Podjęcie uchwały o użyczeniu
ktos
Użytkownik
Część mieszkańców bloku chciałaby wziąć w użyczenie od gminy teren parkingu. W urzędzie miasta powiedziano nam, że o użyczenie może wystąpić jedynie wspólnota. Rozumiem, że wystosowanie takiego wniosku wymaga odpowiedniej uchwały. Czy uchwała ta może być zatwierdzona większością głosów, czy wymaga zgody wszystkich właścicieli ?
Żeby uniknąć zbędnych komentarzy nadmienię jeszcze, że osoby zainteresowane parkingiem chcą się zobowiązać, że wspólnota nie poniesie żadnych kosztów.
Żeby uniknąć zbędnych komentarzy nadmienię jeszcze, że osoby zainteresowane parkingiem chcą się zobowiązać, że wspólnota nie poniesie żadnych kosztów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
a) opłata za sprzątanie tego terenu. Jak zainteresowani chcą to załatwić?
b) gmina nie zechce podatku za to?
Gorzej, jeśli to nie użyczenie a dzierżawa.
Niech zainteresowani pożyczą z gminy analogiczną umowę i dopiero potem zastanowisz się, jak zredagować uchwałę
b) gmina nie zechce podatku za to?"
Gmina oczywiście chce żebyśmy opłacali podatek gruntowy. Nasz pomysł jest taki, żeby zobowiązać się na piśmie wobec wspólnoty, że wszelkie koszta będzie ponosić grupa mieszkańców użytkujących parking.
Do pacek57:
Czy w takim razie w Urzędzie Miasta wprowadzono nas w błąd i o użyczenie możemy wystąpić jako "grupa osób"?
I na koniec:
Koziorozko, na ten moment muszę wiedzieć czy uchwała w takiej sprawie będzie podejmowana większością głosów czy zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie wspólnoty. Jeżeli wszyscy, to nie ma sensu pisać uchwały bo na pewno znajdzie się ktoś kto będzie przeciw (co nam już zakomunikowano).
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r.,sygn. akt V CSK 143/08
"Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej. Z cudzej nieruchomości korzystać mogą jedynie członkowie wspólnoty jako właściciele lokali, na ich rzecz ustanowiona została służebność drogi koniecznej, oni uporządkowali i zagospodarowali nieruchomość powodów, oni wreszcie na tej nieruchomości parkują samochody, odpoczywają wśród zieleni czy pozwalają bawić się dzieciom. "
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/558-v-csk-14308-wspolnota-mieszkaniowa-gospodaruje-wylacznie-nieruchomoscia-wspolna-.html
1. wyodrebniony lokal (wraz z pomieszceniem przynależnym)
2. samodzielne lokale niewyodrebnione (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) stanowiące wlasność dotychczasowego właściciela
3. nieruchomośc wspolna obejmująca grunt oraz te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (zarówno wyodrębnionych, jak niewyodrębnionych). zob. np. komentarz do art. 3 uwl R. Strzelczyk, A. Turlej, Własność lokali. Komentarz, C.H.Beck, W-wa 2007
Moje uwagi odnoszą sie do umowy użyczenia parkingu, ponieważ Wspólnota może nabywać nieruchomości (art. 22 uwl).