podejmowanie uchwał

gosiaocgosiaoc Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Jesteśmy tzw. małą wspólnotą. Czy uchwały właścicieli mogą być podejmowane w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd? Jeśli tak to czy musi być zwołane zebranie celem zaprotokołowania tych uchwał?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mała, czyli wszystkie decyzje podejmujecie jednogłośnie. Dla bezpieczeństwa powinno to być na piśmie, choć w zgranym zespole i ustne ustalenia możecie robić. Wystarczą podpisy, sposób ich uzyskania (zebranie, indywidualnie) nie ma znaczenia
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Mała, czyli wszystkie decyzje podejmujecie jednogłośnie.

    Niekoniecznie jednogłośnie, tylko te decyzje które przekraczają zakres zwykłego zarządu.

    Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

    Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
  • Opcje
    gosiaocgosiaoc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję z informacje. Mamy kłopot, ponieważ dwa lokale we wspólnocie należą do Urzędu Gminy i to oni bez przerwy szukają dziury w całym. Ostatnio ich prawnik zakwestionował podejmowanie uchwały na piśmie drogą indywidualnego zbierania głosów. Taka forma jest dla nas korzystna bo niestety Wójt Gminy nie mieszka w naszym budynku, a jako współwłaściciel musi podpisać każdą uchwałę. My możemy zebrać się w każdej chwili i o każdej porze, a szanownego Wójta musimy powiadamiać z 1- tygodniowym wyprzedzeniem. praca w takiej wspólnocie to droga przez mękę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Niestety, ale w małej wspólnocie w sprawach przekraczających zarząd zwykły konieczna jest zgoda wszystkich, dlatego, aby uzyskać zgodę wujta, należy organizować zebrania, choć nie jest to konieczne, chyba że będziecie Państwo wszystko załatwiać za pośrednictwem sądu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] gosiaoc:[/cite]... Wójt Gminy nie mieszka w naszym budynku, a jako współwłaściciel musi podpisać każdą uchwałę. My możemy zebrać się w każdej chwili i o każdej porze, a szanownego Wójta musimy powiadamiać z 1- tygodniowym wyprzedzeniem. praca w takiej wspólnocie to droga przez mękę.

    Jeżeli będziemy na to ( działalność wspólnoty) patrzeć przez pryzmat ...kopmy studnie, bo mamy pożar .... to masz słuszną rację.

    Niestety we wspólnotach tak nie jest, by się częściej niż raz, dwa razy w roku spotykać. Sprawy gospodarcze, remontowe załatwi się na zebraniu sprawozdawczym , Później jest tylko realizacja.
    Przecież do wymiany spalonych żarówek czy wyboru wykonawcy na prace z planu remontów NW nie potrzebujesz podpisu Wójta- przedstawiciela Gminy.
    Trzeba poprawić organizację pracy we wspólnocie i myślę, że wszystko wróci do normy.

    Nie piszesz nic dlaczego ten Wójt działa "na szkodę" wspólnoty , przeciwko pozostałym współwłaścicielom.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Jak interpretować taką uchwałę ( duża wspólnota )
    uchwała wspólnoty mieszkaniowej z dnia 23.12.2009
    za uchwałą głosowało 84,36% udziałów właścicieli
    przy czym: na zebraniu w dniu 23-12-09 --10,36%
    indywidualne zbieranie 13%
    gmina dostała uchwałę do podpisu dopiero 24-04-2010 r
    brak zapisu o indywidualnym zbieraniu głosów,
    w głosowaniu udział wzięło; 84,36 bez wyszczególnienia w jakim trybie
    uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia czyli 23-12-09 czy też po uzyskaniu większości tj.24-04-2010
    Komentarz edytowany helenkam
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Autorzy komentarzy do art. 19 uwl wskazują, że odesłanie w art. 19 do przepisów KC i KPC o współwłasności nie oznacza, że w małej wspolnocie mieszkaniowej nie stosuje sie przepisów zawartych w rozdz. 4 (art.18-33 uwl). Przeciwne stanowisko prowadziłoby do wniosku, że mała wspolnota nieszkaniowa nie jest jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 33(1) KC. Właściciele lokali w małej wspolnocie mieszkaniowej podejmują uchwały. W związku z powyższym stosuje sie przepisy określające katalog czynności przekraczajacych zakres zwykłego zarzadu, dla których wymagane jest powziecie uchwały (art. 22 ust. 3 uwl), oraz art. 25 uwl dot. zaskarżania uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Nie ma również przeszkód prawnych, aby stosować art. 23 uwl w takim zakresie, w jakim nie pozostaje w sprzeczności z art. 199 zd. 1 KC. (Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.).
    gosiaoc
    Ostatnio ich prawnik zakwestionował podejmowanie uchwały na piśmie drogą indywidualnego zbierania głosów. Taka forma jest dla nas korzystna
    . Art. 23 uwl okresla tryb podejmowania uchwał m.in. drogą indywidualnego zbierania głosów. Prawnik Wójta nie ma więc racji kwestionując ten tryb. Poza tym, przedstawiony przez Ciebie sposób funkcjonowania Waszej Wspolnoty i podejmowania decyzji uważam za właściwy. W sprawach Wspolnoty spotykajcie się kiedy zachodzi taka potrzeba.
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    helenkam
    Sąd Najwyższy w uzasadnieniu jednego z wyroków (jestem poza domem, nie jestem w stanie podać syg. akt) stwierdził, że uchwała zostaje podjęta w sytuacji kiedy zagłosowali za nią właściciele posiadający większość udziałów, natomiast wchodzi w życie, kiedy zakończono procedurę głosowanie, (ostatni właściciel zagłosował), chyba że w uchwale zapisano termin późniejszy.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Bardzo intrygujący wyrok. W istocie nakazuje on zbieranie głosłów do końca.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.