Miejsca dla osób niepełnosprawnych

jQjQ Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam po długim okresie nieobecności i pragnę pochwalić się, że przejmuję ponownie zarząd we wspólnocie :)
Ale do rzeczy: chcę pomóc jednym z sąsiadów z następującym problemem.
W naszej wspólnocie część miejsc postojowych znajduje się na parkingu za i przed budynkiem. Z przodu budynku, między parkingiem a płotem, znajduje się wąski pas gruntu, na którym rośnie starodrzew, w tym drzewo iglaste. Sąsiad ten ma swoje miejsce postojowe centralnie pod tym drzewem i pojawił się problem żywicy kapiącej z tego drzewa na samochód. Usunięcie drzewa nie wchodzi w rachubę - koszt 10 tys zł, poza tym cały urok naszej nieruchomości polega na tym, że mamy te drzewa.
Nie mamy u siebie miejsc postojowych ogólnie dla gości, ale są 3 miejsca dla niepełnosprawnych gości - po jednym przed, za i pod budynkiem w garażu. Mój pomysł jest taki, by zamienić miejsce tego sąsiada z jednym z 2 miejsc dla niepełnosprawnych na zewnątrz.
Pytanie - jakie przepisy określają kwestię miejsc dla niepełnosprawnych, jakie musi zapewnić wspólnota: ilość, umiejscowienie, wielkość? I drugie - czy jeśli da się zrobić taką zamianę, to czy podpada to pod art. 22 pkt 1 ppkt 4 Ustawy, tj zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej i będzie wymagało zgody wspólnoty?

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A macie w ogóle właścicieli/lokatorów niepełnosprawnych?
    Dla gości nie musicie oznaczać miejsc...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąsiad ten ma swoje miejsce postojowe centralnie pod tym drzewem
    Nie rozumiem tej sytuacji. Czy to jest jego prywatne, wykupione miejsce parkingowe czy zwyczajowe miejsce w cząści wspólnej, którą wykorzystuje do parkowania swojego pojazdu? Czy miejsca postojowe są dla wszystkich członków Wspólnoty, tych z samochodami i tych bez?
    CommentAuthora-z
    Dla gości nie musicie oznaczać miejsc...
    Czy to znaczy, że dla swoich członków Wspólnoty muszą?
    jQ - Co przeszkadza temu sąsiadowi aby parkować na zewnątrz? Sądzę, że sprawa dotyczy bardziej stosunków międzyludzkich niż stosunków prawnych.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi tylko o osoby niepełnosprawne, a nie o każdego własciciela/lokatora...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie ma obowiązku zapewniania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jQjQ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To co znalazłem:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)
    § 18. 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
    2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

    § 20. Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.

    § 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

    Wynika z tego, że:
    - jakieś miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych być muszą. Nie wiadomo ile, i czy dla mieszkańców czy gości
    - nie zrobię miejsca postojowego w innym miejscu, niż na parkingu
    - miejsce członka wspólnoty wnioskującego o zamianę, jest w środku parkingu i ma ok. 2,40 m szerokości. Jedno miejsce dla niepełnosprawnych ma 3,6 m i znajduje się w takim miejscu, że drzwi pasażera otwierają się na chodnik, ułatwiając wsiadanie osobie niepełnosprawnej. Ale jest jeszcze jedno miejsce z tyłu budynku. Pytanie, ile miejsc dla niepełnosprawnych być musi.

    W budynku mieszka kilka osób niepełnosprawnych, w tym jedna na wózku, ale nie prowadzi sama pojazdu. Osoby te korzystają ze swoich miejsc i póki co nie zauważyłem, by korzystały z miejsc dla niepełnosprawnych. Częściej korzystają z nich, nielegalnie, goście i mieszkańcy mający 2 pojazdy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    § 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jQjQ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co chcesz przez to powiedzieć?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    Rozumiem to tak, że ciebie to rozporządzenie nie obowiązuje
    Zarządca już przedtem ci napisał, że wm nie ma obowiązku zapewniania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota ma obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jeżeli wynika z planu zagospodarowania terenu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.