umowa na najem elewacji

natkanatka Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, mamy problem. Deweloper zawarł umowę na najem elewacji z pewną firmą przed sprzedażą mieszkań. Umowa zawarta jest na 30 lat, opłata za najem śmiesznie mała. W umowie jest zapis: "strony wyłączają możliwość dokonania innej podwyżki czynszu niż jego waloryzacja". Nie ma zapisu o okresie wypowiedzenia. Jak można taką umowę wypowiedzieć albo podwyższyć kwotę? Dodam, że w naszych aktach zakupu mieszkań jest wzmianka że taka umowa istnieje. Jest to także wpisane do ksiąg wieczystych. Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To ją wypowiedzcie w trybie ustawowym, na koniec miesiąca.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "W umowach deweloperskich powszechną już praktyką obrotu jest przekazywanie nabywcom lokali wyłącznego prawa do korzystania z określonych części nieruchomości wspólnej, zwykle miejsc parkingowych. Zastrzeżenie w umowach wyodrębnienia i sprzedaży lokali tego prawa nie ma jednak charakteru definitywnego, może być w każdej chwili uchwałą właścicieli lokali zmienione, o czym przesądził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09 (niepubl.)."
    Więcej na ten temat w artykule: Deweloper nie zagwarantuje prawa do wyłącznego korzystania
    Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/komentarze/802-deweloper-nie-zagwarantuje-prawa-do-wylacznego-korzystania-.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    natkanatka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko czy tą umowę można wypowiedzieć? zgodnie z art 673 paragraf 3 kodeksu cywilnego "jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie." a takich wypdków ani terminów owa umowa nie zawiera.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] natka:[/cite]Tylko czy tą umowę można wypowiedzieć?
    zgodnie z art 673 paragraf 3 kodeksu cywilnego
    "jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie."
    a takich wypadków ani terminów owa umowa nie zawiera.
    Napisz wypowiedzenie, a nie gdybaj .... koniec miesiąca już tuż, tuż...
  • Opcje
    natkanatka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oni mają dobrych prawników, i pewnie dlatego umowa jest sporządzona tak, że można wypowiedzieć tylko jak najemca nie będzie płacił. Ale idę dzisiaj z tą umową do prawnika, zobaczymy.
  • Opcje
    natkanatka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie płaczę tylko szukam kogoś kto sie zna na przepisach kodeksu cywilnego i mógłby mi podsunąć rozwiązanie
    Wypowiedzenie to napisać można, ale czy będzie skuteczne. "Kwestia wypowiedzenia umowy najmu inaczej przedstawia się w sytuacji umów na czas oznaczony. Umowa tego typu z założenia ma łączyć strony przez oznaczony czas. Trwałość oznacza stabilizację, pewność co do przysługujących praw oraz obciążających obowiązków. Cechą zobowiązań trwałych jest to, że pozwalają działać w zaufaniu, iż wynikające z nich prawa i obowiązki nie wygasną przedwcześnie." cytat ze strony: http://www.eprawnicy.pl/opinie-ekspertow/mozliwosci-wypowiedzenia-umowy-najmu-/menu-id-192.html
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] natka:[/cite]Witam, mamy problem. Deweloper zawarł umowę na najem elewacji z pewną firmą przed sprzedażą mieszkań. Umowa zawarta jest na 30 lat, opłata za najem śmiesznie mała. W umowie jest zapis: "strony wyłączają możliwość dokonania innej podwyżki czynszu niż jego waloryzacja". Nie ma zapisu o okresie wypowiedzenia. Jak można taką umowę wypowiedzieć albo podwyższyć kwotę? Dodam, że w naszych aktach zakupu mieszkań jest wzmianka że taka umowa istnieje. Jest to także wpisane do ksiąg wieczystych. Proszę o pomoc.

    Rozumiem, że twórca tej konstrukcji prawnej miał na uwadze art. 678 kc:

    § 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

    § 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.

    A 30 lat wzięło się stąd:

    Art. 661 k.c.

    § 1. Najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony.

    § 2. Najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.

    Moim zdaniem zapis w Państwa aktach to klauzula niedozwolona, proponuję zgłosic tę sprawę do UOKiK.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.