Licencjonowany zarządca administruje bez umowy ze Wspólnotą.

andczyandczy Użytkownik
edytowano września 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, licencjonowany zarządca administruje naszą wspólnotą bez umowy. Zakłada niektórym właścicielom lokali sprawy w sądzie, bez umowy, pełnomocnictwa w formie uchwały, ba Sąd rozpatruje je, nie wymaga odniego pełnomocnictw i wydaje wyroki skazujące tych właścicieli. Wiem, że wygląda to na niemożliwe ale tak jest! Komu i gdzie to zgłosić i na jakie przepisy się powołać?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skąd wiesz, że nie ma umowy?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andczy: licencjonowany zarządca administruje naszą wspólnotą bez umowy
    A może został powołany przez zarząd wspólnoty ?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, nie umowy nie miał od września 2001r. do lipca 2009r. na 1000% , w tym czasie wytoczył kilkanaście pozwów.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A macie Z a r z ą d właścicielski w waszej wspólnocie ?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dopiero od dwóch lat i założył go ów zarządca przy pomocy różnych tricków, pozwów itd. Przygotował projekt umowy, nakazał swoim poplecznikom z zarządu doprowadzenie do podpisania umowy, zrobili to na tyle nieudolnie, że uchwała została podjęta niezgodnie z obowiązującym prawem. Mimo to zarząd wspólnoty podpisał z zarządcą umowę w dniu i tu uwaga: 14 lipca 2010r z terminem jej obowiązywania od 01 lipoca 2010r.! Nie jestem prawnikiem ale wg mnie jest ona nieważna z dwóch powodów: po pierwsze, zaskarżyłem uchwałę upoważniającą zarząd do podpisania umowy z nim, sprawa cały czas się toczy więc nie mogli wg mnie jej podpisywać a drigi powód to te daty w umowie. Co Pan o tym sądzi?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ów Administrator jest członkiem waszej wspólnoty ? Przecież zatrudnienie Administratora należy do zwykłych czynności zarządzania, to po co jakieś uchwały ? Musisz sobie w końcu uświadomić, że zarząd podpisał umowę z Administartorem, który jest licencjonowanym Zarzadcą. Nie może przecież być i Zarządu i Zarządcy w jednej wspolnocie.
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już wielu mówiło mi, że tak nie może być ale tak jest? Sprawa jest co prawda bardziej złożona, trochę chaotycznie ale przedstawiam tylko kilka wątków, dzisiaj 4 tematy. Proszę o wyrozumiałość po raz pierwszy prowadzę dyskusję za pośrednictwem internetu oraz mam ograniczony zasób językowy aby w sposób prosty przedstawić nasze problemy. A sprawa jest poważna w dniu wczorajszym w wyniku "działań" zarządu wspólnoty inspirowanych przez administratora jedna osoba trafiła do szpitala, także nie jest nam do śmiechu. Proszę o wyrozumiałość
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andczy: Zakłada niektórym właścicielom lokali sprawy w sądzie, bez umowy, pełnomocnictwa w formie uchwały, ba Sąd rozpatruje je, nie wymaga odpowiedniego pełnomocnictwa i wydaje wyroki skazujące tych właścicieli
    Podaj konkretne przykłady
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    andczy - popuściłeś wodze fantazji????. Zarząd zakłada właścicielom sprawy w sądzie???? Kilkanascie pozwów i wygrał. To żyjesz w ciekawej wspólnocie.Domyślam się, że są to sprawy o należności. Kilkanaście osób nie płaci i ma żal, że Zarząd (ustawowy przedstawiciel Wspólnoty) te należności dochodzi na drodze sądowej.On nie potrzebuje pełnomocnictwa. dochodzenie roszczeń nie przekracza zarządu zwykłego. Zarząd robi swoje. Powinniście mu dziękować, a nie go krytykować.
    A wyroki sądów
    ba Sąd rozpatruje je, nie wymaga odniego pełnomocnictw i wydaje wyroki skazujące tych właścicieli
    możecie skarżyć w ETS w Strassbourgu.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2010
    [cite] MirekL:[/cite]
    możecie skarżyć w ETS w Strassbourgu.:bigsmile:
    Czemu służy ten sarkazm?
    Andczy przecież napisał, że się nie zna na wielu sprawach z tej dziedziny i zwrócić się do nas o pomoc prosząc jednocześnie o wyrozumiałość. Czy Pan Panie Mirku wie wszystko?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A wystarczyłoby skomewntować moje wątpliwości w sposób banalnie prosty, np. licencjonowany "państwowy" zarządca, musi bądź nie zawrzeć stosowną umowę z zarządem wspólnoty wyposażonym wcześniej w uchwałę wspólnoty upoważniającą zarząd do podpisania umowy o "administrowanie" nieruchomością, ponieważ itu oczekiwałbym na wskazanie sankcji oraz podanie procedury i instytucji, do których należy ocena tego typu "działalności". Cały czas liczę, że osoby takie jak pan MirekL to wyjątek! Dla którego osoby domagające się przestrzegania i tak ułomnego prawa jakim jest ustawa o własności lokali to zbyt wielki wysiłek.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2010
    [cite] andczy:[/cite]Witam, licencjonowany zarządca administruje naszą wspólnotą bez umowy.


    Rozumiem, że nie ma umowy na piśmie, tak? Nie musi byc na piśmie, choc zasadniczo powinna, ale mogło dośc do jej zawarcia nawet w sposób dorozumiany.

    [cite] andczy:[/cite]Zakłada niektórym właścicielom lokali sprawy w sądzie, bez umowy, pełnomocnictwa w formie uchwały, ba Sąd rozpatruje je, nie wymaga odniego pełnomocnictw i wydaje wyroki skazujące tych właścicieli. Wiem, że wygląda to na niemożliwe ale tak jest! Komu i gdzie to zgłosić i na jakie przepisy się powołać?


    Jeżeli zakłada sprawy w sądzie, to musi swoje umocowanie jakoś udowodnic, chyba jednak ma umowę, pełnomocnictwa też musi okazywac.

    [cite] andczy:[/cite]Dopiero od dwóch lat i założył go ów zarządca przy pomocy różnych tricków, pozwów itd. Przygotował projekt umowy, nakazał swoim poplecznikom z zarządu doprowadzenie do podpisania umowy, zrobili to na tyle nieudolnie, że uchwała została podjęta niezgodnie z obowiązującym prawem. Mimo to zarząd wspólnoty podpisał z zarządcą umowę w dniu i tu uwaga: 14 lipca 2010r z terminem jej obowiązywania od 01 lipoca 2010r.!

    Czyli jednak jakaś umowa jest obarczona (pomyłką pisarską, rozumiem, że ja sprostowano).

    [cite] andczy:[/cite]Nie jestem prawnikiem ale wg mnie jest ona nieważna z dwóch powodów: po pierwsze, zaskarżyłem uchwałę upoważniającą zarząd do podpisania umowy z nim, sprawa cały czas się toczy więc nie mogli wg mnie jej podpisywać a drigi powód to te daty w umowie. Co Pan o tym sądzi?

    Zaskarżenie uchwały nie skutkuje nieważnością, rozumiem, że sąd nie wstrzymał jej wykonania. Błąd co do daty nie skutkuje nieważnością umowy, to po prostu pomyłka pisarska.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    andczy, wiele osób chętnie ci tu pomoże, poinformuje, co jest zgodne z prawem a co nie, ale powściągnij emocje, zmniejsz liczbę wykrzykników i na spokojnie opisuj w tematycznych wątkach konkretne sytuacje i zanim ocenisz sam - zapytaj.
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musisz sobie w końcu uświadomić, że zarząd podpisał umowę z Administartorem, który jest licencjonowanym Zarzadcą.
    Trochę wyjaśnień w tej kwestii: otóż ów "Administrator" to SM, której Prezesem jest licencjonowany Zarządca Nieruchomości, to raz. Dwa: W umowie nie ujawnia się, że SM prowadzi działalność "administrowania" (wg. mnie zarządzania ale to tylko gra słów, bo co to jest administrowanie i jakie przepisy to regulują), ponieważ zatrudnia licencjonowanego Zarządcę, z tego co wiem prawo nakazuje ujawnienie takich kwalifikacji w umowach o "administrowanie". Trzy: brak w umowie informacji o Polisię OC Zarządcy. No chyba, że pan Zarządca w momencie podpisywania umowy a przypomnę, że jest Prezesem SM, nie był licencjonowanym Zarządcą? Oglądałem taki film: "Asterix i Obelix", w którym była taka scenka kiedy przedstawiano Cezarowi "agentkę", która miała niebywałą zdolność otóż twierdziła ona, że "jak tak patrzę to mnie widać a jak tak to nie?(...)" patrząc raz w jedną a potem w drugą stronę. I tak jest chyba z naszym preziem raz jest Prezesem SM a kiedy "potrzeba" licencjonowanym Zarządcą. Art. 184. 1. Zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową wykonywaną przez zarządców na zasadach określonych w niniejszej ustawie.
    2. Zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów rozdziału 4 niniejszego działu oraz, z zastrzeżeniem art. 232 ust. 3, osoba fizyczna prowadząca bez posiadania licencji zawodowej działalność zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami.
    3. Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, jeżeli zarządzanie będzie wykonywane przez zarządców nieruchomości, o których mowa w ust. 2.Czy pan Prezes SM to "przedsiębiorca"?
    Art. 186. 1. Przy wykonywaniu działalności zawodowej zarządca jest zobowiązany stosować przepisy prawa i standardy zawodowe, kierować się zasadami etyki zawodowej, a czynności zarządzania wykonywać ze szczególną starannością, właściwą dla ich zawodowego charakteru. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.
    2. Zarządca nieruchomości jest zobowiązany do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych.
    3. (5) Zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności zarządzania, o których mowa w art. 185 ust. 1. W umowie o zarządzanie nieruchomością zarządca składa oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 184 ust. 3Skoro "Administrator" wykonuje min. czynności "Zarządu"- składanie pozwów do Sądu to jest to umowa o co? o administrowanie? Pozdrawiam
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2010
    [cite] andczy:[/cite]W umowie nie ujawnia się, że SM prowadzi działalność "administrowania"
    Być może Wasza umowa jest de facto umową o zarządzanie, ale z wyrywkowych informacji, jakie tu przedstawiasz, na razie nic takiego nie wynika.
    [cite] andczy:[/cite]wg. mnie zarządzania ale to tylko gra słów, bo co to jest administrowanie i jakie przepisy to regulują
    Administrowanie regulowane jest przez umowę, zawartą przez strony. W granicach prawa, strony mają swobodę kształtowania i zawierania umów.
    [cite] andczy:[/cite]z tego co wiem prawo nakazuje ujawnienie takich kwalifikacji w umowach o "administrowanie".
    Nie. Taki wymóg istnieje, ale wobec umów o zarządzanie (art. 185.2 ugn).
    [cite] andczy:[/cite]Trzy: brak w umowie informacji o Polisię OC Zarządcy.
    Jak wyżej - przepisy ustawy (ugn) wymagają od zarządcy złożenia oświadczenia o posiadanym ubezpieczeniu OC w umowie o zarządzanie, nie o administrowanie.
    [cite] andczy:[/cite]Art. 184. 1. 2. Zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów rozdziału 4 niniejszego działu oraz, z zastrzeżeniem art. 232 ust. 3, osoba fizyczna prowadząca bez posiadania licencji zawodowej działalność zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami.
    Nie wiem, skąd wziąłeś ten przepis, ale na pewno nie z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Ten przepis ma treść następującą:
    Art. 184. 2. Zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów rozdziału 4 niniejszego działu.
    W ustawie nie ma tej części zdania, którą w Twoim poście podkreśliłem.
    [cite] andczy:[/cite]3. Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, jeżeli zarządzanie będzie wykonywane przez zarządców nieruchomości, o których mowa w ust. 2.Czy pan Prezes SM to "przedsiębiorca"?
    Nie wiem, ale spółdzielnia mieszkaniowa jest przedsiębiorcą
    [cite] andczy:[/cite]Skoro "Administrator" wykonuje min. czynności "Zarządu"- składanie pozwów do Sądu to jest to umowa o co? o administrowanie? Pozdrawiam
    To o niczym nie świadczy. Jeżeli administrator ma stosowne pełnomocnictwa, to może składać pozwy w sądzie.
    Zarządca, posiadający umowę o zarządzanie też musi mieć pełnomocnictwo procesowe, żeby składać pozwy.
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem, skąd wziąłeś ten przepis
    USTAWA


    z dnia 7 stycznia 2000 r.


    o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw.


    (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2000 r.)
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Być może Wasza umowa jest de facto umową o zarządzanie
    Czy aby nie decyduje o tym faktyczny zakres wykonywanych czynności?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak wyżej - przepisy ustawy (ugn) wymagają od zarządcy złożenia oświadczenia o posiadanym ubezpieczeniu OC w umowie o zarządzanie, nie o administrowanie.
    A gdzie w ogóle jest mowa w uogn o "administrowaniu"? Jest to "twór" wymyślony dla potrzeb "obejścia" uowl i uogn . Licencjonowanym Zarządcą się jest a nie bywa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andczy:[/cite]USTAWA z dnia 7 stycznia 2000 r.
    o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw.
    (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2000 r.)
    To było 10 lat temu!
    Aktualny tekst ustawy masz tutaj: http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=29
    [cite] andczy:[/cite]
    Być może Wasza umowa jest de facto umową o zarządzanie
    Czy aby nie decyduje o tym faktyczny zakres wykonywanych czynności?
    Nie "faktyczny zakres wykonywanych czynności", tylko treść umowy (nie sama nazwa umowy).
    Może ją zacytuj w całości albo załącz skan po zamazaniu danych osobowych?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem, ale spółdzielnia mieszkaniowa jest przedsiębiorcą
    Prezesem tej SM jest licencjonowany Zarządca, to on był jedną z osób, która podpisywała umowę ze strony SM.
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To było 10 lat temu!
    Wierzę ale kiedy nastąpiła zmiana?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może ją zacytuj w całości albo załącz skan po zamazaniu danych osobowych?
    Dysponuję tylko fotokopią tego dokumentu, jakość zdjęć, powiem tak idzie się doczytać, przygotuję zgodnie z sugestią i prześlę najszybciej jak będzie to możliwe.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andczy:[/cite]
    To było 10 lat temu!
    Wierzę ale kiedy nastąpiła zmiana?
    Zmian było bardzo dużo - prawie co roku kilka.
    Nie musisz wierzyć, możesz sam sprawdzić.
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie musisz wierzyć, możesz sam sprawdzić.
    Źle się wyraziłem, przepraszam, chodziło mi o to kiedy ten zapis, który podawałem znikł z ustawy?
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tu były duże zmiany:
    http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20041411492&type=2
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.