po wyroku sądowym, uchylenie uchwał wspolnoty

goniagonia Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam ponownie wszystkich forumowiczów.
Jak już pisałam sąd uchylił uchwały wspólnoty miedzy innymi uchwałę o powierzeniu w administrowanie wspólnoty przez ADM jednostkę gminną.
Po uprawomocnieniu się wyroku, pani burmistrz zwołała ponownie zebranie wspólnoty(mimo to, że mamy swój zarząd) i poinformowała, że uprosiła panów(czyli zarząd i kierownika ADM), aby poprowadzili tę wspólnotę jeszcze do końca roku, a potem się zobaczy.
ADM zwrócił mi koszty postępowania sądowego.
Co mam teraz zrobić, aby ADM nie zarządzał/administrował naszą wspólnotą zgodnie z wyrokiem sądu?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wygląda na ciężką sprawę
    Jak wyegzekwować wyrok (postanowienie?)
    Ja bym prawników zapytała
    http://prawnikow.pl/forum/id/293,Prawo-cywilne.htm
    A może po tej wygranej członkowie zarządu wm inaczej na ciebie spojrzą i uda ci się z nimi dogadać? Podrzuć im ze 2-3 oferty (lub tylko adresy) innych administratorów w sąsiedztwie. Bo najpierw trzeba by wybrać nową firmę/człowieka na administratora a dopiero potem pożegnać się z ADM
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo najpierw trzeba by wybrać nową firmę/człowieka na administratora a dopiero potem pożegnać się z ADM
    Czyli wyrok uchylający uchwałę o powierzeniu administrowania wspólnoty przez ADM jest tak naprawdę nieważny?, czy nie istotny?
    Czyli dalej ADM może administrować? Byłam w takim razie naiwna zakładając sprawę.
    Dzięki za odpowiedź.
  • Opcje
    wm2abcwm2abc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani burmistrz chce Was wykiwać, gra na czas.
    Jak najszybciej szukajcie dobrego administratora spytajcie go czy jest wstanie przejąć Waszą WM, jeżeli jest dobry i zna prawo to przejmie WAS, przecież macie wyrok Sądu i to wystarczy aby podpisać umowę z nowym administratorem. Pani Burmistrz z Wami nie wygra. Jesteście na prawie. LOS W RĘKACH ZARZĄDU!!!
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli dalej ADM może administrować? Byłam w takim razie naiwna zakładając sprawę
    Nie byłaś naiwna, wygrałaś, wielkie brawa, ale teraz następny krok musicie zrobić. Przecież ADM musi komuś waszą dokumentację przekazać - członek zarządu do domu weźmie? Sami dopilnujecie żeby protokół zdawczo-odbiorczy był dokładny?
    Księgowość musi też ktoś w miarę na bieżąco prowadzić. Sama faktury będziesz płacić?
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    że uprosiła panów(czyli zarząd i kierownika
    Jeżeli ci uproszeni panowie są członkami Zarządu Waszej Wspólnoty, to rozważcie mozliwość ich odwołania. Stosownie do art. 20 ust. 2 uwl Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani. Wystąpcie do Zarządu z żądaniem zwołania zebrania z (art. 31 lit.b) uwl wniosek winni złożyć właściciele lokali dysponujący co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólne). Jeżeli tego nie zrobi (nie zwoła zebrania), proponuję podjąć stosowna uchwałę w trybie indywidualnego zbierania głosów. Moim zdaniem głosy mogą zbierać właściciele lokali, będzie to mniejsze zło, niż bezczynność Zarządu.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawę o wl. znam, tu chodzi o to, że i zarząd i ADM i pani burmistrz, to jedna wielka klika, a właściciele, to ludzie starsi i nie wiedzą co to wspólnota. Zmiana zarządu nie wchodzi w grę, lokali jest 10 w tym 3 gminy. To dalej komuna.
  • Opcje
    wm2abcwm2abc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozostaje skierowanie sprawy do sądu na zarząd WM, który to po mimo wyroku sądowego nie chce podpisać umowy z nowym administratorem/zarządcą. W ten sposób działa prawdopodobnie za namową Pani Burmistrz na szkodę Waszej WM. W ten sposób można zarząd nastraszyć, a jak nie to sprawę naprawdę skierować do sądu.
    Jak zaczęłaś tępić "pluskwy", tęp je do końca!!! NIE PODDAWAJ SIĘ - POWODZENIA :peace:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2010
    Wyrok uchylający uchwałę wywołuje zwykle taki skutek, jakby nigdy nie zapadła, jakby jej nigdy nie było (z pewnymi wyjątkami!).
    Jeżeli na podstawie uchwały zawarto jednak umowy, to mimo że następnie sąd uchylił uchwałę, umowy są zwykle ważne. To dośc złożona tematyka, po prostu często taka wygrana sprawa naprawdę niewiele wnosi.
    W przypadku Goni: skoro sąd uchylił uchwałę powierzającą zarząd, to obecnie ADM nie ma tytułu prawnego do działania w imieniu wspólnoty mieszkaniowej (moim zdaniem nigdy zresztą nie miał, bo ta uchwała była bezwzględnie nieważna), teraz wspólnota i tak może podjąc uchwałę powierzającą zarząd zgodnie z obowiązującym prawem i ADM będzie nadal sprawowac zarząd.

    Odnośnie wypowiedzi WM2abc: sąd nie może nakazac zarządowi zawarcia umowy z "nowym administratorem", takie powództwo nie wchodzi w grę.
    Jeżeli wspólnota mimo wyroku będzie nadal nieprawidłowo zarządzana, można złożyc wniosek o zarząd przymusowy, można wytaczac też rozmaite powództwa - a to o nakazanie udostępnienia dokumentacji, gdy zarząd odmawia, o rachunek z zarządu, etc. Jednak, jeżeli właściciele nie dojdą sami do prozumienia, taka droga do niczego nie prowadzi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję, za odpowiedzi.
    Sprawa jest naprawdę poważna.
    ADM w żaden sposób nie może zarządzać ani administrować, jest to w wyroku sądowym.
    Manipulacja właścicielami przeszła moje wyobrażenie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro sąd uchylił uchwałę z tej przyczyny, że ADM nie może zarządzać ani administrować, to wynik tej sprawy może mieć wpływ na funkcjonowanie ADM.
    Stosownie do brzmienia art. 366 kodeksu postępowania sądowego prawomocny wyrok ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia a ponadto między tymi samymi stronami.

    Po pierwsze: nawet gdyby wspólnota podjęła kolejną uchwałę o powierzeniu zarządu ADM, to zachodzi tutaj moim zdaniem , na zasadzie art. 366 k.p.c. powaga rzeczy osądzonej (ADM nie może ani zarządzać, ani administrować).

    Po drugie: wyrok dotyczy co prawda tej konkretnej wspólnoty, ale ma poważne skutki dla całej działalność ADM w mieście, ponieważ jednostka ta w ogóle powinna zaniechać świadczenia usług (prawdopodobnie jednak taki stan będzie trwał nadal); jeżeli spojrzymy na to przez pryzmat kontroli działalności organów gminy, to sytuacja urzędników się trochę komplikuje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gonia, a może ty tym wyrokiem lokalne media zainteresuj? Przecież on dotyczy wielu budynków w twojej miejscowości, więc to sprawa poważna
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gonia, a może ty tym wyrokiem lokalne media zainteresuj?

    Szczególnie teraz, przed wyborami.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sie mi dopiero teraz przypomniało, bo daaawno temu to było.
    Jedną sprawę załatwiłam pzrez lokalne forum.
    Nawet nie musiałam do dziennikarzy dzwonić ;)
    Podałam w poście datę i sygnaturę orzeczenia sądu, zainicjowałam dyskusję, po 5 dniach pisały już o tym 2 miejscowe gazety. A po 2 miesiącach jeden pan kierownik stracił pracę po kontroli. Okropna jestem, bo wcale mi go żal nie było
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi.
    Chcę zapytać Zarządcę, co mogę jeszcze zrobić, do kogo napisać, może NIK?

    Do koziorozka, podałam treść wyroku na forum naszego miasta zaraz po uprawomocnieniu się wyroku i spotkaniu z panią burmistrz, dyskusja i owszem trwa, ale ADM przystąpił do ocieplania następnego budynku wspólnoty i to w samym centrum. Miejscowa gazeta milczy.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    wm2abcwm2abc Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gonia - jest jeszcze jedna rada, wystąp do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego. We wniosku powołaj się na to, że Zarząd nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki. We wniosku wskaż osobę, która może zastąpić dotychczasowy Zarząd, oraz określ jej wynagrodzenie, najlepiej żeby wniosek wypełniła inna osoba/osoby z twojego grona i we wniosku wskazała Ciebie jako osobę która to mogła by zastąpić Zarząd. Sąd jak by Ciebie wyznaczył, mogła byś chyba w tedy zrobić porządek w swojej WM. NIE MOŻESZ SIĘ PODDAĆ!!! Moja WM przez 18 lat była zarządzana przez ZGK "stwora PRLowskiego", ale podstępem i przechytrzeniem Zarządu i ludzi, łamiąc ustawy, udało nam się rozbić ten "beton" i rozwiązać umowę z ZGK, co dla nich jest wielką porażką. Od 01 lipca jesteśmy na swoim.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2010
    W uzasadnieniu wyroku z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt I C 1562/09, Sąd Okręgowy orzekł, iż ADM nie może prowadzić działalności polegającej na administrowaniu powierzonymi zasobami lokalowymi z uwagi na to, że:
    1) działalność ta wykracza poza zadania o charakterze użyteczności publicznej,

    2) dodatkowo z okoliczności sprawy wynikało, że sprzeczna jest ze statutem tej jednostki.

    Problemem zatem nie jest wadliwość aktu prawa miejscowego, lecz naruszenie prawa, za które w tym przypadku odpowiada moim zdaniem organ wykonawczy gminy (burmistrz). Podkreślenia wymaga, że choć dyskusyjną sprawą jest to czy zakład budżetowy może prowadzić działalność wykraczającą poza zadania użyteczności publicznej, to w tej konkretnej sprawie nie może być wątpliwości, skoro zgodnie ze statutem ADM do jej zadań własnych należy wykonywanie zadań własnych gminy o charakterze użyteczności publicznej.
    z uzasadnienia cytowanego orzeczenia:

    "Ubocznie wskazać należy, iż rację ma skarżąca, iż zarząd nieruchomością (w znaczeniu funkcjonalnym), stosownie do art. 184 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może sprawować zarządca trudniący się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami. Zasadne jest także stanowisko powódki, że samorządowy zakład budżetowy nie może prowadzić działalności wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej (art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej - Dz. U. Nr 9, poz. 43 z 1997 roku ze zmianami). Stanowi o tym także statut Komunalnego Zakładu Budżetowego ADM w ........, w którym w § 3 stwierdzono, że przedmiotem działalności zakładu jest wykonywanie zadań własnych Gminy Zwoleń o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest zaspakajanie potrzeb mieszkańców gminy wskazanych w poszczególnych punktach statutu (k. 116­120). Administrowanie powierzonymi zasobami lokalowymi (§ 3 pkt a statutu) nie oznacza, że Zakład może wykonywać czynności zarządcy we wspólnotach mieszkaniowych, ale stanowi umocowanie do zarządzania w imieniu Gminy lokalami stanowiącymi jej zasób lokalowy Gminy - w przypadku pozwanej Wspólnoty odnośnie czterech niewydzielonych lokali, które przypadają Gminie."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i organ wykonawczy gminy(burmistrz) łamie prawo i będzie łamać. Szkoda było mojego czasu, pieniędzy i nerwów. Czas wybudować własny dom i dać sobie spokój.
    Boję się tylko, że będę musiała płacić w przyszłości jakieś pieniądze dla ADM, ponieważ burmistrz powiedziała, że jak ADM przestanie administrować, to musimy zapłacić, bo mamy zobowiązania wobec ADM( to jest dopiero 10 miesięcy, a jak będzie dłużej?)
    Dzięki bardzo.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Goniu, bo to jest tak, że większość ma zawsze "rację", wystarczy się rozejrzeć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, to prawda.
    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.