Jescze jeden watek - adaptacja strychu

HandoHando Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Lokator zaadaptowal strych. WM uchwalila uchwale, aby zarzad nam przsdstawil dokumenty prawidlowosci tego przedsiewziecia. Chodzi o to, ze ten lokator zabudowal wyjscie ewakuacjyne na dach i w razie pozaru skaczemy przez okna. Zarzad pisze: W sprawie zaadoptowanego strychu przez owego najemce zwrocilismy sie do Gminy o przedlozenie dokumentow. Po otrzymaniu odp poinformujemy Pana o sytuacji prawnej zaadoptowanego pomieszczenia."
Czy zarzad nie musi dysponowac kopia takich dokumentow?? Aby mogl je w kazdej chwili przedstawic? Cz zgodne z prawem?
Prosze o pomoc :D

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2010
    Uchwała nie była konieczna, zarząd ma obowiązek udostępniac dokumentację wspólnoty właścicielom lokali, co wynika wprost z ustawy, tj. art. 29.3:
    prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

    Ma Pan rację, zarząd winien dysponowac dokumentacją adaptacji, jednak rzeczywiście bardzo często są problemy z jej uzyskaniem od gmin. Kiedy ta adaptacja miała miejsce i kto zarządzał nieruchomością, czy istniała w tym czasie wspólnota, ewentualnie czy jakieś lokale w tamtym czasie były już sprzedane?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kiedy adaptacja miala miejsce - nie mam pojecia. Jestem tutaj nowy. Ale z rozmowy z sasiadami, wydaje mi sie ze to jakies 10 lat, ale pewien nie jestem. Zarzad winien dysponowac takimi dokumentami - Czy to jest gdzies okreslone w ustawach? A jesli w tym czasie (kiedy strych byl zaadoptowany) wspolnoty nie bylo? >Co mozna w takim przypadku robic, jak dzialac? Wyjscia na dach nie ma, lokatorka z parteru sie podpina pod prad (kradnie) = Jak wybuchnie jakis pozar, czy cos w tym stylu, to jestesmy 'ugotowani'. Ja sie po prostu boje i nie wiem, jak gmina, czy tez inspektorat budowlany do takiego stanu dopuszcza, ze brak jest wyjscia ewakuacyjnego na dach, ktore zostalo zabudowane...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Hando:[/cite] Zarzad winien dysponowac takimi dokumentami - Czy to jest gdzies okreslone w ustawach?
    Tak, np. w ustawie o własności lokali, art. 29. 1c.:
    zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany do podjęcia czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji.

    Kto jest właścicielem tego zaadaptowanego lokalu? Jeżeli wspólnoty nie było i jeżeli nie było jeszcze współwłasności, ponieważ jedynym właścicielem obiektu była gmina, to sprawa jest prosta - gmina ma teraz obowiązek wykonac wyjście na dach, o ile był taki wymóg (:shamed:).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.