Podwyżki opłat
diateza
Użytkownik
Jak prawnie powinno wyglądać pismo dot. zaliczki na opłaty czynszu w wspólnocie mieszkaniowej ?Czy w piśmie powinno być uzasadnienie podwyżki wraz z kalkulacją oraz przez kogo piwinno być podpisane jeżeli jest Zarząd kilku osobowy .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Co do podwyżek - to zależy, co jest ich powodem.
Co do zasady, o wysokości zaliczki decyduje ogół właścicieli lokali w drodze uchwały. Pismo zarządu jest tylko informacją dla właścicieli.
Są jednak takie koszty, których wzrost jest niezależny od właścicieli i od zarządu - np. wywóz śmieci, woda i ścieki, ciepło, energia elektryczna do części wspólnej nieruchomości. Jeżeli ceny tych dostaw i usług rosną w trakcie roku, trzeba przeliczyć zaliczki na nowo, uwzględniając wyższe koszty. Może o taką informację chodzi?
Na marginesie - czynsz to zapłata za używanie cudzego lokalu. We wspólnocie nie płacisz czynszu, lecz zaliczki na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (budynku i otoczenia).
"Zaliczka" powinna być kopią Planu Gospodarczego. Wiem że w niektórych wspólnotach podejmowana jest uchwała w sprawie stawek jednostkowych służących do naliczania zaliczek.
Zaliczki powinny być oparte na analizie kosztów z poprzedniego roku, Planie Gospodarczym, Planie remontu NW , Planie konserwacji NW oraz ewentualnych podwyżkach usługodawców. Właścicielom nie przysyła się kalkulacji jednostkowych jak to ma miejsce w spółdzielniach mieszkaniowych.
Zazwyczaj podpisuje je zarządca NW/ administrator lub co najmniej dwóch członków Zarządu WM.
Fakt, że brak drugiego podpisu członka zarządu nie uspokaja, czy aby to nie samowolka. Zawsze możesz to sprawdzić.
Ten rok nie zaliczymy do udanych pod względem zmniejszenia kosztów związanych z C.O.
W wielu rejonach kraju okres grzewczy potrwa 9 m-cy!!!! (standardowo 7 m-cy)
nie wspomnę o wzroście kosztów dostawców EC o 8% (od 1 października)
Takie czasy... a podobno klimat się ociepla
Może glacjały i interglacjały się "skróciły" !? :bigsmile: