założenie instalacji do siły do mieszkania - zgoda?

topkomtopkom Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,
Mam pytanie, może ktoś pomoże.
Mieszkam na I piętrze w bloku i oczywiście moj lokal należy do współnoty mieszkaniowej, którą tworzy 5 bloków.
Chcę podłączyć siłę do mojego mieszkania. Mam warunki przyłaczenia od dostarczyciela energii i tam jest napisane, ze wymagana jest zgoda WŁAŚCICIELA OBIEKTU na wydzielenie z GTR obwodu 3-fazowego. Wydzielenie będzie robione na parterze, w ogólnej skrzynce, a kable zostaną przeciągnięte oddzielą rurką, na ścianie, poza kablami pozostałych mieszkańców. Kto jest właścicielem obiektu? Czyją zgodę muszę mieć? Zarządu współnoty, czy wszystkich mieszkańców mieszkających w moim bloku?

Pozdrawiam i z góry dziekuje za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wg mnie wystarczy zarząd, który zobowiąże cię w umowie do naprawienia ew. szkód na klatce schodowej.
  • Opcje
    topkomtopkom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje bardzo za opinie. Moze ktos jeszcze podzieli sie swoim zdaniem na ten temat?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Kto jest właścicielem obiektu.

    Właścicielami wyodrębnionych lokali w obiekcie są ci, którzy posiadają akty własności tych lokali. Właścicielem nieruchomości wspólnej jesteś Ty i inni właściciele wspomnianych wcześniej lokali. Każdy z was jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.

    2. Czyją zgodę muszę mieć?

    Lokalami indywidualnymi się nie zajmuj, bo nic nie będziesz wykonywał w lokalach sąsiadów, a jedynie w nieruchomości wspólnej. Musisz mieć zgodę innych współwłaścicieli. Nie mam tylko pewności, czy 100 %, czy większości. Niech to określą inni. Na pewno zgoda powinna być wyrażona w formie uchwały. Zarządca jest od zarządzania nieruchomością wspólną, a nie od wyrażania zgody na prowadzenie kabla. Zarządca ma jedynie realizować wolę właścicieli wyrażoną właśnie w uchwałach.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może Zarządca coś podpowie/wyjaśni, bo wg mnie taka zgoda nie przekracza kompetencji samego zarządu i uchwała właścicieli nie jest konieczna
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, nie jestem specjalistą od zarządzania, ale na logikę i zdrowy rozsądek rzecz biorąc, jeśli ktoś wyposaża lokal w dodatkowe instalacje i prowadzi zasilanie przez nieruchomość wspólną, to chyba oczywiste, że właściciel tej nieruchomości wspólnej powinien wyrazić na to zgodę.

    Gdyby ktoś chciał przez Twoje mieszkanie prowadzić kabel, to uważasz, że nie ma potrzeby, żeby Cię o taką zgodę pytał? Co tu ma do rzeczy zgoda albo brak zgody zarządcy nieruchomości wspólnej?

    Prowadzenie dodatkowej linii zasilającej wraz z przebudową zasilania w tablicy głównej, to nie jest zarządzanie nieruchomością. Nijak nie chce mi się to zmieścić w ramach zwykłego zarządu. Mylę się?
  • Opcje
    topkomtopkom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje pieknie za wszystkie sugestie.

    Pozdr
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.