podział wspólnoty

bartekbartek Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zwracam się do doświadczonych forumowiczów z prośba o radę. Jeden z członków wspólnoty jest właścicielem lokalu użytkowego, składającego się z pomieszczenia stanowiącego integralną część budynku i pawilonu - przybudówki do tegoż budynku. Wystąpił do do wspólnoty (równocześnie do sądu) z wnioskiem o wyrażenie zgody na podział swojej całości na dwie części - poozostawieniem pomieszczeń w budynku przy wspólnocie i utworzenie oddzielnej wspólnoty z pawilonu. Na marginesie, wspólnota z facetem i jego lokalem ma spore kłopoty.
Przy tworzeniu, wspoolnota została "obdarowanna" dużą działką (wieczysta dzierżawa), która nas dzisiaj sporo kosztuje, a będzie jeszcze więcej.
Moje pytanie jest następujące: czy istnieje prawna możliwość przekazania zainteresowanemu większej powierzchni gruntu ponad powierzchnię odpowiadajacą wielkości udziałów należących do pawilonu.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2010
    Pawilon, będący odrębnym lokalem, nigdy nie będzie wspólnotą mieszkaniową. Wspólnoty istnieją w budynkach wielolokalowych (co najmniej 2 lokale) o różnych właścicielach. Po ewentualnym podziale nieruchomości, pawilon będzie po prostu odrębną nieruchomością.

    Obecnie jest to jedna nieruchomość gruntowa. Podziału nieruchomości można dokonać tak, jak tego zechcą współwłaściciele. Warunek jest jeden: na podział muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele. Zanim sąsiad udał się do sądu, powinien wyczerpać wszystkie możliwości dogadania się ze współwłaścicielami. Sąd i tak zacznie od próby podziału ugodowego. Jeśli nie dojdzie do zgody, czeka Was długi i ciekawy proces. :smile:

    Odpowiedź na Twoje pytanie: tak, jest taka możliwość, jeżeli się dogadacie.
    Warunek: jednomyślność. Sąd Wasze porozumienie "przyklepie".
  • Opcje
    bartekbartek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki owner. Mój pogląd jest całkowicie zbieżny z tym co napisałeś. Jednak ze względu na zaszłości z "sąsiadem" niezwykle trudno będzie uzyskać głos na "tak" od 125 właścicieli. A to oznacza koszta sądowe w przypadku "ciekawego" procesu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Grunt możecie podzielić dość dowolnie, ale druga strona musi się zgodzić.
    Ta przybudówka ma oddzielne wejście?
    Nie wiem jak bedzie się sąd zapatrywał na fakt, że jest wewnętrzne przejście między obydwoma budynkami. Czyli w konsekwencji nadal sa połączone...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.