Przeprowadzenie pionów CW klatką schodową

zdzislawzdzislaw Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie
W mojej wspólnocie, planujemy wymienić piece gazowe do podgrzewania wody, na podgrzewanie wody użytkowej przez dostawce c o .
Niektórzy właściciele nie wyrażają zgody na przeprowadzenie pionów c w w mieszkaniach,
proponują, żeby piony poprowadzić klatką schodową.
Moje pytanie, w jakiej odległości od pionów c w może być rura bez cyrkulacji, czy są przepisy w tej sprawie?
pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja też witam serdecznie.

    Są przepisy, ale nie mówią o odległości, tylko o objętości wody w rurze, która wynosi 3 dm3. Zasada jest taka, że cyrkulacją należy objąć wszystkie przewody c.w. z wyjątkiem indywidualnych podejść do przyborów sanitarnych, chyba że objętość wody w takim podejściu przekracza wspomniane 3 litry.

    W Twojej sytuacji prowadzenie w nieruchomości wspólnej przy okazji zmiany sposobu przygotowania c.w.u. to jest doskonały pomysł. Wiąże się z tym jednak konieczność rozwiązania problemu cyrkulacji. Można to zrobić na trzy sposoby:
    a) nie do końca zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, czyli do lokalu prowadzi odgałęzienie nie objęte cyrkulacją, ale za to z jednym wodomierzem; wada jest taka, że będzie trzeba spuszczać dużo zimnej wody, zanim naleci ciepła, a płacić trzeba będzie, jak za ciepłą.
    b) wodomierz c.w. w lokalu, poza obiegiem cyrkulacji
    c) dwa wodomierze poza lokalem, w nieruchomości wspólnej, jeden na zasilaniu i jeden na powrocie. Zużycie c.w.u. przez lokal będzie różnicą wskazań. Z uwagi na niedokładności pomiaru jaja są wtedy, gdy okazuje się, że przy niewielkim zużyciu miesięcznym zużyto ujemną wartość wody (czyli innymi słowy jakby dolano do układu) :).

    Wszystkie powyższe sposoby mają swoje wady i zalety. Ja osobiście zrobiłbym wszystko, żeby nie zamieniać istniejącego układu na centralny. Będzie parę problemów z rozliczaniem więcej, a wcale nie musi być taniej, a wręcz na pewno będzie drożej.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Do takiej zmiany systemu podgrzewania wody użytkowej nie można zmusić właścicieli, którzy się na to nie zgodzą. Oni już zainwestowali w kotły gazowe i wspólnota nie może ingerować w wewnętrzne instalacje w lokalu. Uchwałę w tej sprawie można uchylić w sądzie. Albo zgodzą się wszyscy właściciele bez wyjątku, albo będzie to inwestycja grupy właścicieli, którzy się na to zdecydują, a nowa instalacja będzie ich grupową własnością, niewchodzącą w skład nieruchomości wspólnej. Całkowite koszty inwestycji oraz późniejszej eksploatacji będą musieli ponieść inwestorzy z własnych kieszeni, a nie wspólnota mieszkaniowa.

    To w ogóle nie jest sprawa wspólnoty - ta instalacja będzie służyła wyłącznie odrębnym lokalom, a nie nieruchomości wspólnej. Od wspólnoty powinni inwestorzy uzyskać niezbędne pozwolenia, np. zgodę na dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    I tak wrócił nie raz wałkowany temat, czy tzw. "doposażenie" budynku to remont (modernizacja) czy inwestycja :(
    Z tego co pamiętam orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednolite :sad:

    A trochę z boku tematu
    Czy te wyliczenia (porównania) są prawdziwe?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest problem definicyjny, lecz prawny.
    Zakres uprawnień wspólnoty jest ograniczony ustawą o własności lokali wyłącznie do nieruchomości wspólnej. W tej sprawie nie ma rozbieżności w orzecznictwie.

    Ta inwestycja w ogóle nie dotyczy nieruchomości wspólnej - ciepła woda użytkowa ma być doprowadzona wyłącznie do lokali mieszkalnych, które są odrębnymi nieruchomościami. Wspólnota nie ma prawa w drodze uchwały narzucać właścicielom lokali, z jakiego systemu ogrzewania wody w swoich lokalach mają korzystać.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] zdzislaw:[/cite]W mojej wspólnocie, planujemy wymienić piece gazowe do podgrzewania wody, na podgrzewanie wody użytkowej przez dostawce c o .
    Niektórzy właściciele nie wyrażają zgody na przeprowadzenie pionów c w w mieszkaniach, proponują, żeby piony poprowadzić klatką schodową.

    Jestem za rozwiązaniem (jeżeli jest to możliwe), aby instalacja biegła po klatce schodowej . W przypadku instalacji C.O. należy ją rozprowadzić poziomo , daje to możliwość jej okolicznikowa niskim kosztem.
    Obecnie przy remoncie instalacji C.O. i CW stosuje się tzw węzły lokalowe obsługujące C.O. i CW jednego lokalu.
    Umowy z dostawcą EC podpisuje bezpośrednio właściciel /najemca lokalu jak za energię elektryczną w lokalu.
    Komentarz edytowany weles1478
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.