Pomieszczenia przynależne-piwnice.

NpmmNpmm Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
W aktach notarialnych Udziały właścicieli w nieruchomości to m2 mieszkań i odpowiednio udziały w części wspólnej.Nie ma wpisu odnośnie piwnic, które są traktowane jak pomieszczenia przynależne do mieszkań. W związku z tym mam pytanie- czy gdyby piwnica była wpisana do aktu notarialnego jako część "mieszkania"to wówczas WM miałaby obowiązek naliczać zaliczkę eksploatacyjną za to pomieszczenie? Czy jeżeli jest to pomieszczenie przynależne to należy do części wspólnej?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gdyby piwnica była wpisana do aktu notarialnego(...) to wówczas WM miałaby obowiązek naliczać zaliczkę eksploatacyjną za to pomieszczenie?
    Tak
  • Opcje
    917191917191 Użytkownik
    edytowano października 2010
    :wink:
  • Opcje
    Karolina..Karolina.. Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "gdyby piwnica była wpisana do aktu notarialnego" Co to oznacza? Jak mam zapis w akcie notarialnym " lokal mieszkalny nr 11 składający się z pokoju, kuchni, przedpokoju oraz łazienki i wc o powierzchni użytkowej 38, 80 m2 położonego na I pietrze w budynku przy ul. ........., do którego przynależy piwnica nr 11 o powierzchni 4,60 m2. " W akcie notarialnym wskazane jest, że udział wyliczony jest z powierzchni użytkowej (o dziwo powierzchnia użytkowa jest już z piwnicą, także powierzchnia użytkowa całego budynku jest razem z powierzchnią lokali i piwnic. Opłaty miesięczne są naliczane od m2 czyli od 38,80 m2. Natomiast głosowanie odbywa się na podstawie udziałów. Udziały w tym bydynku są liczone 38,80 + 4,60 m2 : powierzchnie użytkową budynku razem z piwnicami. Czy to jest prawidłowo?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2010
    Npmm: Czy jeżeli jest to pomieszczenie przynależne to należy do części wspólnej ?
    Kliknij tu: http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-573.htm, http://www.przewodnikbudowlany.pl/p-powierzchnia;uzytkowa;mieszkania,porady,13.htmlhttp://www.przewodnikbudowlany.pl/p-powierzchnia;uzytkowa;mieszkania,porady,13.html
    Według GUS-u: do powierzchni użytkowej mieszkań nie zalicza się powierzchni: balkonów, tarasów, loggii, antresoli, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych na przechowywanie opału, a także garaży, hydroforni i kotłowni.
  • Opcje
    cramp10cramp10 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Npmm: to wówczas WM miałaby obowiązek naliczać zaliczkę eksploatacyjną za to pomieszczenie ?
    Opłaty eksploatacyjne naliczane są za powierzchnię użytkową lokalu. Pojęcie powierzchni użytkowej lokalu jest zdefiniowane w ustawie o ochronie praw lokatorów (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz.266). Zgodnie z treścią definicji zawartej w art.2 ust. 1 pkt 7 powoływanej ustawy, powierzchnią użytkową lokalu - jest powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału. Ewentualne pobieranie opłat czy zaliczek ekspoatacyjnych przez Zarząd WM za np. piwnice, powierzchnię balkonową, które przecież nie stanowią powierzchni użytkowej lokalu, moim zdaniem jest bezpodstawne
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Npmm:[/cite]W aktach notarialnych Udziały właścicieli w nieruchomości to m2 mieszkań i odpowiednio udziały w części wspólnej.Nie ma wpisu odnośnie piwnic, które są traktowane jak pomieszczenia przynależne do mieszkań. W związku z tym mam pytanie- czy gdyby piwnica była wpisana do aktu notarialnego jako część "mieszkania"to wówczas WM miałaby obowiązek naliczać zaliczkę eksploatacyjną za to pomieszczenie? Czy jeżeli jest to pomieszczenie przynależne to należy do części wspólnej?

    Jest to część wspólna i nie powiano się naliczać żadnych opłat !!!:wink::wink::wink:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cramp10:[/cite]Opłaty eksploatacyjne naliczane są za powierzchnię użytkową lokalu.
    Nie. Wszelkie opłaty na koszty zarządu nieruchomością wspólną należy naliczać zgodnie z ustawą o własności lokali, czyli według udziału:
    Art. 12.2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    Co to jest udział w NW:
    Art. 3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.
    Pomieszczenia przynależne powinny być wpisane do aktu notarialnego:
    Art. 8. 1. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:
    1) rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
    2) wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.

    Art. 2. 5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
  • Opcje
    tomekchtomekch Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witajcie. mam pytanie odnośnie pomieszczeń przynależnych. wspólnota położona na dwóch działkach - jedna działka to grunt tylko i wyłącznie pod budynkiem mieszkalnym, druga to teren przyległy do nieruchomości. Na drugiej działce znajduje się postawiony niezależnie budynek z pomieszczeniami gospodarczymi - swoje lokale ma tam część z lokatorów. w aktach notarialnych widnieje zapis, że są to pomieszczenia przynależne, ale definicja lokalu przynaleznego mówi o tym że musi być to pomieszczenie znajdujące sie na tej samej nieruchomości gruntowej. w związku z czym mamy wątpliwości czy pomieszczenia te przynależą do wspolnoty i kto tak naprawdę powinien za ich utrzymanie powinien płacić ( czy cała wspólnota czy też tylko Ci lokatorzy, którzy mają tam swoje powieszczenia) i kto powinien się nimi zajmować - zarządca w ramach umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną ( czy może naliczyć dodatkowe opłaty za te metry) czy właściciele tych lokali
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 2.
    4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".
    5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
    Należy dokładnie sprawdzić KW nieruchomości (wspólnoty) no i swój AN - powinno być w nim napisane co kupiłeś, wielkość działki pom. przynależne itp.
  • Opcje
    tomekchtomekch Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no dobrze ale z tej definicji którą podałeś (pkt 4.) wynika że pomieszczenie przynależne musi znajdować się w granicach nieruchomości gruntowej na której znajduje sie wspolnota ( tak ja to zrozumiałem) i gdyby tam była jedna wspólna działka to nie widziałbym problemu, jednak budynek gospodarczy znajduje się na osobnej działce i stąd moje wątpliwości. w aktach notarialnych jest wyraźnie napisane że do lokalu mieszkalnego przynależy pomieszczenie gospodarcze znajdujące sie we wspomnianym budynku o powierzchni takiej i takiej.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tomekch:[/cite]mamy wątpliwości czy pomieszczenia te przynależą do wspolnoty i kto tak naprawdę powinien za ich utrzymanie powinien płacić ( czy cała wspólnota czy też tylko Ci lokatorzy, którzy mają tam swoje powieszczenia)
    Pomieszczenia przynależne nie są częścią wspólną, ale pozostała część budynku gospodarczego (ściany zewnętrzne, dach, wspólny korytarz, itp.) jest częścią wspólną - oczywiście o ile cały budynek znajduje się na nieruchomości gruntowej wspólnoty. Tak więc za utrzymanie samych pomieszczeń przynależnych płacą wyłącznie ich właściciele, za utrzymanie części wspólnych wspólnota.

    wspólnota położona na dwóch działkach ..... Na drugiej działce znajduje się postawiony niezależnie budynek z pomieszczeniami gospodarczymi - swoje lokale ma tam część z lokatorów. w aktach notarialnych widnieje zapis, że są to pomieszczenia przynależne, ale definicja lokalu przynaleznego mówi o tym że musi być to pomieszczenie znajdujące sie na tej samej nieruchomości gruntowej. w związku z czym mamy wątpliwości czy pomieszczenia te przynależą do wspolnoty
    Pojęcie "działka" nie jest tożsame z pojęciem "nieruchomość gruntowa". Potocznie mówi się "działka" mając na myśli nieruchomość gruntową, ale formalnie rzecz biorąc "działka" to tylko wydzielony geodezyjnie obszar gruntu, odpowiednio opisany w katastrze, ale niekoniecznie będący samodzielną nieruchomością gruntową. Nieruchomość gruntowa może składać się z kilku działek "geodezyjnych" lub jak kto woli "katastralnych".

    Sprawdź w swoim akcie notarialnym, czy kupując mieszkanie nabyłeś łączny udział w obu działkach i czy mają one przypisaną jedną księgę wieczystą. Jeżeli tak, to obie wasze działki łącznie stanowią jedną nieruchomość gruntową, i tym samym obie są częścią składową wspólnoty mieszkaniowej.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdź w swoim akcie notarialnym, czy kupując mieszkanie nabyłeś łączny udział w obu działkach i czy mają one przypisaną jedną księgę wieczystą.
    To najważniejsze, bo na tym forum ludzie pisali o różnych "wynalazkach". Pamiętam np. nowy duży blok wybudowany na trzech odrębnych "nieruchomościach gruntowych". Ludzie tworzyli tam różne prawne wygibasy, żeby takim dziwadłem dało się sprawnie administrować.
  • Opcje
    tomekchtomekch Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do tej pory wspolnota i poprzedni zarządcy nie zajmowali się budynkiem gospodarczym, ale wydaję mi się że to był błąd. muszę teraz przekonać lokatorów, że przez wszystkie lata robili błąd nie płacąc i nie zajmując się tym budynkiem i przekonac ich do zmiany sposobu patrzenia na ten budynek - nie jako ruderę która stoi sobie obok ich domu, a jako część ich mieszkań, za której utrzymanie w należytym stanie technicznym będą musieli płacić ( nie można czerpać pożytków z takiego pomieszczenia i nie dbać o stan techniczny takiego obiektu).
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...a jako część ich mieszkań, za której utrzymanie w należytym stanie technicznym będą musieli płacić
    Przed wydawaniem takich kategorycznych sądów miałeś sprawdzić:
    Należy dokładnie sprawdzić KW nieruchomości (wspólnoty) no i swój AN - powinno być w nim napisane co kupiłeś, wielkość działki pom. przynależne itp.
    Sprawdziłeś! Wiesz już na pewno, że to (ta działka i te rudery) należy do waszej wspólnoty, do ciebie też?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    wspólnota położona na dwóch działkach - jedna działka to grunt tylko i wyłącznie pod budynkiem mieszkalnym, druga to teren przyległy do nieruchomości.

    Nie, z tego co napisałeś później wynika, że obie działki tworzą jedną nieruchomość.
    w aktach notarialnych jest wyraźnie napisane że do lokalu mieszkalnego przynależy pomieszczenie gospodarcze znajdujące sie we wspomnianym budynku o powierzchni takiej i takiej
    Jeżeli tak, to ta działka jest częścią nieruchomości wspólnej.
    Egzo już Ci wyjaśnił, że działka gruntu to nie jest to samo, co nieruchomość. Jeżeli kilka działek ma tego samego właściciela / tych samych współwłaścicieli i jest objęta jedną księgą wieczystą, to tworzą jedną nieruchomość gruntową. Skoro w Twoim AN jest napisane, że pomieszczenie gospodarcze na drugiej działce jest pomieszczeniem przynależnym do Twojego lokalu, to tamta działka musi leżeć w granicach nieruchomości wspólnej Twojej wspólnoty:
    Art. 2.4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi".
    Jeżeli nieruchomość gruntowa składa się z 2 działek, to te pomieszczenia są "w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem".

    Sprawdź w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej (jej numer znajdziesz w swoim akcie notarialnym wyodrębnienia lokalu - z tej KW wydzielono Twój lokal) - wyszukiwarkę masz TUTAJ - czy obie działki są wpisane do tej samej KW: DZIAŁ I-O - OZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI.
  • Opcje
    tomekchtomekch Użytkownik
    edytowano stycznia 2015
    dzięki ponownie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.