zgoda na przejscie przez teren nieruchomosci

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam - dziś w skrzynce znalazłam kartę do głosowania/indywidualnego/ w spr.wyrazenia zgody na czasowe zajecie chodnika/demontaż kostki brukowej/i terenu zielonego oraz przejścia przez teren nieruchomości w celu wykonania podłączenia do kolektora ciepłowniczego dla budynku prywatnego. Nadmieniam że grunt jest własnoscia miasta dlatego uważam że wspólnota nie moze podjąć takiej uchwały, gdyż nie jest włascicielem gruntu.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może uchwała lub określenie w inny sposób waszego stanowiska w tej sprawie, jest pewnego rodzaju konsultacją dla miasta.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2010
    Ja bym zapytała jakiegoś członka zarządu wm lub administratora dlaczego ta sprawa was dotyczy, bo na forum tego nie zgadniemy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta: w sprawie wyrażenia zgody na czasowe zajecie chodnika (demontaż kostki brukowej) i terenu zielonego oraz przejścia przez teren nieruchomości, w celu wykonania podłączenia do kolektora ciepłowniczego dla budynku prywatnego
    W przypadku określenia swojego stanowiska, musicie się dobrze zaasekurować przed wszelkimi dolegliwościami, powstającymi po wykonaniu tych robót (jakość prac związanych z doprowadzeniem terenu do stanu poprzedniego). Konsultacja u prawnika wydaje się bardzo konieczna, wręcz niezbędna (przecież miasto ma wydział prawno-organizacyjny).
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy tak nierozgarniety zarząd plus administratora ze szkoda gadać, dlatego próbuję co uzyskać na forum-kilka razy uzyskałam pomoc. A zarząd chce wyrazić zgody- dlatego gdyż parkuje o tej osoby samochód.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta: Mamy tak nierozgarniety zarząd plus administratora ze szkoda gadać
    To nie gadaj. Na razie nic nie wskazuje na to, że tak jest w rzeczywistości.
    [cite] zbigniewdanuta: A zarząd chce wyrazić zgody
    Należy sobie pomagać, ale w granicach rozsądku.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z prawem nie możecie dokonywać żadnych remontów na nie swoim majątku. W ten sposób powiększacie cudzy majątek...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta: w sprawie wyrażenia zgody na czasowe zajecie chodnika /demontaż kostki brukowej/ i terenu zielonego oraz przejścia przez teren nieruchomości, w celu wykonania podłączenia do kolektora ciepłowniczego dla budynku prywatnego
    Komu macie wyrazić zgodę inwestorowi prywatnemu czy miastu ?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście inwestorowi prywatnemu bo miasto nic o tym nie wie/wg zarzadu miastu nic do tego i uchwała przechodzi wiekszością głosów/.Dzisiaj wiem że nawet ten chodnik zrobiony na nie naszym gruncie kilka lat temu to nie jest zgodne z prawem-no ale stało się. Po ułożeniu kostki brukowej z powrotem na tym samym miejscu i wystąpieniu po jakimś czasie nierównosci czy zapadnięć to skoro wsp.wyraziła zgodę to i ona będzie płaciła,a nie sasiad.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta: Po ułożeniu kostki brukowej z powrotem na tym samym miejscu i wystąpieniu po jakimś czasie nierówności czy zapadnięć, to skoro wspólnota wyraziła zgodę to i ona będzie płaciła, a nie sąsiad
    I o to chodzi ! :thumbup:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wasza zgoda na prace na cudzej nieruchomości nie wywoła takich skutków.
    Płaci właściciel (czyli miasto), a nie wspólnota położona obok.
    Ciekawa jest postawa miasta, które twierdzi, że jej nic do tego.
    Czy jesteś pewien stanu prawnego tej nieruchomości? Sprawdzałeś księgę wieczystą?
    Spróbuj tutaj: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta: miasto nic o tym nie wie/wg zarzadu miastu nic do tego
    Niezależnie od wszystkiego odwiedź Wydział Geodezji w mieście, może tam coś się wyjaśni, a do tego czsu wstrzymajcie się z podejmowaniem uchwał.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124, dlaczego ciągle piszesz kursywą?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mea culpa !
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz sprawdziłam ksiegę wieczysta - grunt oddany w uzytkowanie wieczyste i budynek stanowiacy odrębną nieruchomośc-rubryka 0.1 informacje podstawowe oraz w dziale I -spis spraw podrubryka 1.11.2 pisze prawo uzytkowania wieczystego - działka gruntu w uzytkowaniu wieczystym. W poniedziałek chyba się wybiorę do miasta i cos wyjasnić z tą sprawą. Dlatego wydaje mi się że to nie wspolnota być adresatem i głosować nad uchwałą tylko w tej kwesti kompetencje w tej kwiesti ma miasto.Pozdrawiam
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]grunt oddany w uzytkowanie wieczyste i budynek stanowiacy odrębną nieruchomośc (...) w dziale I -spis spraw podrubryka 1.11.2 pisze prawo uzytkowania wieczystego - działka gruntu w uzytkowaniu wieczystym. (...) wydaje mi się że to nie wspolnota być adresatem i głosować nad uchwałą tylko w tej kwesti kompetencje w tej kwiesti ma miasto.
    Nie masz racji:
    Art. 4.3. Jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przedmiotem wspólności jest to prawo, a dalsze przepisy o własności lub współwłasności gruntu stosuje się odpowiednio do prawa użytkowania wieczystego.
    Grunt jest we współużytkowaniu wieczystym właścicieli lokali Waszej wspólnoty mieszkaniowej, zatem wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. To Wy powinniście wyrazić zgodę na te prace, w drodze uchwały.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Ownera-dot.art.4.3 w ub.roku zarzad chciał zabrac kawał terenu zielonego/trawnika/na wybudowanie miejsc parkingowych dla wspolnoty./ponieważ grunt jest miasta/i napisali o zgodę. Z miasta przyszła zgoda ale w zamian wspolnota musiałaby wybudować wzdłuż miejsc parkingowych chodnik oraz ze parking miałby być ogólnodostepny a nie tylko dla wspólnoty. Oczywiście wspolnota zrezygnowała /koszty/.Sprawa dot.tego samego gruntu ale w jednym potrzebna jest zgoda miasta a w drugiej sprawie nie. Trudne do zrozumienia. Wydawało się że będąc użytkownikiem/a nie właścicielem/ gruntu wszelkie prace trzeba konsultować z miastem a wspolnota ma tylko dbać aby nie pogorszyć stan np.chodnika ,sprzatac trawniki,obcinać krzewy itp.bo jest jej użytkownikiem wieczystym a nie właścicielem.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2010
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]dot.art.4.3 w ub.roku zarzad chciał zabrac kawał terenu zielonego/trawnika/na wybudowanie miejsc parkingowych dla wspolnoty./ponieważ grunt jest miasta/i napisali o zgodę.
    Co znaczy "zabrać"? Komu? Czy chodzi o grunt wspólnoty, będący w Waszym użytkowaniu wieczystym?
    Jeżeli tak, to o jego przeznaczeniu decyduje wspólnota, a nie miasto.
    Czy miasto ma lokale w Waszej nieruchomości? Jeżeli tak, to ile stanowią udziałów?
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Wydawało się że będąc użytkownikiem/a nie właścicielem/ gruntu wszelkie prace trzeba konsultować z miastem a wspolnota ma tylko dbać aby nie pogorszyć stan np.chodnika ,sprzatac trawniki,obcinać krzewy itp.bo jest jej użytkownikiem wieczystym a nie właścicielem.
    Źle się Wam wydawało. Chyba mylisz użytkowanie wieczyste ze zwykłym użytkowaniem.
    Jeżeli nie naruszycie warunków, określonych w umowie dot. wieczystego użytkowania (sposób korzystania z gruntu), miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (między innymi przeznaczenia terenu) oraz ustawie Prawo budowlane, to miasto nie może Wam zabronić wybudowania parkingu ani nakazywać, aby na Waszym terenie mogli parkować ludzie spoza wspólnoty.

    Chyba, że miasto ma większość udziałów i bez jego głosu nie możecie podjąć żadnej uchwały.
    Ale na to też jest sposób - zgłoszenie żądania przez 1/5 udziałowców, żeby w tej sprawie (parkingu) głosować według zasady 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzieki Owner za odpowiedzi - jezeli chodzi o udziały gminy to mają 1/3, jesli chodzi o zabranie trawnika to złe słowo-przeznaczenie części trawnika pod parking natomiast o warunki uztkowania wieczystego,planu zagospodarowania oraz prawa budowlanego to trzeba będzie się dokładnie przyjrzeć ale to chyba dopiero w przyszłym roku.Jeszcze raz dzieki.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]natomiast o warunki uztkowania wieczystego,planu zagospodarowania oraz prawa budowlanego to trzeba będzie się dokładnie przyjrzeć ale to chyba dopiero w przyszłym roku.
    Dlaczego chcesz czekać tak długo? Od czego jest forum? :smile:
    1) Umowa dotycząca wieczystego użytkowania to każda z Waszych umów kupna lokalu. Najczęściej gmina nie określa w nich warunków korzystania z gruntu.
    2) Plan miejscowy jest dostępny w Internecie, na stronie gminy lub w jej Biuletynie Informacji Publicznej (BIP - linka znajdziesz na stronie gminy). Możesz też poprosić o wgląd do planu w Urzędzie Miasta. Tam też dopytaj o szczegóły.
    3) Prawo budowlane określa, czy do wybudowania parkingu jest potrzebne pozwolenie na budowę, czy tylko zgłoszenie robót:
    Inwestycja ta wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli byłoby więcej, niż 10 stanowisk (miejsc postojowych) dla samochodów osobowych.
    Do 10 stanowisk włącznie wystarczy zgłoszenie robót do Starostwa Powiatowego (wydział architektury lub inny właściwy).

    Jak już czegoś się dowiesz w urzędzie, daj znać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.