Podział fizyczny strychu

oceansizeoceansize Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Przejrzałem wiele wątków na tym oraz innych forach lecz nie znalazłem odpowiedzi na wątpliwości związane z moją sytuacją. A więc.
Mieszkam w kamienicy, w której jest 4 właścicieli. Każdy ma wyodrębnioną część w postaci ułamkowej (udziały w kamienicy). Są cztery księgi wieczyste.
W kamienicy jest strych będący powierzchnią wspólną i otwartą (nie ma ścian). Jeden ze współwłaścicieli proponuje dokonanie podziału fizycznego tego strychu. Dodam, że nikt nie planuje na razie adaptacji strychu ani jego sprzedaży. Nikt ze strychu tez nie korzysta.

Moje pytania są następujące.
1. Jakie czynności muszą zostać podjęte aby dokonać takiego podziału?
2. Czy w ogóle taki podział jest możliwy bo w konsekwencji dzieli się tylko podłogę?
3. Czy w rezultacie podziału trzeba wyodrębnić (w sensie fizycznym nie prawnym) swoją część np. postawić ścianę?
3. W jaki sposób dokonuje się podziału czy zgodnie z wysokością udziałów czy po 25% ze spłatą pozostałych współwłaścicieli?
4. Jakie koszty związane są z takim postępowaniem i od czego zależą?
5. Czy jeżeli trzej pozostali współwłaściciele się zgodzą a ja nie czy mogą wystąpić do sądu aby ten w pewnym sensie wymusił na mnie decyzję? Przypomnę, że nikt nie planuje adaptować ani sprzedawać tego strychu.
6. Budynek jest jednopiętrowy - jak przed podziałem ustalić która część jest czyja. Mieszkania są zorientowane północ - południe. Podział strychu byłby możliwy jedynie na części północ albo południe bo klatka schodowa znajduje się w środku.
7. Czy po podziale strychu trzeba będzie dokonać ponownych pomiarów kamienicy i ustalić wysokość udziałów - (to chyba jedynie w przypadku podziału 25% ale może się mylę)?
8. Czy po podziale ustanowiona zostanie nowa księga wieczysta dla mojego udziału lub czy można taką informację dopisać do KW?

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowny podział rzeczy wspólnej do wyłącznego korzystania (quoad usum) nie pociąga za sobą skutków w postaci zmiany udziałów, wpisów w księgach wieczystych itp.
    Jest to podział tymczasowy, odwracalny, niezmieniający stosunków własnościowych: podzielona rzecz wspólna nadal jest wspólna.

    Większość spraw, o które pytasz, zależy od Was samych: czy postawicie ścianki działowe, jakie części "przydzielić" poszczególnym współwłaścicielom (nie musi być po równo).
    Powinniście sprawę dobrze przemyśleć, przedyskutować i zawrzeć umowę. Najlepiej w formie pisemnej. Zawarcie umowy o podziale można uwidocznić w księdze wieczystej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.