Zamiana wieczystego we własność !

weles1478weles1478 Użytkownik
edytowano sierpnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przeczytane...

http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Zmienia-sie-zasady-przeksztalcania-uzytkowania-wieczystego-w-prawo-wlasnosci-nieruchomosci-6_2_100_872.html

"Na dzień dzisiejszy ciągle aktualna pozostaje możliwość dokonywania przekształceń prawa użytkowania wieczystego na preferencyjnych
warunkach.
Osoby, które chciałyby z tej możliwości skorzystać, powinny rozważyć złożenie odpowiedniego wniosku możliwie szybko.
Przepis, który gwarantuje wysokie bonifikaty, traci moc w przyszłe wakacje, zaś proponowane przez ustawodawcę (sejm) rozwiązania mogą być
mniej korzystne dla użytkowników wieczystych.

Ponieważ wskazany przepis traci ważność 9.08.2011 r. – w parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy. Senat przygotował w tym miesiącu projekt nowelizacji, w którym proponuje się wprowadzenie fakultatywności udzielania bonifikat od opłaty przekształceniowej w przypadku nieruchomości stanowiących własność komunalną.

Nowelizacja różnicuje więc sytuację, w zależności od właściciela danego gruntu – bonifikata „ustawowa” w dotychczasowej wysokości przysługuje co do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa (a dodatkowo organ właściwy do wydania decyzji może, na podstawie zarządzenia wojewody, udzielić jeszcze wyższej niż określona bonifikata).

Inaczej ma się rzecz z nieruchomościami stanowiącymi własność jednostek samorządu terytorialnego – tutaj bonifikata może (lecz nie musi) być udzielona na podstawie uchwały właściwej rady lub sejmiku. "

Komentarze

  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmawiałam na ten temat w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami i podobno jest warunek, że do przekształcenia może dojść, jeżeli wszyscy właściciele nieruchomości złożą stosowne wnioski.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ulka:[/cite]Rozmawiałam na ten temat w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami i podobno jest warunek, że do przekształcenia może dojść, jeżeli wszyscy właściciele nieruchomości złożą stosowne wnioski.

    I to jest problem, zwłaszcza w dużych WM. Ja natomiast słyszałem, że ma być zapis który zobowiąże urzędników do rozpoczęcia przekształcenia w przypadku, gdy większość właścicieli lokali w danej nieruchomości gruntowej złoży wnioski przekształceniowe.

    Inna wersja to wprowadzenie podatku katastralnego zastępującego wieczyste.

    Ciekaw jestem co na Unia Europejska , gdzie takiego dziwoląga jak wieczyste nie ma.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja natomiast słyszałem, że ma być zapis który zobowiąże urzędników do rozpoczęcia przekształcenia w przypadku, gdy większość właścicieli lokali w danej nieruchomości gruntowej złoży wnioski przekształceniowe.
    Ale gdzie w tej noweli, czy jeszcze teraz?
    Inna wersja to wprowadzenie podatku katastralnego zastępującego wieczyste.
    O tym słyszę od lat i coś mi się wydaje, że prace w tym kierunku są mocno zaawansowane, bo firmy geodezyjne kończą prace w tym temacie i zaczynają szukać innych robót na przyszły rok (do tej pory na małe roboty kręcili nosami).
    Ciekaw jestem co na Unia Europejska , gdzie takiego dziwoląga jak wieczyste nie ma.
    Tez się nad tym zastanawiałam.
  • Opcje
    zawieszonezawieszone Konto Zawieszone
    edytowano listopada -1
    "Ciekaw jestem co na Unia Europejska , gdzie takiego dziwoląga jak wieczyste nie ma"

    Ten "dziwoląg" jest w Polsce od 700 lat wprowadzony prawem lokacyjnym magdeburskim i jest w połowie Europy pod nazwą wieczystej dzierżawy. Obowiązuje, w częściach istotnych, w niezmienionej formie od momentu dostosowania go do warunków polskich jako prawo chełmińskie. Pierwszy raz zastosowano to prawo do lokacji Śremu za pierwszych piastów. Różnica wprowadzona w PRL to zamiana słowa dzierżawa na słowo użytkowanie , ale to wnikało tylko z przyjętego słownictwa a nie zasad prawnych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki azdom, fajnie wiedzieć, że niektóre uregulowania są tak dawne :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.