ocieplenie budynku
nelson
Użytkownik
mieszkamy w budynku 3 kondygnacyjnym,są 3 mieszkania ,pi jednym na kondygnacji . Nie mamy Wspólnoty Mieszkaniowej jak do tej pory . .Problem jest taki że 2 z właścicieli mieszkających na parterze i 1 pietrze chce ocieplić swoje mieszkanie , bez udziału trzeciego mieszkającego na 2 piętrze,nadmieniam że jest to poddasze ,na którym jest bardzo ciężko ocieplić gdyż są daszki ścięte ściany . Ocieplenie tego poddasza wymaga dużo więcej środków finansowych, . Więc właściciele 1 i 2 pietra dogadali się ze sobą i mają zamiar ocieplić dom tylko do poddasza . Nadmieniam że prędzej przy robotach przy naprawie dachu czy rynien, płatności dzielone były na trzech. Mam pytanie czy w związku z tym mogą ocieplić sami swoje mieszkania , bo widza że ocieplenie poddasza będzie skomplikowane i droższe.Jeśli nie to co mam zrobić aby skłonić sąsiadów do ocieplenia całości.Czy mój sprzeciw ocieplenia domu tylko do 2 piętra będzie wiążący ?Czy mogą tak zrobić i za to zapłacić ? i czy to jest zgodne z prawem? Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli tak jest, to do zarządu nieruchomością stosuje się kodeksowe zasady regulujące stosunek współwłasności a nie ustawę o własności lokali.
Ocieplenie obiektu to czynnośc przekraczająca zarząd zwykły, zatem stosujemy:
Art. 199 k.c.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
W tym konkretnym przypadku, jeżeli Państwa udziały nie wynoszą co najmniej połowy, w zakresie legitymacji do występowania w postępowaniu sądowym należy zastosowac inny przepis:
Art. 202 kc.
Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Proszę miec na uwadze, że w przyszłości po ociepleniu swojej części współwłaściciele ci mogą wystąpic przeciwko Państwu o rozliczenie poniesionych nakładów.
Art. 207 kc stanowi bowiem, że:
Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Proponuję złożyc wniosek do sądu o rozstrzygniecie tej sprawy.