Rezygnacja z funkcji czlonka zarzadu

abm12abm12 Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszej wspolnocie jest zarzad skladajacy sie z trzech osob, na ostatnim zebraniu jedna osoba oswiadczyla ze rezygnuje z funkcji czlonka zarzadu. Co trzeba zrobic zeby prawnie wszystko bylo w porzadku.Chcemy zeby zarzad skladal sie teraz z dwoch pozostalych osob.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zebraniu czego? Wspólnoty czy zarządu? Jesli zarządu nie musicie nic robic do najbliższego zebrania. Jesli wspólnoty to należało podjąć uchwałę, że zarząd będzie dwuosobowy lub dokooptowac kogoś nowego...
  • Opcje
    abm12abm12 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zebraniu wspolnoty. Nie jestem pewny czy zmiana zarzadu nie powinna byc przeprowadzona przed notariuszem.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zmienił sie sposób zarządzania wspólnoty (niewazne jaki on był) tym samym obecność notariusza jest zbedna.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy wspólnota podejmowała jakieś uchwały o tym z ilu osób może składać się zarząd? To nie jest moim zdaniem dobra praktyka i w dodatku sprzeczna z prawem (naruszenie uwl), jeżeli jednak taka sytuacja miała miejsce, to rzeczywiście należy podjąć uchwałę, najkorzystniejsza byłaby tej treści, że uchyla się poprzednią.

    Jeżeli brak uchwał w zakresie ilości osób, to wobec rezygnacji jednego członka zarząd działa w składzie, który pozostał.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest moim zdaniem dobra praktyka i w dodatku sprzeczna z prawem (naruszenie uwl), jeżeli jednak taka sytuacja miała miejsce, to rzeczywiście należy podjąć uchwałę, najkorzystniejsza byłaby tej treści, że uchyla się poprzednią.
    Z zaciekawieniem poczekam na odpowiedź, który to przepis prawny uowl został naruszony. Wg mnie żaden. Czy to dobra praktyka określać skład Zarządu? Wszystko zależy od sytuacji. Może się zdarzyć, że będzie wielu chętnych do Zarządu, logicznym więc jest ograniczenie ich ilości. Przy ZArządzie np. 6-osobowym, może się zdarzyć sytuacja, że będą "krążyły" 3 różne stanowiska Zarządu w jakieś sprawie. I nie ma potrzeby gwałtuwnych ruchów, nawet w przypadku gdyby istniała uchwała w tym zakresie. Ewentualne uzupełnienie Zarządu nie jest określone ramami czasowymi. Możnaby więc zrobić to na następnym zebraniu rocznym. Skoro
    Chcemy zeby zarzad skladal sie teraz z dwoch pozostalych osob.
    Taka jest wola ludu, chociaż nie wiem jakim poparciem cieszy sie to stanowisko abm 12.:bigsmile:
  • Opcje
    jQjQ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Generalnie, jeśli członek zarządu złożył rezygnację I NIE POBIERAŁ WYNAGRODZENIA za pracę w zarządzie, to może odejść z dnia na dzień. Nikt go nie zmusi do pracy w zarządzie za darmo. Jeśli jednak ustanowiliście uchwałą wynagrodzenie dla zarządu, to zgodnie z KC (nie chce mi się teraz szukać numeru artykułu, wiem że jest coś takiego, odnośnie nieodpłatnie wykonywanego zlecenia) możecie zmusić go do zakończenia spraw, które mogłyby zostać narażone na szwank w związku z jego nagłym odejściem. Dla kwestii formalnych może wówczas wspólnota przegłosować uchwałę o przyjęciu jego rezygnacji ustalić, że formalnie przestaną ciążyć na nim obowiązki z danym dniem.
    Czy zarząd waszej wspólnoty pobiera wynagrodzenie?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zlecenie można wypowiedziec "w każdym czasie", nie można nikogo zmuszac do zakończenia prac, nawet jeżeli zlecenie było odpłatne.
    Jednakże przy odpłatnym zleceniu, jeżeli nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie odpowiedzialny jest za szkodę (art. 746 k.c).

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2002 roku, VCKN 1152/00:

    " podkreślono, że wynikająca z przytoczonych unormowań możnośc bezwarunkowego wypowiedzenia zlecenia dotyczy tylko umów zawartych pod tytułem darmym. W sytuacji, w której przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonac czynnośc za wynagrodzeniem, dający zlecenie może je wypowiedziec tylko z ważnych powodów. Jeżeli uczyniono to bez ważnego powodu, wypowiedzenie jest wprawdzie skuteczne i prowadzi do wygaśnięcia stosunku prawnego, ale dający zlecenie jest zobowiązany da przyjmującemu odszkodowanie za straty wynikłe z rozwiązania umowy".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    abm12abm12 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Na pierwszym zebraniu wspolnoty wybrano 3 osobowy zarzad i nie bylo ustalone ze zawsze musi sie skladac z trzech osob.Nie wiem teraz czy po rezygnacji z czlonka zarzadu jednej osoby musi byc spisany akt notarialny czy wystarczy uchwala wspolnoty zeby te osoby ktore pozostaly mogly zalatwiac sprawy w banku, urzedach itp. Bo do tej pory musialy byc trzy podpisy.A moze wystarczy pisemna rezygnacja.Osoby te nie pobieraja wynagrodzenia i nie byla spisywana zadna umowa o prace.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mogą być dwa podpisy do załatwienia waszych spraw. Ustna rezygnacja jest też możliwa. Po co tyle "krzyku". Był i nie ma, nie chcecie znać przyczyn i powodów, to nie będziecie wiedzieli dlaczego zrezygnował !
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] abm12:[/cite]Na pierwszym zebraniu wspolnoty wybrano 3 osobowy zarzad i nie bylo ustalone ze zawsze musi sie skladac z trzech osob.
    Nie wiem teraz czy po rezygnacji z czlonka zarzadu jednej osoby musi byc spisany akt notarialny czy wystarczy uchwala wspolnoty zeby te osoby ktore pozostaly mogly zalatwiac sprawy w banku, urzedach itp. Bo do tej pory musialy byc trzy podpisy.
    A moze wystarczy pisemna rezygnacja.Osoby te nie pobieraja wynagrodzenia i nie byla spisywana zadna umowa o prace.
    Wystarczy uchwała właścicieli lokali o składzie zarządu i reprezentacji wspólnoty.
    Notariusz nie jest konieczny, a w zasadzie nie jest wskazany.
    Minimalny skład Zarządu to jedna osoba.
    Zarząd zawsze może udzielić pełnomocnictwa do tzw podpisu finansowego. Wariantów moze byc wiele.
    Musicie się spieszyć, bo grozi wam paraliż w płatnościach zobowiązań .
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] abm12:[/cite]Na pierwszym zebraniu wspolnoty wybrano 3 osobowy zarzad i nie bylo ustalone ze zawsze musi sie skladac z trzech osob.Nie wiem teraz czy po rezygnacji z czlonka zarzadu jednej osoby musi byc spisany akt notarialny czy wystarczy uchwala wspolnoty zeby te osoby ktore pozostaly mogly zalatwiac sprawy w banku, urzedach itp. Bo do tej pory musialy byc trzy podpisy.A moze wystarczy pisemna rezygnacja.Osoby te nie pobieraja wynagrodzenia i nie byla spisywana zadna umowa o prace.
    Chcemy zeby zarzad skladal sie teraz z dwoch pozostalych osob
    Żaden notariusz nie jest do tego potrzebny. Wystarczy rezygnacja członka zarządu, złożona wobec pozostałych członków zarządu lub bezpośrednio wobec właścicieli lokali (np. pismo, podpisane przez rezygnującego, wrzucone do skrzynek pocztowych). Uchwała w tej sprawie również nie jest wymagana.

    Konieczność złożenia 3 podpisów wynika zapewne z dyspozycji, złożonych przez zarząd w banku (np. z karty podpisów) - wystarczy je zmienić.
    Uchwała jest potrzebna wówczas, jeżeli takie postanowienie (o 3 podpisach) zawarliście w uchwale i teraz chcielibyście to zmienić.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.