Różna wysokośc zaliczki na koszty zarządu

casscass Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mam pytanie odnośnie następującej sytuacji: we wspólnocie mieszkaniowej jest 12 lokali mieszkalnych i jeden lokal handlowy. Lokale mieszkalne mają jedną klatkę schodową a do lokalu handlowego wchodzi się bezpośrednio z ulicy. Właściciel tego lokalu płaci mniejszą zaliczkę na koszty zarządu nieruchomością, nie ponosząc kosztów np. oświetlenia klatki schodowej i sprzątania klatki. Nadmienię że przekonał do swoich racji innych członków wspólnoty i większością głosów uchwalona została uchwała w której stawka zaliczki na koszty zarządu jest inna dla właścicieli mieszkań a inna dla właściciela sklepu. Czy w świetle zapisów ustawy o własności lokali która nie przewiduje sytuacji zmiany stawki dla jednego właściciela w dół taka uchwała jest zgodna z prawem. Ponieważ ustawa jest ustawą a polak i tak wie swoje, jak wyglądają takie sytuacje w praktyce?

Komentarze

  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano września 2010
    [cite] cass:[/cite]we wspólnocie mieszkaniowej jest 12 lokali mieszkalnych i jeden lokal handlowy.
    Właściciel tego lokalu płaci mniejszą zaliczkę na koszty zarządu nieruchomością, nie ponosząc kosztów np. oświetlenia klatki schodowej i sprzątania klatki.
    Nadmienię że przekonał do swoich racji innych członków wspólnoty i większością głosów uchwalona została uchwała w której stawka zaliczki na koszty zarządu jest inna dla właścicieli mieszkań a inna dla właściciela sklepu. Czy w świetle zapisów ustawy o własności lokali która nie przewiduje sytuacji zmiany stawki dla jednego właściciela w dół taka uchwała jest zgodna z prawem. Ponieważ ustawa jest ustawą a polak i tak wie swoje, jak wyglądają takie sytuacje w praktyce?
    Jest to ewenement w skali naszego kraju. Każdy właściciel ponosi koszty utrzymania NW do wysokości posiadanego udziału.(art.12 UoWL)
    Czyli inaczej mówiąc koszty roczne utrzymania NW razy udział z aktu notarialnego.

    A swoja drogą jak to wam się bilansuje. Chyba dopłacacie do lokalu użytkowego.
    We wspólnocie pokrywa się koszty utrzymania NW wg zasady - od tego co posiadam (udział w NW) nie z czego korzystam.

    Art. 12.2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków
    związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają
    właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele
    lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości
    wspólnej
    w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy właściciel ponosi koszty utrzymania NW do wysokości posiadanego udziału.(art.12 UoWL)
    Nie zawsze:
    Art. 12.3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    Jeżeli zapadnie taka uchwała, to właściciel lokalu użytkowego będzie płacić więcej, niż wynika to z jego udziału w nieruchomości wspólnej.

    Nie ma natomiast podstaw do obniżenia właścicielowi wysokości zaliczki poniżej wielkości udziału.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Komentarz usunięto ADMIN
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    (...)ADMIN
    Napisałeś, że \"Każdy właściciel ponosi koszty utrzymania NW do wysokości posiadanego udziału.(art.12 UoWL)\". <STRONG>Takie twierdzenie to niecała prawda, czyli półprawda.</STRONG> Przytoczyłem następny ustęp tegoż artykułu, który wprowadza wyjątek. Moje stwierdzenie, że <STRONG>nie zawsze właściciel płaci według udziału</STRONG>, jest zgodne z prawdą i wynika wprost z ustawy. Każdy, kto umie czytać, z łatwością to potwierdzi.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni forumowicze weles i owner - otwórzcie sobie jakiś nowy wątek i wymieniajcie sobie tam grzeczności. To staje sie juz żenujące.
    cass - oczywiście taka uchwała jest niezgodna z uowl.I co dalej..... Nic
    Nadmienię że przekonał do swoich racji innych członków wspólnoty i większością głosów uchwalona została uchwała w której stawka zaliczki na koszty zarządu jest inna dla właścicieli mieszkań a inna dla właściciela sklepu
    Każdy z właścicieli miał ustawowe prawo zaskarżyć taką uchwałę do sądu. Jeżeli z tego prawa nie skorzystał, to niech ma pretensje do Pana Boga.
    W każdej chwili możecie uchwalić nowe ustalenia. Ale potrzebna jest większość i minimalne zaangazowanie właścicieli, ten właściciel lokalu wykazał się zaangażowaniem w swojej sprawie i :bigsmile:śmieje się z głupoty reszty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.