Głosowanie drogą elektroniczną
wielkibrat
Użytkownik
Witam,
Mam pytanko do fachowców. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest głosowanie uchwał we wspólnocie drogą elektroniczną?
Z góry dziękuję za informacje
Mam pytanko do fachowców. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest głosowanie uchwał we wspólnocie drogą elektroniczną?
Z góry dziękuję za informacje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Musi to być szczegółowo opisane.
Tak, o ile oświadczenia w zakresie oddanego głosu zostaną opatrzone podpisem elektronicznym.
Moim zdaniem rola wspólnoty mieszkaniowej sprowadza się jedynie do udostępnienia adresu poczty elektronicznej, poza tym ani uchwała, ani zgoda na taki sposób oddania głosu nie jest konieczna.
Art. 60 kc.: z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
To jej prawo czy uzna tak złożoną kartę do głosowania czy nie.
Można na wzór bankowości ,( właściciele, którzy w ten sposób chcą głosować, a nie mają podpisu elektronicznego), złożyć w Zarządzie WM wzory swoich podpisów.
Uważam, że to obecnie nie jest problem. Takich osób, chcących tak głosować jest niewiele.
Ten cytat dotyczył przepisu bezwzględnie obowiązującego. Tu nie chodzi o to co sobie wspólnota uzna, tylko co o tym pomyśli sąd w razie zaskarżenia uchwały.
Jak ta wspólnota, w razie procesu udowodni, że rzeczywiście oddano głosy, jeżeli, np. głosujący się tego wyprze.
Pożyjemy zobaczymy , jeszcze nie było w tej sprawie pozwu, a my już szaty drzemy .
Co do wyroków, to szanse na udowodnienie są jak 50/50, to zależy od dobrej "papugi".
1. System informatyczny do głosowania
2. Administracja udostępnia współwłaścicielom formularze zachęcające do takiego sposobu głosowania. Zainteresowani w owym kwestionariuszu podają swój adres e-mail, nr telefonu komórkowego i potwierdzają podpisem chęć korzystania z tej formy głosowania
3. Wspólnota podejmuje uchwałę umożliwiającą głosowanie poprzez system informatyczny na określonych zasadach
4. Głosowanie odbywa się po zalogowaniu do systemu informatycznego
5. Aby się zalogować należy na początek podać swój adres e-mail i zatwierdzić, po tym na ten adres przychodzi hasło do jednorazowego zalogowania się do sytemu (lub np. hasło może przychodzić smsem)
6. Współwłaściciel oddaje swój głos.
7. W systemie zapisana jest dokładna data głosowania, nr IP z którego głosowano.
Co wy na to?
W przypadku oddania głosu nad uchwałą co do zasady brak jest szczególnych wymogów co do formy, ponadto warunkiem zastosowania takiej "procedury" jest uprzednia pisemna deklaracja zainteresowanego właściciela.
Taka forma oddania głosu nigdy nie będzie jednak pisemną, nie wywoła tez skutków formy pisemnej, z czego musimy zdawac sobie sprawę, w ten sposób również nie jest możliwe udzielenie pełnomocnictwa.
W przypadku niektórych uchwał wyjątkowo należy zachowac określoną formę, o ile jest ona wymagana dla czynności prawnej, której uchwała dotyczy (np. zmiana wielkości udziałów), ponadto szczególne wymogi dotyczą określenia sposobu zarządu (art. 18 ust. 1), wydaje mi się, że również przy zmianie sposobu zarządu wykluczony jest taki sposób oddania głosu.
Nieobecnym / wynajmującym właścicielom karty wysłać na adres do korespondencji.
Po upływie terminu ponaglić właścicieli, którzy kart nie oddali, mieszkających na miejscu odwiedzić w mieszkaniu w celu odbioru wypełnionych kart.
Z przeprowadzonego głosowania zarząd sporządza protokół i informuje pisemnie właścicieli lokali o wynikach głosowania i treści podjętych uchwał. Indywidualne karty do głosowania są przechowywane, a po upływie np. 3 lat, za zgodą właścicieli (uchwała) niszczone. Oczywiście, protokoły z głosowania i uchwały zostają.
drukujemy indywidualne karty do głosowania w postaci książeczki i wrzucamy do skrzynek pocztowych do tych włascicieli którzy nie byli reprezentowani na zebraniu . Do właścicieli mieszkających poza nieruchomością, jest ich kilku, takie karty przesyłamy pocztą.
Po dwóch dniach zbieramy wypełnione karty. Te czynność trzeba powtórzyć, aż do skutku kiedy uzyska się ustawową większość.
Takie głosowanie trwa góra 8-10 dni.
W takich głosowaniach niezbędna jest mobilność członków zarządu.
Z indywidualnego zbierania głosów robiona jest dokumentacja przechowywana u administratora.
Najpierw kartka do skrzynki pocztowej, że jutro będziemy zbierać podpisy pod uchwałą i 3-5 krótkich zdań wyjaśnienia, po co ta uchwała jest potrzebna.
Przy okazji można wykorzystać wolne miejsce na napisanie co zrobiliśmy, np. na jakim etapie są przeglądy, ile mieszkań zalało przez dziurawy dach itp. bieżące info
Potem wieczorem od drzwi do drzwi po podpis pod uchwałą i po kłopocie. Szybko to idzie, bo nic nie trzeba wyjaśniać, tłumaczyć
Kolega mieszkający w 18 klatkowej wspólnocie też wprowadził taki system głosowania ( dodam że u niego 60% lokali to lokale podnajmowane).
Głosowanie trwa co prawda miesiąc, ale się sprawdza.
Do tych co mieszkają poza wspólnotą, wysyłają karty do głosowania listem ( robi to administrator)