Wodomierze - czy można wykryć oszustwa

adaSWIadaSWI Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich!
Mam ogromną prośbę do wszystkich : Pomóżcie nam w wykryciu oszustw na wodomierzach.Mamy podstawę, żeby podejrzewać iż jesteśmy "nabijani w butelkę" odnośnie zużycia wody przez poszczególnych mieszkańców budynku. Różnica między wskazaniem głównego licznika a sumą wskazań liczników w mieszkaniach wynosi co miesiąc około 40 m3 / na 24 mieszkania.
Dlatego podejrzewamy oszustwo. Proszę napiszcie mi, czy są jakieś urządzenia przenośne, którymi można wykryć czy licznik miał kontakt z magnesem neodymowym (lub innymi urzadzeniami spowalniającymi obrót ), oraz czy w ścianach nie ma jakichś dodatkowych rur, które nie są podłączone do wodomierza?
A może znacie jakiś inny dobry, sprawdzony sposób na wykrywanie takich oszustw?
Co zrobić w takiej sytuacji?
Proszę pomóżcie!

Komentarze

  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] adaSWI:[/cite]. Różnica między wskazaniem głównego licznika a sumą wskazań liczników w mieszkaniach wynosi co miesiąc około 40 m3 / na 24 mieszkania.

    Proponuje
    - Sprawdzić czy nie ma podłączenia na dziko.
    - wymienić wodomierz główny na nowy fabrycznie, nie po regeneracji
    - wymienić wodomierze na dokładniejsze typ 1,0 (zamiast 1,5) i zamontować zawory przeciw kropelkowe oraz paski - wskaźniki antymagnetyczne na każdy wodomierz.

    po pól roku zrobić odczyty... i dokonać analizy
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To wcale nie oznacza że ktoś z mieszkańców kradnie wodę.
    Na tak dużą różnicę między wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi mogą mieć wpływ inne czynniki:
    1. Źle zamontowany wodomierz główny - brak odcinków prostych przed i za wodomierzem;
    2. Źle dobrana wielkość wodomierza;
    3. Przekroczony okres legalizacji (5 lat);
    4. Zaniżanie odczytów przez mieszkańców;
    5. Sposób montażu wodomierzy lokalowych - powinno być w poziomie.
    6. Kropelkowanie - przy delikatnym odkręceniu kranu wodomierz lokalowy nie wykaże zużycia. Przez noc można nakapać całą wannę.
    oraz masę innych przyczyn.
    Na wodomierze można założyć paski antymagnetyczne.
    Najprościej wymienić wszystkie wodomierze lokalowe, Są już wodomierze odporne na działanie magnezów oraz na ściskanie.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam. andrzej55 twój wpis p.1.jak ma być zabudowany wodomierz gł. czy określają to jakieś przepisy. u nas wodomierz gł. montuje przed. wodoc. i kanal. wodomierz gł, zabudowany jest zaraz za załamaniem. pozdr.
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedną z przyczyn tego stanu może być, jak podaje ANDRZEJ 55, żle zamontowany licznik główny. Mieliśmy podobne problemy. W końcu dotarłem do instrukcji eksploatacji wodomierza. Okazało się, że „dla zabezpieczenia przed ujemnym wpływem odkształceń strumienia wody (zaburzeń przepływu) wywołanych przez kolana, zawory i inne elementy instalacji wskazane jest stosowanie przed wodomierzem (na dopływie) prostego odcinka przewodu o długości L=3DN (średnic normalnych wodomierza)”. Po zmianie sposobu zamontowania licznika głównego, problem ubytków nie znikł, ale zmniejszyła się skala, z 30-40 m3 do 8 - 10 m3 (przy średniomiesięcznym zużyciu WM ok. 120-130m3).
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] adaSWI:[/cite]Proszę napiszcie mi, czy są jakieś urządzenia przenośne, którymi można wykryć czy licznik miał kontakt z magnesem neodymowym (lub innymi urzadzeniami spowalniającymi obrót )?
    Nie można tego stwierdzić. Są wprawdzie takie wskaźniki, produkuje to firma z Zabrza (czy też z Gliwic, albo innego miasta, w każdym razie gdzieś na Śląsku), które mierzą resztkowe natężenie pola magnetycznego i na tej podstawie orzekają, czy był używany magnes. Popularnie nazywa się to "teslomierz", ponieważ przyrząd mierzy indukcję magnetyczną, bądź natężenie pola magnetycznego, które w przyrodzie występują w jednostkach T, czyli Teslach.

    Oczywiście jest to wyjątkowo śmieszne i w każdym sądzie taki dowód w postaci badania tym wskaźnikiem musi upaść, zanim sprawa się rozpocznie. Bo co z tego, że jest resztkowe namagnesowanie? Wodomierz mógł je nabyć leżąc w sklepie instalacyjnym obok pompy do c.o., albo innego urządzenia z magnesem, jak również mógł zostać namagnesowany przypadkowo, bez związku z pomiarem przepływu wody.

    Jedyna możliwość wykrycia takiego zadziałania magnesem neodymowym, to przyłapanie na gorącym uczynku.
    [cite] adaSWI:[/cite]A może znacie jakiś inny dobry, sprawdzony sposób na wykrywanie takich oszustw?
    Najlepszy sposób, to zamontowanie szeregowo dodatkowego wodomierza przed lokalem (jeśli jest taka możliwość techniczna) i porównywanie wskazań przez kilka okresów rozliczeniowych. Znam takie przypadki z osobistego doświadczenia, tyle, że tu kradli najemcy i właściciel mógł takie wodomierze zamontować po kryjomu. Złodzieje nie byli więc nawet świadomi, że są kontrolowani. Mógł też - co zrozumiałe, kiedy stwierdzono uzasadnione podejrzenie kradzieży - wkroczyć do lokali i przy świadkach w postaci policjanta i administratora stwierdzić obecność magnesów.

    Abstrahując od oszustw i ich wykrywania. Moim zdaniem powinniście wymienić wodomierze na takie, w których przekazywanie sygnału z wirnika na licznik nie odbywa się za pomocą kontaktronu, bo to właśnie ten element jest podatny na działanie zewnętrznym polem magnetycznym. Nowe wodomierze mają zresztą konstrukcje, w których nie używa się elementów ferromagnetycznych, tak więc magnesy na nie nie działają.

    Nie wiem, jak macie poprowadzoną instalację wodociągową, ale dobrze byłoby, żeby wodomierze były zlokalizowane poza granicą lokalu, tj. w nieruchomości wspólnej. Jeżeli tak nie można zrobić, bo jest wiele pionów i biegną przez poszczególne lokale, to wydaje mi się, że przy którymś kolejnym odczycie nie zaszkodzi przeprowadzić kontrolę podłączenia od pionu do wodomierza wraz z tym pionem. Przecież skontrolować wolno, to nie jest przestępstwo. W końcu pion, to jest element nieruchomości wspólnej, a nie własność prywatna.

    O aspektach technicznych montażu wodomierzy nie będę pisał, bo to jest oczywiste, poza tym zostało to już wspomniane. Każdy dobry producent na swojej stronie publikuje instrukcje montażu w pdf-ach, więc nie trzeba się wysilać, żeby się dowiedzieć, jak wodomierz powinien być zamontowany.

    Pozdr.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy te miesięczne ubytki wody wahają się w granicach około 40 m3 / na 24 lokale ? Jeżeli tak (1,67 m3 na lokal), to może spróbować w następnym miesiącu - tytułem próby - wykonać odczyty wszystkie o jednej porze.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A te 40 m3 to ile procent całego zużycia?
  • Opcje
    adaSWIadaSWI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do "a-z": Nie wiem ile to procent całego zużycia, muszę to skonsultować z naszym Zarządcą.
    Spróbujemy posprawdzać wszystko i ewentualnie wymienić wodomierz główny. Zobaczymy, czy coś się zmieni.
    Do "andrzej 55": Jeżeli wodomierze w lokalach mają przekroczony okres legalizacji (5 lat) to czy nowe wodomierze powinni właściciele zakupić za własne pieniądze? Czy my jako Zarząd WM możemy od nich tego żądać?
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] adaSWI:[/cite] Jeżeli wodomierze w lokalach mają przekroczony okres legalizacji (5 lat) to czy nowe wodomierze powinni właściciele zakupić za własne pieniądze? Czy my jako Zarząd WM możemy od nich tego żądać?

    Taka wymiana jest w interesie wspólnoty - ogółu właścicieli , by wodomierze wymieniła wspólnota, ze środków remontowy albo funduszu celowego - Legalizacja urządzeń pomiarowych.
    Najlepiej zakupić większą ilość i wymienić u wszystkich nie tylko u tych co polegają legalizacji.
    Cedowanie tych obowiązków (zakupu wodomierzy i ich wymiany) na poszczególnych właścicieli lokali niczego nie poprawi, bo wiadomo, właściciel kupi najgorszy chłam,.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] adaSWI:[/cite]Jeżeli wodomierze w lokalach mają przekroczony okres legalizacji (5 lat) to czy nowe wodomierze powinni właściciele zakupić za własne pieniądze? Czy my jako Zarząd WM możemy od nich tego żądać?
    Odkąd pamiętam, trwa dyskusja, czy wodomierz lokalowy jest częścią nieruchomości wspólnej, czy należy do własności indywidualnej. To jest kwestia umówienia się i ustalenia granicy. Jeżeli wodomierze są własnością poszczególnych właścicieli, to nie ma możliwości, żeby ich wymianę finansować z pieniędzy wspólnotowych, chyba, że nielegalnie, tzn. niezgodnie z prawem.

    Każde rozwiązanie ma wady i zalety, jednak ja, jako antykomunista, jestem przeciwnikiem hasła "każdemu wg potrzeb, od każdego wg możliwości". Jeśli wodomierze będą częścią nieruchomości wspólnej, to niestety do tego będzie się sprowadzać każda akcja wymiany, naprawy, utrzymania itp. We wspólnocie koszty wspólne ponosi się wg udziałów. To znaczy, że ten który ma większy lokal (zasadniczo większy udział w NW) dopłaci do mniejszego, chociaż w obydwu lokalach będzie taki sam wodomierz.

    Pozdr.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] czajnik5:[/cite] To znaczy, że ten który ma większy lokal (zasadniczo większy udział w NW) dopłaci do mniejszego, chociaż w obydwu lokalach będzie taki sam wodomierz.

    Nikt nie dopłaca do nikogo, każdy płaci za to co posiada.
    Posiadasz duży udział płacisz dużo, posiadasz mały płacisz mało . To jest właśnie sprawiedliwość według własności. Duzi by chcieli żyć kosztem małych.
    Najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie funduszu celowego np: Amortyzacja i legalizacja urządzeń pomiarowych - stawka od urządzenia.( koszt zakupu i montażu podzielony na 60 m-cy)

    Lokal który wyposażony jest w 4, właściciel zapłaci za cztery, lokal wyposażony w dwa zapłaci za dwa , udział tu nie ma znaczenia.
    Najważniejszym jest, by system opomiarowania i rozliczania był kontrolowany przez wspólnotę w całości , bo to ona płaci rachunki,
    a nie każdy właściciel na swój strój ...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słowa, słowa, słowa... wyższy dopłaca do niższego ! :bigsmile:A po jaką cholerę w lokalu po 4 wodomierze ?
  • Opcje
    adaSWIadaSWI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki wszystkim za rady.
    Jak uda nam się rozwiązać ten problem , nie omieszkam was o tym poinformować.
    Pozdrawiam!
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] elan124:[/cite]:bigsmile: A po jaką cholerę w lokalu po 4 wodomierze ?

    ..a bo łazienka z kiblem jest po drugiej stronie mieszkania niż kuchnia. (dwa piony):winkkiss:
    Nie wszytko wybudowano wczoraj :bigsmile: i lokal ma jeden wodomierz plus ewentualnie licznik EC.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] weles1478:[/cite]
    [cite] elan124:[/cite]:bigsmile: A po jaką cholerę w lokalu po 4 wodomierze ?

    ..a bo łazienka z kiblem jest po drugiej stronie mieszkania niż kuchnia. (dwa piony):winkkiss:

    chyba cztery?:wink:
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    [cite] Ulka:[/cite]chyba cztery?:wink:
    a jak Ty to liczysz? pion to pion: dwa ZW i ewentualnie dwa CW. Dla mnie pion to kpl. mediów obsługujących lokal.(ZW, kanaliza, ewentualnie CW)
    Komentarz edytowany weles1478
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2010
    a jak Ty to liczysz? pion to pion: dwa ZW i ewentualnie dwa CW
    tak właśnie liczę, pion to pion, skoro są cztery wodomierze to cztery piony - domniemam, że dwa ZW i dwa CW,
    pionów nie liczy się na komplety :wink:
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzej 55:[/cite]To wcale nie oznacza że ktoś z mieszkańców kradnie wodę.
    Na tak dużą różnicę między wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi mogą mieć wpływ inne czynniki:
    1. Źle zamontowany wodomierz główny - brak odcinków prostych przed i za wodomierzem;
    2. Źle dobrana wielkość wodomierza;
    3. Przekroczony okres legalizacji (5 lat);
    4. Zaniżanie odczytów przez mieszkańców;
    5. Sposób montażu wodomierzy lokalowych - powinno być w poziomie.
    6. Kropelkowanie - przy delikatnym odkręceniu kranu wodomierz lokalowy nie wykaże zużycia. Przez noc można nakapać całą wannę.
    oraz masę innych przyczyn.
    Na wodomierze można założyć paski antymagnetyczne.
    Najprościej wymienić wszystkie wodomierze lokalowe, Są już wodomierze odporne na działanie magnezów oraz na ściskanie.

    AD1. Nie każdy wodomierz wymaga odcinków prostych.
    AD2. Zbyt duży wodomierz bedzie niekorzystny dla wodociągów,
    AD4. Tu się zgadzam.
    AD5. W zależnosci od typu wodomierza
    AD6. W zależnosci od stosowanego wodomierza.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zeb5:[/cite]
    AD1. Nie każdy wodomierz wymaga odcinków prostych.
    AD2. Zbyt duży wodomierz bedzie niekorzystny dla wodociągów,
    AD4. Tu się zgadzam.
    AD5. W zależnosci od typu wodomierza
    AD6. W zależnosci od stosowanego wodomierza.

    AD1. Nie wymaga ten, który te proste odcinki ma wbudowane w korpus (np. masowe termiczne, ultradźwiękowe, z reguły te, które mają kształt rurki, a element pomiarowy jest w 2/3 długości). Podaj typ tego wodomierza, który nie potrzebuje odcinków prostych, a najlepiej załącz dtr-kę producenta, względnie podaj link do dtr-ki. Poczytamy wspólnie, na forum, publicznie.
    AD2. Co to ma do kwestii poruszonej w 2?
    Ad4. Jak wyżej
    AD5. Jak wyżej
    AD6. Jak wyżej
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zeb5:[/cite]
    [cite] andrzej 55:[/cite]To wcale nie oznacza że ktoś z mieszkańców kradnie wodę.
    Na tak dużą różnicę między wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi mogą mieć wpływ inne czynniki:
    1. Źle zamontowany wodomierz główny - brak odcinków prostych przed i za wodomierzem;
    2. Źle dobrana wielkość wodomierza;
    3. Przekroczony okres legalizacji (5 lat);
    4. Zaniżanie odczytów przez mieszkańców;
    5. Sposób montażu wodomierzy lokalowych - powinno być w poziomie.
    6. Kropelkowanie - przy delikatnym odkręceniu kranu wodomierz lokalowy nie wykaże zużycia. Przez noc można nakapać całą wannę.
    oraz masę innych przyczyn.
    Na wodomierze można założyć paski antymagnetyczne.
    Najprościej wymienić wszystkie wodomierze lokalowe, Są już wodomierze odporne na działanie magnezów oraz na ściskanie.

    AD1. Nie każdy wodomierz wymaga odcinków prostych.
    AD2. Zbyt duży wodomierz bedzie niekorzystny dla wodociągów,
    AD4. Tu się zgadzam.
    AD5. W zależnosci od typu wodomierza
    AD6. W zależnosci od stosowanego wodomierza.

    Zeb5, zauważę nieśmiało, że poruszyłeś wątek sprzed prawie 3 lat...
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kolo poruszył wszystkie chyba wątki z forum, w których było słowo "wodomierz". Widocznie zostało mu kilka sztuk w bagażniku i chce je gdzieś upchnąć.
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kolo poruszył wszystkie chyba wątki z forum, w których było słowo "wodomierz". Widocznie zostało mu kilka sztuk w bagażniku i chce je gdzieś upchnąć
    Nie mam zamiaru nic tu sprzedawać.
    AD1. Nie wymaga ten, który te proste odcinki ma wbudowane w korpus (np. masowe termiczne, ultradźwiękowe, z reguły te, które mają kształt rurki, a element pomiarowy jest w 2/3 długości). Podaj typ tego wodomierza, który nie potrzebuje odcinków prostych, a najlepiej załącz dtr-kę producenta, względnie podaj link do dtr-ki. Poczytamy wspólnie, na forum, publicznie.
    Nie chcę tu nikogo reklamować.
    Prosze poszukać jeśli nic nie zajdziecie wtedy podam typy wodomierzy.
    Jednocześnie nadmienię iż jestem pracownikiem wodociągów, zajmuje się doborem wodomierzy, i nie ma dnia bym nie tłumaczył skąd się biorą różnice między wodomierzem głównym a podlicznikami.
    Dlatego też postanowiłem się zalogować na tak zacnym forum.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlatego też postanowiłem się zalogować na tak zacnym forum.
    Są zacniejsze fora dotyczące interesującego cię tematu.
    http://www.forum-wodociagi.pl/
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zeb5:[/cite]Nie chcę tu nikogo reklamować.
    Prosze poszukać jeśli nic nie zajdziecie wtedy podam typy wodomierzy.
    Nie bój się. Nikt Cię nie posądzi o reklamę. Jeśli nie chcesz na forum, to możesz komuś na priv. DTR i instrukcję montażu (ale producenta, nie twoich wodociągów).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nie chcesz na forum, to możesz komuś na priv. DTR i instrukcję montażu (ale producenta, nie twoich wodociągów).


    nie ma problemu, osoby zainteresowane tematem proszę o pytania na priv.
    Są zacniejsze fora dotyczące interesującego cię tematu.

    Tam też działam, jestem równiez obecny na Politechnice.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zeb5:[/cite]nie ma problemu, osoby zainteresowane tematem proszę o pytania na priv.
    Pytanie padło już wielokrotnie.
    [cite] zeb5:[/cite]Tam też działam, jestem równiez obecny na Politechnice.
    Której konkretnie? Może się znamy? Może nawet jesteśmy kolegami i o tym nie wiemy? : )
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zeb5: jestem równiez obecny na Politechnice.
    Na Forum... ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.