowych nie są taką działalnością. Grą na Giełdzie zajmują się maklerzy a nie wspólnoty mieszkaniowe. Sprawdź weles w swoim REGON , jaką działalność prowadzi twoja wspólnota. Domniemywam ,że tym samym co wszystkie inne tj. zarządzanie nieruchomościami na zlecenie. Bo z katalogu działalności nie da się niczego innego dopasować. Jak byłem pierwszy raz w GUS-ie to Pani mi taki podała, bo przecież nie wpiszę innego fikcyjnego jak np. sprzedaż artykułów na wynos??? A jaką działalność prowadzą Wspólnoty zarządzane przez licencjonowanego zarządcę? Taką samą? To całe zamieszanie wynika z niespójności naszego prawa. Idż do banku załóż konto Wspólnoty. Nie ma takiej opcji. Banki stosują tu przepisy dla kont FIRMOWYCH , dlatego musisz mieć NIP,REGON. Ja również je mam, i to mi nie przeszkadza, a wręcz w wielu pzrypadkach pomaga. Pieczątka z NIP,REGON - pięknie wygląda, do tego wizytówka PREZES Zarządu.I nawet wypełnienie raz do roku CIT-8 to fraszka. Suma przychodów = kosztom uzyskania przychodów czyli dochód = 0. Szkoda tylko papieru. I urzędnicy US o tym wiedzą i firmują ten cyrk.:bigsmile:
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] MirekL:[/cite]To nie jest przykład działalności gospodarczej. :bigsmile::
    czy wstawienie przez Zarząd WM / wspólnotę; wtryskarki do suszarni , zatrudnienie pracownika i produkowanie wisiorków do kluczyków to jest wg Ciebie działalność gospodarcza wpólnoty
    Przecież gra pieniędzmi wspólnoty to tez jest działalność gospodarcza, co ona ma wspólnego z zarządzaniem nieruchomości na zlecenie?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy wstawienie przez Zarząd WM / wspólnotę; wtryskarki do suszarni , zatrudnienie pracownika i produkowanie wisiorków do kluczyków to jest wg Ciebie działalność gospodarcza wpólnoty
    Tak to wg mnie jest działalność gospodarcza, i na pewno w katalogu znajdzie się taki rodzaj działalności np. produkcja artykułów z żywicy epoksydowej, etc.
    Mnie bardziej interesuje w jaki sposób wspólnota zarejestrowałaby taki rodzaj działalności. Taką "firmę" założyłaby grupa przedsiębiorców (właścicieli) w formie..."grupy producenckiej. konsorcjum, zrzeszenia. Dla tej działalności prowadziliby pełną księgowość, zatrudniając prawdopodobnie księgową. Ale to nie Wspólnota Mieszkaniowa prowadziłaby działalność gospodarczą. Prowadziłaby go grupa właścicieli (wszyscy we WM). Uzyskiwane przez nich zyski podlegałyby regułom opodatkowania. Z zysku opłaciliby ubezpieczenia,wynagrodzenia itp,itp.
    Swoją drogą sprawdż, czy jest taki rodzaj działalności - Wykonywanie operacji finansowych na GPW?:bigsmile:
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Swoją drogą sprawdż, czy jest taki rodzaj działalności - Wykonywanie operacji finansowych na GPW?:bigsmile:
    wiesz finansistą nie jestem,... raczej budowlańcem, to pytanie bardziej do księgowych, jak zarejestrować DG inną niż zarządzanie nieruchomościami na zlecenie, ale to się chyba da na formularzu RG-1
    Ja też nie jestem zwolennikiem prowadzeniem działalności gospodarczej przez wspólnoty zwłaszcza przy użyciu majątku wspólnoty:sad:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.