budynek gospodarczy

@aneta@@aneta@ Użytkownik
czy mozna postawić budynek gospodarczy na terenie wspólnoty mieszkaniowej bez zgody mieszkańców?????????

Komentarze

  • Opcje
    @aneta@@aneta@ Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy mozna postawić budynek gospodarczy na terenie wspólnoty mieszkaniowej bez zgody mieszkańców????????? Od 1 do 1 z 1
    W kwietniu podpisaliśmy zgodę na postawienie budynku,ale po tygodniu wysłalismy odwołanie do gminy,po czym dostalismy decyzje na wstrzymanie budowy.praca nad postawieniem budynku nadal trwa a sąsiadka twierdzi że ma pozwolenie,zgłosilśmy to do nadzoru budowlanego ale to i tak jej nie przeszkadza w dalszej budowie.czy ona ma do tego prawo?
  • Opcje
    ZNmZNm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istotne z punktu widzenia pozwolenia na budowę jest to czy ta decyzja stała się prawomocna czy też nie.

    Budowę, dla której wymagane jest pozwolenie na budowę - można rozpocząć na podstawie OSTATECZNEJ decyzji o pozwoleniu na budowę (28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane) .

    Decyzja staje się ostateczna. po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.

    Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego) oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem (art. 41 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane).

    W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy planowany obiekt budowlany wymaga pozwolenia na budowę czy tylko zgłoszenia - informacje można uzyskać we właściwym organie administracji architektoniczno - budowlanej (u starosty lub wojewody)

    Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości (art. 28 ust. 2 ustawy PB).

    Inwestor może otrzymać decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Inwestorowi przysługuje prawo odwołania się od otrzymanej decyzji do organu administracji architektoniczno - budowlanej wyższego stopnia - najczęściej wojewody (w przypadku pozwoleń na budowę, które wydaje wojewoda - na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy - Prawo budowlane - organem wyższego stopnia jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego).

    Jeżeli inwestor spełnia określone wymagania, organ administracji architektoniczno - budowlanej wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku (art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.