konto bankowe wspólnoty

themoththemoth Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Co to może być?
Nr konta na które wpłacam czynsz za mieszkanie, to nie ten sam numer konta do którego mam dostęp jako członek zarządu i z którego płacone są zobowiązania Wspólnoty.
Prawdopodobnie Administrator przyjmuje wpłaty na swoje konto, a po zaksięgowaniu przekazuje dalej na konto Wspólnoty, mam przez to nieco rozmazany pogląd na nasze finanse. W umowie o zarządzanie nie ma wzmianki o koncie bankowym...
czy taki sposób rozliczania jest zgodny z prawem (Administrator Gminny).
art.30 UoWL mówi o rachunku bankowym, ale nie precyzuje że ma to być tylko jeden rachunek.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jako członek zarządu zawiadom właścicieli, jaki jest prawidłowy nr konta wm a z administratorem usiądź nad rachunkami i wyczyść sytuację, bo obecna jest mocno podejrzana.
    Ale najpierw sprawdź, bo może wm ma dwa konta - f.remontowy oddzielony od eksploatacji - a ty dostęp tylko do jednego.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale najpierw sprawdź, bo może wm ma dwa konta - f.remontowy oddzielony od eksploatacji - a ty dostęp tylko do jednego.
    nie, nie mamy dwóch kont, wszystkie obciążenia dotyczą rzeczowego konta wspólnoty. FR nie jest wydzielony, ale jest na koncie OKO (ING).
    Wszystkie wpływy od właścicieli też są identyfikowalne po nazwiskach i różnych tytułach, jednak wszystkie są z jednego konta, a jakby tego było mało to nie jest to konto na który ja wpłacam "czynsz".
    ciągle interesuje mnie stan prawny, takiej sytuacji, ale z tego co czytam w necie, spawa czy ma to być konto Administratora czy wspólnoty nie jest jednoznacznie określone, podejrzany jest natomiast fakt że ja wpłacam na konto "A", konto wspólnoty to konto "C", natomiast wszystkie pływy na konto "C", niezależnie od jakiego właściciela są dokonywane z konta"B", i to wszystkie są kontami w ING...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2010
    Członku zarządu - zadzwoń do oddziału banku i zapytaj, zamiast robić aferę na całą Polskę.

    Prawdopodobnie macie tak zwane konta wirtualne - każdy właściciel wpłaca na jedno konto (wspólnoty), ale w numerze konta jest dodatkowy człon, umożliwiający identyfikację wpłacającego (indywidualny identyfikator). To umożliwia współpracę systemu księgowego z bankiem - import danych drogą elektroniczną i księgowanie wpłat na indywidualnych kontach księgowych właścicieli.

    Konto dla wspólnot mieszkaniowych w ING Banku Śląskim daje takie możliwości: http://www.ingbank.pl/male-firmy/konta-firmowe#tab=2
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner: Członku zarządu - zadzwoń do oddziału banku i zapytaj, zamiast robić aferę na całą Polskę.
    jest forum i mili, doświadczeni ludzie więc pytam... nie rozumiem twojej uszczypliwości, a za sugestię i tak dziękuję.
    Numer kont różnią się wszystkimi członami a do tego

    konto "A" (gdzie wpłacam czynsz) - IBAN banku ING oddział miasto x
    konto "B" (skąd przychodzą wszystkie uznannia od właścicieli WM)- IBAN banku ING oddział miasto y
    konto "C" (konto WM) - IBAN banku ING oddział miasto x

    miasto x - siedziba właściwa dla KRS Aministratora
    miasto y - siedziba właściwa dla KRS Wspólnoty,
    masz rację Owner, ale kogo to obchodzi...
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pytanie do owner. A czy konto wspolnoty założone w PKO bp ,tez daje taką mozliwośc z dodatkowym członem i umożliwiającą ident wpłacajacego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to jest chyba rozwiązanie dla bardzo dużych wspólnot. Wg mnie do 80-100 właścicieli wm nie opłaca się płacić bankowi za coś, co robi księgowa.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    konto "B" (skąd przychodzą wszystkie uznannia od właścicieli WM)
    Napisałeś nieprecyzyjnie i naprawdę nie wiem o co w tym miejscu chodzi.
    Uznania na rachunku to wpływy. Uznania od właścicieli to wpływy od właścicieli. Wpływy od właścicieli przychodzą z różnych kont - z takich które mają właściciele...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.