używanie gazu butlowego

bayer72bayer72 Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy aby używać gaz butlowy w mieszkaniu jest potrzebna ekspertyza czy pozwolenie może mi ktoś to wyjaśnić . pytam bo administrator wspólnoty coś takiego żądał dziś abym przedstawił.

Komentarze

  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w budynku jest gaz ziemny? Jeżeli tak to w takim obiekcie nie wolno korzystać z gazu butlowego. Poza tym tak czy inaczej wymagana jest sprawna wentylacja pomieszczenia. Pomieszczenia nie mogą znajdować się poniżej poziomu terenu. Na razie tyle.
  • Opcje
    igokowigokow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do zasilania urządzeń gazowych może być stosowany gaz płynny w butlach (propan-butan), pod warunkiem instalowania w jednym mieszkaniu, w warsztacie lub lokalu użytkowym nie więcej niż dwóch butli, przyłączonych do urządzeń gazowych, o zawartości gazu do 11 kg każda.
    Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze (np. palniki gazowe), nie mogą wywoływać zakłóceń w funkcjonowaniu wentylacji i ograniczać jej skuteczności.
    W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. Przepisu tego nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zblokowaną.
    Pomieszczenia, w których przewiduje się zainstalowanie urządzeń gazowych, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m oraz wentylację zapewniającą wymianę powietrza i poziom jego zanieczyszczenia zgodny z przepisami szczególnymi i Polskimi Normami.
    Dopuszcza się instalowanie kuchni i kuchenek gazowych z zastosowaniem przewodów elastycznych mających certyfikat na znak bezpieczeństwa, wydany zgodnie z odrębnymi przepisami.
    Urządzenia gazowe, wymagające przemieszczania, takie jak palniki, kolby, lutownice, mogą być instalowane za pomocą przewodów elastycznych przeznaczonych do takich celów.
    Przy instalowaniu butli w mieszkaniach, należy spełnić następujące warunki:
    1) butle umieszczać w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń promieniujących ciepło (grzejniki, piece itp.), z wyłączeniem zestawów kuchni gazowych oraz ogrzewaczy promiennikowych i konwekcyjnych z szafkami na butle,
    2) butli nie umieszczać w sąsiedztwie innych urządzeń powodujących iskrzenie,
    3) butlę instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczać przed uderzeniem, przewróceniem lub przypadkowym przemieszczeniem,
    4) temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle, nie może przekraczać 35 st.C.
    Pojedyncze urządzenia gazowe mogą być połączone z reduktorem ciśnienia gazu na butli z zastosowaniem przewodu elastycznego o wytrzymałości co najmniej 300 kPa, odpornego na działanie gazów, olejów itp., przy czym długość przewodu elastycznego nie może być większa niż 3 m.
    Kuchnie gazowe z piekarnikami, zasilane gazem płynnym z butli, należy łączyć z przewodem elastycznym rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m. Zastosowanie rury stalowej przy kuchni nie jest wymagane, jeżeli przewód elastyczny posiada certyfikat na znak bezpieczeństwa, wydany zgodnie z odrębnymi przepisami.

    Jeżeli takie warunki będą spełnione, to nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa oraz przeciwwskazań na użytkowanie gazu płynnego w mieszkaniu.

    Odsyłam do: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA z dnia 14 grudnia 1994 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Dziennik Ustaw z 1999 r. Nr 15 poz. 140, z póź. zm.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.