po wyroku sądowym, uchylenie uchwał wspolnoty
gonia
Użytkownik
Witam ponownie wszystkich forumowiczów.
Jak już pisałam sąd uchylił uchwały wspólnoty miedzy innymi uchwałę o powierzeniu w administrowanie wspólnoty przez ADM jednostkę gminną.
Po uprawomocnieniu się wyroku, pani burmistrz zwołała ponownie zebranie wspólnoty(mimo to, że mamy swój zarząd) i poinformowała, że uprosiła panów(czyli zarząd i kierownika ADM), aby poprowadzili tę wspólnotę jeszcze do końca roku, a potem się zobaczy.
ADM zwrócił mi koszty postępowania sądowego.
Co mam teraz zrobić, aby ADM nie zarządzał/administrował naszą wspólnotą zgodnie z wyrokiem sądu?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Jak już pisałam sąd uchylił uchwały wspólnoty miedzy innymi uchwałę o powierzeniu w administrowanie wspólnoty przez ADM jednostkę gminną.
Po uprawomocnieniu się wyroku, pani burmistrz zwołała ponownie zebranie wspólnoty(mimo to, że mamy swój zarząd) i poinformowała, że uprosiła panów(czyli zarząd i kierownika ADM), aby poprowadzili tę wspólnotę jeszcze do końca roku, a potem się zobaczy.
ADM zwrócił mi koszty postępowania sądowego.
Co mam teraz zrobić, aby ADM nie zarządzał/administrował naszą wspólnotą zgodnie z wyrokiem sądu?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jak wyegzekwować wyrok (postanowienie?)
Ja bym prawników zapytała
http://prawnikow.pl/forum/id/293,Prawo-cywilne.htm
A może po tej wygranej członkowie zarządu wm inaczej na ciebie spojrzą i uda ci się z nimi dogadać? Podrzuć im ze 2-3 oferty (lub tylko adresy) innych administratorów w sąsiedztwie. Bo najpierw trzeba by wybrać nową firmę/człowieka na administratora a dopiero potem pożegnać się z ADM
Czyli dalej ADM może administrować? Byłam w takim razie naiwna zakładając sprawę.
Dzięki za odpowiedź.
Jak najszybciej szukajcie dobrego administratora spytajcie go czy jest wstanie przejąć Waszą WM, jeżeli jest dobry i zna prawo to przejmie WAS, przecież macie wyrok Sądu i to wystarczy aby podpisać umowę z nowym administratorem. Pani Burmistrz z Wami nie wygra. Jesteście na prawie. LOS W RĘKACH ZARZĄDU!!!
Księgowość musi też ktoś w miarę na bieżąco prowadzić. Sama faktury będziesz płacić?
Jak zaczęłaś tępić "pluskwy", tęp je do końca!!! NIE PODDAWAJ SIĘ - POWODZENIA :peace:
Jeżeli na podstawie uchwały zawarto jednak umowy, to mimo że następnie sąd uchylił uchwałę, umowy są zwykle ważne. To dośc złożona tematyka, po prostu często taka wygrana sprawa naprawdę niewiele wnosi.
W przypadku Goni: skoro sąd uchylił uchwałę powierzającą zarząd, to obecnie ADM nie ma tytułu prawnego do działania w imieniu wspólnoty mieszkaniowej (moim zdaniem nigdy zresztą nie miał, bo ta uchwała była bezwzględnie nieważna), teraz wspólnota i tak może podjąc uchwałę powierzającą zarząd zgodnie z obowiązującym prawem i ADM będzie nadal sprawowac zarząd.
Odnośnie wypowiedzi WM2abc: sąd nie może nakazac zarządowi zawarcia umowy z "nowym administratorem", takie powództwo nie wchodzi w grę.
Jeżeli wspólnota mimo wyroku będzie nadal nieprawidłowo zarządzana, można złożyc wniosek o zarząd przymusowy, można wytaczac też rozmaite powództwa - a to o nakazanie udostępnienia dokumentacji, gdy zarząd odmawia, o rachunek z zarządu, etc. Jednak, jeżeli właściciele nie dojdą sami do prozumienia, taka droga do niczego nie prowadzi.
Sprawa jest naprawdę poważna.
ADM w żaden sposób nie może zarządzać ani administrować, jest to w wyroku sądowym.
Manipulacja właścicielami przeszła moje wyobrażenie.
Stosownie do brzmienia art. 366 kodeksu postępowania sądowego prawomocny wyrok ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia a ponadto między tymi samymi stronami.
Po pierwsze: nawet gdyby wspólnota podjęła kolejną uchwałę o powierzeniu zarządu ADM, to zachodzi tutaj moim zdaniem , na zasadzie art. 366 k.p.c. powaga rzeczy osądzonej (ADM nie może ani zarządzać, ani administrować).
Po drugie: wyrok dotyczy co prawda tej konkretnej wspólnoty, ale ma poważne skutki dla całej działalność ADM w mieście, ponieważ jednostka ta w ogóle powinna zaniechać świadczenia usług (prawdopodobnie jednak taki stan będzie trwał nadal); jeżeli spojrzymy na to przez pryzmat kontroli działalności organów gminy, to sytuacja urzędników się trochę komplikuje.
Szczególnie teraz, przed wyborami.
Jedną sprawę załatwiłam pzrez lokalne forum.
Nawet nie musiałam do dziennikarzy dzwonić
Podałam w poście datę i sygnaturę orzeczenia sądu, zainicjowałam dyskusję, po 5 dniach pisały już o tym 2 miejscowe gazety. A po 2 miesiącach jeden pan kierownik stracił pracę po kontroli. Okropna jestem, bo wcale mi go żal nie było
Chcę zapytać Zarządcę, co mogę jeszcze zrobić, do kogo napisać, może NIK?
Do koziorozka, podałam treść wyroku na forum naszego miasta zaraz po uprawomocnieniu się wyroku i spotkaniu z panią burmistrz, dyskusja i owszem trwa, ale ADM przystąpił do ocieplania następnego budynku wspólnoty i to w samym centrum. Miejscowa gazeta milczy.
Pozdrawiam.
1) działalność ta wykracza poza zadania o charakterze użyteczności publicznej,
2) dodatkowo z okoliczności sprawy wynikało, że sprzeczna jest ze statutem tej jednostki.
Problemem zatem nie jest wadliwość aktu prawa miejscowego, lecz naruszenie prawa, za które w tym przypadku odpowiada moim zdaniem organ wykonawczy gminy (burmistrz). Podkreślenia wymaga, że choć dyskusyjną sprawą jest to czy zakład budżetowy może prowadzić działalność wykraczającą poza zadania użyteczności publicznej, to w tej konkretnej sprawie nie może być wątpliwości, skoro zgodnie ze statutem ADM do jej zadań własnych należy wykonywanie zadań własnych gminy o charakterze użyteczności publicznej.
z uzasadnienia cytowanego orzeczenia:
"Ubocznie wskazać należy, iż rację ma skarżąca, iż zarząd nieruchomością (w znaczeniu funkcjonalnym), stosownie do art. 184 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może sprawować zarządca trudniący się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami. Zasadne jest także stanowisko powódki, że samorządowy zakład budżetowy nie może prowadzić działalności wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej (art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej - Dz. U. Nr 9, poz. 43 z 1997 roku ze zmianami). Stanowi o tym także statut Komunalnego Zakładu Budżetowego ADM w ........, w którym w § 3 stwierdzono, że przedmiotem działalności zakładu jest wykonywanie zadań własnych Gminy Zwoleń o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest zaspakajanie potrzeb mieszkańców gminy wskazanych w poszczególnych punktach statutu (k. 116120). Administrowanie powierzonymi zasobami lokalowymi (§ 3 pkt a statutu) nie oznacza, że Zakład może wykonywać czynności zarządcy we wspólnotach mieszkaniowych, ale stanowi umocowanie do zarządzania w imieniu Gminy lokalami stanowiącymi jej zasób lokalowy Gminy - w przypadku pozwanej Wspólnoty odnośnie czterech niewydzielonych lokali, które przypadają Gminie."
Boję się tylko, że będę musiała płacić w przyszłości jakieś pieniądze dla ADM, ponieważ burmistrz powiedziała, że jak ADM przestanie administrować, to musimy zapłacić, bo mamy zobowiązania wobec ADM( to jest dopiero 10 miesięcy, a jak będzie dłużej?)
Dzięki bardzo.
Pozdrawiam.