Opodatkowanie garażu w części budynku mieszkalnego

akeraakera Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam,

podaję linka ale też i treść ponieważ jak artykuł trafi do archiwum to dostęp będzie płatny.
http://www.rp.pl/artykul/546579-Opodatkowanie-garazu-w-czesci-budynku-mieszkalnego-.html


Pytanie czy jak ktoś ma własnie wykupione stanowisko postojowe w budynku mieszkalnym z odrębną księgą to warto wnieść sprawę do sadu o zrównanie podatku (zgodnie z wyrokiem WSA) tak jak to by był lokal mieszkalny czy czekać aż sprawa dojdzie do NSA ?

Treść:
Do garażu stanowiącego część budynku mieszkalnego należy zastosować stawkę podatku przypisaną do budynków mieszkalnych, bo istnienie garażu nie zmienia charakteru całego budynku


autor: Krzysztof Lokaj, źródło: Fotorzepa+zobacz więcej Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 8 września 2010 r. (I SA/Bd 578/10).

Spór między skarżącym a samorządowym kolegium odwoławczym (SKO) dotyczył tego, czy garaż mieszczący się w budynku mieszkalnym jest odrębnym przedmiotem opodatkowania, a tym samym objęty jest odrębną stawką podatkową. Skarżący twierdził, że wystarczy, aby garaż znajdował się w budynku mieszkalnym, żeby przyjąć stawkę przypisaną do tego rodzaju budynku.

Z kolei według decyzji SKO jest to lokal użytkowy, co wynika z wypisu z ewidencji gruntów i charakteru lokalu, więc należy zastosować stawkę dla budynków pozostałych. Argumentację poparto dotychczasowymi wyrokami WSA i NSA, bo linia orzecznicza nie jest jednolita.

Sąd, przychyliwszy się do zdania skarżącego, uchylił zaskarżoną decyzję. Przypomniał, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stawki podatku mogą być różne dla budynków mieszkalnych lub ich części oraz dla budynków pozostałych lub ich części. W ocenie sądu należy zastosować wykładnię literalną tego przepisu, co wynika z istoty podatku i tego, że ustawodawca, mimo różnego orzecznictwa, nie zmienił dotychczas brzmienia przepisu.

Garaż, nawet jeżeli ma osobną księgę wieczystą i jest odrębną własnością, znajduje się w budynku mieszkalnym, a sam charakter budynku się nie zmienia. Art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wskazuje, że to zapisy ewidencji służą do określenia opodatkowania nieruchomości, jednak to nie ewidencja gruntów decyduje o przedmiocie opodatkowania i stawkach, jakie należy przypisać konkretnym przedmiotom.

Mimo że różna od zdania sądu linia orzecznicza może być właściwa celowościowo, nie znajduje oparcia w przepisach.

Autorka Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Ewa Lewicka-Banaszak 11-10-2010, ostatnia aktualizacja 11-10-2010 02:30



Grzegorz Keler konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)

Wyrok bydgoskiego WSA należy ocenić pozytywnie. Mimo ostrożnego uzasadnienia wydaje się, że za jego aprobatą przemawia również wykładnia funkcjonalna. Trudno bowiem bronić tezy, że garaż, który mieści się w budynku mieszkalnym i nie służy do prowadzenia działalności gospodarczej, powinien być opodatkowany inaczej niż sam budynek.

Warto jednocześnie zauważyć, że w tej sprawie ważniejsza od samej kwestii opodatkowania garażu jest wypowiedź WSA o znaczeniu ewidencji gruntów. Zasadniczo przyjmuje się, że organy podatkowe są związane treścią zapisów w ewidencji. Jak zauważył WSA w Białymstoku w wyroku z 16 czerwca 2009 r. (I SA/Bk 328/09), jedynie w razie wykazania przez właściciela nieruchomości, że zapis w ewidencji jest wadliwy, możliwe będzie jego nieuwzględnienie przy wymiarze podatku. Takie racjonalne

podejście zabezpiecza podatników przed niekorzystnymi skutkami błędów, które występować mogą w ewidencji. Sądy nie zawsze jednak podzielają to stanowisko. Przykładowo NSA w wyroku z 12 lipca 2009 r. (II FSK 1791/2007) stwierdził, że w postępowaniu podatkowym zapisów w ewidencji kwestionować nie można.

Aktualne jest więc pytanie, czy omawiany wyrok nie pozostanie jednym z niewielu pozytywnych w tego typu sprawach. Wspomniany już WSA w Białymstoku zwykł orzekać odmiennie, a w wyroku z 6 lipca 2010 r. (I SA/ Bk 187/10-191/10) stwierdził nawet, że istnieje utrwalona linia orzecznicza tego sądu, zgodnie z którą garaż stanowiący odrębną od budynku nieruchomość i mający własną księgę wieczystą jest niemieszkalnym lokalem użytkowym.

W tym samym kierunku poszedł WSA w Poznaniu w wyroku z 9 grudnia 2009 r. (III SA/Po 768/09). Z kolei stanowisko przychylne dla podatnika zajął NSA w wyroku z 22 lipca 2009 r. (II FSK 460/08), słusznie stwierdzając, że jeżeli zlokalizowane w budynku garaże i lokale użytkowe nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to cały ten budynek powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.

Co ciekawe wyrok ten spotkał się krytycznym przyjęciem doktryny. Zastanawiające jest to, że nawet organy podatkowe bywały dla podatnika bardziej przychylne niż sądy i część komentatorów (zob. interpretacja prezydenta miasta Koszalina z 30 grudnia 2005 r., Fn.IIBn0550/2/05).

Ze względu na niejednolite orzecznictwo zasadne byłoby podjęcie w tej kwestii uchwały przez NSA.

Komentarze

  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    zaciekawiło mnie,
    mam garaż w budnyku mieszkalnych, kupiłam go trochę pózniej niż mieszkanie ( tj. 2003 r), niedawno udało mi się założyć księgę wieczystą na garaż,
    podatek jaki placiłam za garaż był 22%,
    nie byłoby to nic dziwnego gdyby nie fakt iz sąsiedzi z osiedla kupując mieszkanie i garaz zapłacili podatek (od garażu) tak jak za mieszkanie , chyba 7% ( był to rok 1999r),
    takie działanie uważam za niesprawiedliwe..
    czy mam szanse by US zwrócił mi różnice podatku
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba sprawy nie idą w dobrym kierunku dla współwłaścicieli miejsc garażowych. 28.11.2011 NSA wydał postanowienie, w którym sprawę opodatkowania garaży kieruje jako pytanie prawne do Składu Siedmiu Sędziów:
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E9F4920292
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.