Fundusz Remontowy

baramonsterbaramonster Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Forumowiczów!
Mam kolejny problem ze swoją wspólnotą, po zmianie sposobu użytkowania mojego lokalu z mieszkaniowego na działalność gospodarczą-biuro. Wspólnota podniosła mi fundusz remontowy o 1000 % ( z 0,5 zł do 5 zł./ m kw. ) + sprzątanie klatki schodowej 270 zł. miesięcznie i światło na klatce schodowej 20 zł miesięcznie.... Co mogę z tym zrobić ? Zaskarżyć uchwałę do sądu ?
Z Góry dziękuję za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że do sądu. Tylko za sprzątanie klatki mogliby podnieść, ale będa musieli udowodnić przed sądem zwiększenie kosztów za sprzątanie o taka wlasnie kwotę i to z Twojego powodu.
    PS. A czemu zmieniałeś lokal mieszkalny na biuro? Za dużo masz pieniędzy?
    Wystarczyło w ramach mieszkania utworzyć biuro bez konieczności przekształcania...
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] baramonster:[/cite]Mam kolejny problem ze swoją wspólnotą, po zmianie sposobu użytkowania mojego lokalu z mieszkaniowego na działalność gospodarczą-biuro. Wspólnota podniosła mi fundusz remontowy o 1000 % ( z 0,5 zł do 5 zł./ m kw. ) + sprzątanie klatki schodowej 270 zł. miesięcznie i światło na klatce schodowej 20 zł miesięcznie.... Co mogę z tym zrobić ? Zaskarżyć uchwałę do sądu ?
    Jak chcesz szybko tę sprawę załatwić to tylko sąd .
    Wspólnota musi udowodnić, że twoja działalność powoduje takie koszty jakimi cię obciążano.
    Inaczej będziecie sobie udowadniać, udowadniać, udowadniać, udowadniać, udowadniać ...
  • Opcje
    MarekMarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do A-Z
    Jeśli w ramach mieszaknia utworzymy biuro wiąże się to z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości w części wykorzystywanej na biuro w wysokości wyższej niż za część mieszkalną. Należy zgłosić ten fakt do SPóldzielni Mieszkaniowej (ponieważ bardzo często to spółdzielnia płaci podatek od nieruchomości) albo osobiście do Urzedu Miasta lub Gminy w przypadku Wspólnoty Mieszkaniowej). Stawka podatku jest kilkanaście razy większa niż na cele mieszkaniowe.

    Urzędy Skarbowe sprawdzają ten podatek przy okazji zasadności poniesionych kosztów eksploatacyjnych mieszkania wrzuconych w koszty firmy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne piśmiennictwo:
    " Uchwała wspólnoty mieszkaniowej zwiększająca obciążenia finansowe właścicieli lokali użytkowych ponad poziom wyznaczony udziałem w nieruchomości wspólnej może zostac zaskarżona do sądu na zasadach określonych w art. 25 WłLokU. (...) W postępowaniu sądowym ciężar wykazania faktów oraz okoliczności uzasadniających podwyższenie opłat spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej (art. 6 KC w zw. z art. 232 KPC).

    Własnośc lokali. Komentarz. R. Strzelczyk, A. Turlej, Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 2007, s. 263
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marek.
    Nie masz racji.
    Nie trzeba płacić większego podatku od nieruchomości.
    Warunkiem jest prowadzenie biura i mieszkanie w lokalu jednocześnie.
    Albo inaczej: nie wydzielania nawet jednego pokoju na prowadzenie biura.
    Po prostu: tu mam biurko na którym pracuję, a tam mam szafę w której mam dokumenty, a w salonie przyjmuję klientów, gdy przychodzą.

    Pomocny jest tu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 1992 r. (SA/Wr 650/92)
    W orzeczeniu tym czytamy, że art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych "wymaga, aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku".
    Co oznacza, że płacisz podatek tylko wtedy, gdy nie mieszkasz tam gdzie prowadzisz działalnośc. Czyli albo przeznaczyłaś całe mieszkanie na działalność, albo wydrębniłaś jakąś jego część. Pokój, dwa pokoje, parter, itp. ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.