Domniemanie zapłaty należności ubocznych

MałgorzataMałgorzata Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam , bardzo proszę o pomoc .Nie mam już sił ani cierpliwości walczyć z TBS. Mieszkam we wspólnocie składającej się z 4 lokali , z czego ja zajmuję lokal , którego właścicielem jest TBS a ja jestem jego najemcą . Płacę wysoki czynsz a mimo to dzisiaj przyszło mi do zapłaty naliczenie za okres 7 lat wody i wywozu śmieci około 3200zł. Czy nie ma jakiegoś prawa chroniącego lokatora , przecież zaległości musiały narastać przez lata i nikt mnie o tym nie informował. Płacę w czynszu i śmieci i wodę , a teraz chcą mnie doprowadzić do nędzy , ponieważ nie stać mnie na zapłacenie tych pieniędzy. Gdy zarząd widział , że jest takie zużycie dlaczego nic o tym nie wiedziałam.czy to jest zgodne z prawem , bo może znowu zarząd nic nie będzie robił i za np dwa lata okaże się , że znowu jest jakiś deficyt i wyląduję w końcu na ulicy. Czy jest jakaś ustawa która to reguluje i czy mam szansę na jakąkolwiek obronę . Zrozpaczona

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można żądać tylko za 3 lata wstecz. Starsze lata się przedawniły.
    Musisz podnieść to zastrzeżenie, bo inaczej będziesz płacić...
  • Opcje
    MałgorzataMałgorzata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W jakiej formie i do kogo mam podnieść zastrzeżenie
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2010
    Art. 117 k.c.:

    § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

    § 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

    Proszę złożyc oświadczenie na piśmie.

    Na marginesie, odnośnie tytułu wątku - koszty dostaw wody to nie są należności uboczne. Należnościami ubocznymi są w szczególności odsetki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Małgorzata:[/cite]W jakiej formie i do kogo mam podnieść zastrzeżenie
    do Sądu... będzie krócej i może bez bicia piany... inaczej będzie jałowe boksowanie ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No tak, ale sprawa nie została skierowana do sądu. Oświadczenie należy złożyc bezpośrednio wierzycielowi na piśmie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]No tak, ale sprawa nie została skierowana do sądu. Oświadczenie należy złożyc bezpośrednio wierzycielowi na piśmie.
    Podałem najkrótsza drogę , po złożeniu reklamacji w TBS.
    Sąd wszystko wyjaśni i ustali, a TBS "zrówna się" z najemcą na sali sądowej...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2010
    Małgorzato, na tym etapie najważniejsze jest, żebyś nie uznała długu. Nie podpisuj TBS-owi żadnych oświadczeń, potwierdzeń, przyjęcia do wiadomości itp.
    Wręcz przeciwnie - napisz do nich pismo, że ich roszczenia starsze, niż 3 lata uległy przedawnieniu i dlatego odmawiasz ich zapłaty. Wyślij za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub złóż w sekretariacie TBS za potwierdzeniem na kopii (pieczątka, data i podpis).

    Jeżeli dojdzie do złożenia pozwu TBS o nakaz zapłaty, po otrzymaniu nakazu masz 14 dni na złożenie sprzeciwu w sądzie (na nakazie będzie pouczenie).
    Złóż go wraz z oświadczeniem o przedawnieniu starszych roszczeń i załącz kopię pisma do TBS z ich pokwitowaniem.
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Małgorzato,
    Sprawdź również jak kwestię rozliczeń reguluje umowa najmu, którą zawarłaś.
  • Opcje
    MałgorzataMałgorzata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli pismo odebrał mój syn , czy jest to uznanie długu
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Samo pokwitowanie odbioru pisma - nie.
    Poza tym dłużnikiem jesteś Ty jako najemca, a nie syn.
  • Opcje
    MałgorzataMałgorzata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo :shamed:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.