zgoda na przejscie przez teren nieruchomosci
zbigniewdanuta
Użytkownik
Witam - dziś w skrzynce znalazłam kartę do głosowania/indywidualnego/ w spr.wyrazenia zgody na czasowe zajecie chodnika/demontaż kostki brukowej/i terenu zielonego oraz przejścia przez teren nieruchomości w celu wykonania podłączenia do kolektora ciepłowniczego dla budynku prywatnego. Nadmieniam że grunt jest własnoscia miasta dlatego uważam że wspólnota nie moze podjąć takiej uchwały, gdyż nie jest włascicielem gruntu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Płaci właściciel (czyli miasto), a nie wspólnota położona obok.
Ciekawa jest postawa miasta, które twierdzi, że jej nic do tego.
Czy jesteś pewien stanu prawnego tej nieruchomości? Sprawdzałeś księgę wieczystą?
Spróbuj tutaj: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
Jeżeli tak, to o jego przeznaczeniu decyduje wspólnota, a nie miasto.
Czy miasto ma lokale w Waszej nieruchomości? Jeżeli tak, to ile stanowią udziałów? Źle się Wam wydawało. Chyba mylisz użytkowanie wieczyste ze zwykłym użytkowaniem.
Jeżeli nie naruszycie warunków, określonych w umowie dot. wieczystego użytkowania (sposób korzystania z gruntu), miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (między innymi przeznaczenia terenu) oraz ustawie Prawo budowlane, to miasto nie może Wam zabronić wybudowania parkingu ani nakazywać, aby na Waszym terenie mogli parkować ludzie spoza wspólnoty.
Chyba, że miasto ma większość udziałów i bez jego głosu nie możecie podjąć żadnej uchwały.
Ale na to też jest sposób - zgłoszenie żądania przez 1/5 udziałowców, żeby w tej sprawie (parkingu) głosować według zasady 1 właściciel = 1 głos.
1) Umowa dotycząca wieczystego użytkowania to każda z Waszych umów kupna lokalu. Najczęściej gmina nie określa w nich warunków korzystania z gruntu.
2) Plan miejscowy jest dostępny w Internecie, na stronie gminy lub w jej Biuletynie Informacji Publicznej (BIP - linka znajdziesz na stronie gminy). Możesz też poprosić o wgląd do planu w Urzędzie Miasta. Tam też dopytaj o szczegóły.
3) Prawo budowlane określa, czy do wybudowania parkingu jest potrzebne pozwolenie na budowę, czy tylko zgłoszenie robót:
Inwestycja ta wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli byłoby więcej, niż 10 stanowisk (miejsc postojowych) dla samochodów osobowych.
Do 10 stanowisk włącznie wystarczy zgłoszenie robót do Starostwa Powiatowego (wydział architektury lub inny właściwy).
Jak już czegoś się dowiesz w urzędzie, daj znać.