stary zarząd-nowy zarząd

dziuniadziunia Użytkownik
1). Na początku maja Wspólnota w której mieszkam odwołała zarząd i cofnęła pełnomocnictwa osobom, które były jej członkami. W tym samym dniu został powołany nowy Zarząd i udzielone pełnomocnictwa do reprezentowania mieszkańców z kluzulą, że nowy Zarząd rozpoczyna pracę z dniem 1 czerwca. Czas 3 tygodni przeznaczony był na przekazanie dokumentów przez jedną z osób starego Zarządu, która partcypowała sobie prawo wyłączności do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Osoba ta w czasie tych 3 tygodni ustaliła dziwne uchwały i zaczęła zbierać podpisy na drodze indywidualnego zbierania podpisów. Czy miała do tego prawo? Czy jej uchwały mają moc ?
2). Czy ZGM może być administratorem wspólnoty mieszkaniowej wyodrębnionej wcześniej z zasobów gminy?

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowna Pani.
    Jeżeli stary Zarząd został odwołany i w żadnym wewnętrznym dokumencie wspólnoty (Statut, itp) nie jest napisane że działa do czasu powołania nowego Zarządu (tj. do 1 czerwca), to nie ma prawa zbierać podpisów pod jakąkolwiek uchwałą.
    W tym przypadku wspólnota popełniła błąd - bo do 1 czerwca jest bezkrólewie.
    Osoba prawna (ZGM) może być administratorem wspólnoty tylko w jednym przypadku - jeżeli w jej imieniu działa licencjonowany zarządca nieruchomości i w umowie o zarządzaniu jest wykazany jego numer licencji i numer polisy OC.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No wlasnie: czy ADMINISTRATOR (nie zarzadca!) musi miec licencje i OC?? Chyba nie....
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Poprzedni członek zarządu nie miał prawa zbierać głosów, ale jeżeli za uchwałą opowiedziała się większość - została podjęta. Każdy właściciel może ją zaskarżyć do sądu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mariamaria Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo prosze o pomoc ,byłam zarządca we wspólnocie zarzad liczył 3 osoby w trakcie kadencji skarbnik oddał dokumenty finansowe wspólnoty /wlasciwie to jego zona/i od tamtej pory własciwie zostałam sama z prowadzeniem wszystkiego,nadmieniam że uczylam się jak prowadzić wspólnotę popełniłam dużo błędów i pomału zaczęlam wszystko prostować.Własciciele mieszkań niewiele się interesowali ani nie pomagali w lipcu tego roku 2 członków zarzadu zrezygnowało na piśmie z członkostwa.Na zebraniu wspólnoty postanowiłam że oddam dokumenty tylko niewiem komu.Wspólnota postanowila wybrać firmę która zajmuje się prowadzeniem zarządu róznych wspólnot,i na zebraniu taka firma zostala wybrana.Oddałam dokumenty wspólnoty dla tej firmy, po sprawdzeniu dokumentów wyszły jakieś braki finansowe wg moich obliczeń wszystko było dobrze.Teraz mam problem ponieważ nowy zarząd nie pozwala mi na wgląd do dokumentów i nie mogę sprawdzić gdzie sa te nieprawidłowości tylko straszy mnie sądem.Uważam,że skoro jestem wlaścicielem to mam prawo do wgladu do zdanych dokumentów tymbardziej że muszę rozliczyć się ze wspólnotą. Nowo wybrany zarząd zabronil mi wglądu w dokumenty więc jak mam sprawdzić czy popełniłam jakies błędy,z rozmowy tylko wiem że brakuje jakis faktur,mogę dostarczyć faktury bo wiem gdzie robiłam zakupy na potrzeby wspólnoty ,tylko muszę wiedzieć jakich brakuje i jakie oplaty byly robione.Jedna z osób która zrezygnowala z zarzadu w lipcu zabierała wyciągi z banku czym utrudniala mi rozliczenie sie ze wspólnotą.Bardzo prosze o informację jak sobie z tym poradzić jakie są przepisy ,wg mnie to nie moga zabronić mi wglądu w dokumenty i zrobienia sobie notatek co do brakujących faktur i innych oplat.Proszę o odpowiedz pilnie
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak każdy właściciel (jesteś nim?) masz prawo do wglądu w każdy dokument.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd nie ma prawa odmówić wglądu do dokumentów.
    Jeśli powodem odmowy są obawy, że możesz jakiś dokument usunąć lub podłożyć, powinni Ci udostępnić dokumenty pod nadzorem, ale z możliwością robienia notatek lub zdjęć aparatem cyfrowym.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    Na razie to oni ukrywają przed Tobą dokumenty
    Kodeks karny:
    Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, [u]ukrywa [/u]lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    
    i budzi to moje podejrzenia, że albo wszystko jest w porządku i tylko z różnych powodów chcą Ci dokopać, albo też sami coś zmaścili i zwalają na Ciebie...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    Wracając do starej części wątku:
    [cite] andrzej 55:[/cite]Osoba prawna (ZGM) może być administratorem wspólnoty tylko w jednym przypadku - jeżeli w jej imieniu działa licencjonowany zarządca nieruchomości i w umowie o zarządzaniu jest wykazany jego numer licencji i numer polisy OC.
    Nie wiemy, czy ZGM ma osobowość prawną. Równie dobrze może to być zakład budżetowy gminy. Wówczas nie musi zatrudniać licencjonowanego zarządcy, jeśli zarządza nieruchomością wspólną, w której gmina ma udziały. Cudzymi nieruchomościami zaś (takimi, w których gmina nie ma udziałów) zarządzać nie może.
    Na Twoje pytanie:
    Czy ZGM może być administratorem wspólnoty mieszkaniowej wyodrębnionej wcześniej z zasobów gminy?
    ...odpowiedź jest twierdząca: tak, może - o ile gmina ma u Was jeszcze udziały. Ale mimo to, wspólnoty powinny się tego wystrzegać jak ognia. Albo zarządzajcie się sami (zarząd właścicielski), albo do pomocy zatrudnijcie zarządcę lub administratora (może to być osoba fizyczna lub prawna, np. spółka). Jeśli macie powołany zarząd wspólnoty, to administrator (osoba fizyczna) nie musi mieć licencji.
    budzi to moje podejrzenia, że albo wszystko jest w porządku i tylko z różnych powodów chcą Ci dokopać, albo też sami coś zmaścili i zwalają na Ciebie...
    Czy właściciele przyjęli sprawozdanie zarządu za ubiegły rok?
    Czy zarząd otrzymał absolutorium?
    Czy przekazałaś dokumentację księgową protokolarnie?

    Powinnaś wystąpić do zarządu z pisemnym żądaniem, żeby (również pisemnie) przedstawił swoje stanowisko:
    1) jakich dokumentów brakuje i za jaki okres?
    2) czy są niedobory finansowe?
    3) czego zarząd oczekuje od Ciebie (w jaki sposób możesz "wyprostować" sprawę)?
    Najgorzej jest, jak rozpuszczane są pogłoski bez pokrycia. To mogą być zwykłe pomówienia.

    Czy oprócz bałaganu w dokumentacji masz sobie coś do zarzucenia? Krótko mówiąc, czy zgadza się kasa, czy nie doszło do nadużyć?
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    andrzej55 ma rację, ZGM może administrować jeżeli zatrudnia licencjonowanego zarządcę, właśnie taki zarządca jest osobą, która jest wymieniona w umowie o administrowanie i to ona odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone wspólnocie w czasie trwania umowy, ale nie jest to zgodne z prawem jeżeli ZGM nie ma takiej działalności wpisanej np. w statut.
    Jest to jednak działalność bardzo naciągana przez ZGM-y,ADM-y.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ZGM może administrować jeżeli zatrudnia licencjonowanego zarządcę
    ZGM może administrować i bez tego.
    KAŻDY może administrować bez licencji. Licencja jest wymagana do zarządzania, a nie administrowania.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli ma wpisaną taką działalność w swoim statucie, jeżeli nie ma, to nie może i tyle.Może administrować bez licencji tylko zasoby komunalne.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do administrowania nie jest nikomu potrzebna licencja.
    Ani jednostce komunalnej, ani osobie fizycznej.
    Administrować bez licencji można i tyle.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Administrowanie wymaga licencji tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostania zawarta umowa, o której mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami, w pozostałych przypadkach licencja nie jest konieczna.
    Jeżeli osoba z licencją nie zawrze takiej umowy, to moim zdaniem nie ponosi odpowiedzialności zawodowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2009
    [cite] Zarządca:[/cite]Administrowanie wymaga licencji tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostania zawarta umowa, o której mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami
    ...czyli: umowy o zarządzanie.
    [cite] Zarządca:[/cite]Jeżeli osoba z licencją nie zawrze takiej umowy, to moim zdaniem nie ponosi odpowiedzialności zawodowej.
    Z przykrością stwierdzam, że masz rację. (Z przykrością, ponieważ uważam, że powinno być inaczej. Każdy zarządca z licencją powinien ponosić odpowiedzialność zawodową, niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której świadczy usługę). Potwierdzeniem Twojego stanowiska jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2007.07.17 III CZP 69/07: http://www.zarzadca.pl/content/view/471/94/
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2009
    [cite] owner:
    ...czyli: umowy o zarządzanie.
    Tak, uważam, że w tym jedynym przypadku te pojęcia się pokrywają (prawie pokrywają).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    garczewska1982garczewska1982 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam! Mam pytanie,zarząd naszej wspólnoty zrezygnował(były to 2 osoby) ,został tylko zarzadca. Ja poprosiłam o wgląd do dokumętów (dokładnie faktur)zarządce stwierdził iż nie może mi ich udostepnić bez zarządu.Nawet jak jeszcze zarzad był nie udostępniono mi tych dokumętów zawsze byly jakieś wymówiki.Mam prawo podejrzewać że jest coś nie tak .Ale jak mam to sprawdzić ?.W jaki sposób roztrzygnąć ten problem?BARDZO PROSZĘ O JAKĄŚ PORADĘ.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najłatwiej będzie jak zgłosisz się do Zarządu i zostaniesz wybrana. Wprowadzisz czytelne zasady pełnej jawności swojej pracy, i wszyscy beda zadowoleni. POWODZENIA.:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    został tylko zarzadca
    Ja poprosiłam o wgląd do dokumętów
    Czy on jest członkiem waszej WM ? Został powołany przez ustępujący Zarząd ? Dokumęty powinien ci udostępnić.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy on jest członkiem waszej WM ?

    A jakie ma to znaczenie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.