Nowy członek wspólnoty a stare decyzje

slotisloti Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Mam sprawę dotyczacą wazności decyzji podejmowanych przez wspólnote odnosnie remontu w kamienicy dla późniejszych czlonków. Wykupilem mieszkanie od gminy w kwietniu. W marcu członkowie wspólnoty ustalili że będzie remont dachu (Nie byłem wtedy członkiem wspólnoty). Remont odbył się w maju a teraz otrzymałem wezwanie do zapłaty. Czy jestem zobowiązany do partycypacji w kosztach skoro nie brałem udziału w podejmowaniu decyzji co do ich wysokości? W kamienicy są mieszkania zarówno komunalne (takie było moje w czasie podejmowania decyzji).

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poprzedni właściciel, czyli gmina miała prawo do zaskarżenia uchwały wspólnoty. Mogła to uczynić w terminie 6 tygodni od powiadomienia o tym fakcie.
    Podjęte uchwały obowiązują wszystkich właścicieli, również nowych nabywców. Trzeba płacić. Dla pewności poproś o kopię uchwały i sprawdź czy podpisała się pod nią większość właścicieli.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] sloti:[/cite]Czy jestem zobowiązany do partycypacji w kosztach skoro nie brałem udziału w podejmowaniu decyzji co do ich wysokości?
    Od dnia, w którym zostałeś właścicielem mieszkania, ten dach jest również Twój.
    Kto Twoim zdaniem ma zapłacić?
    [cite] Tsuda:[/cite]Trzeba płacić. Dla pewności poproś o kopię uchwały i sprawdź czy podpisała się pod nią większość właścicieli.
    Po pierwsze - sprawdź, ile jest lokali we wspólnocie: do 7, czy ponad 7. Nic o tym nie piszesz, a to jest bardzo ważne.
    Po drugie - większość wystarczy w dużej wspólnocie (ponad 7 lokali), w małej konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli.
    Po trzecie - chodzi o większość mierzoną udziałami. Może być tak, że będzie to mniejszość właścicieli, ale będą dysponować większością udziałów. O to nietrudno w sytuacji, gdy gmina nadal ma lokale w tej kamienicy.
  • Opcje
    slotisloti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    We wspólnocie jest poniżej 7 lokali - reszta jest własnoscią gminy. Od czasu kiedy zostałem członkiem opłacam terminowo wszystkie opłaty na fundusz remontowy. Wcześniej opłacałem regularnie opłaty do urzędu miasta.
    Nie wyraziłem się dość jasno, moja wina: nie podważam mojego udziału w funduszu remontowym - płacę jako dobry sąsiad - ale dostałem wezwanie do zapłaty za remont zlecony w czasie gdy nie byłem członkiem wspólnoty i to w wysokości wielokrotnie przekraczającej miesięczny fundusz remontowy.
    1.Nie rozumiem dlaczego mam dodatkowo zapłacić skoro regularnie wpłacałem najpierw do miasta a potem do zarządcy określoną sumę zachowując ciągłość finansowania remontów nieruchomości?
    2. Jesli wszyscy członkowie wspólnoty zgodzili się np finansować remont w wyższej stawce to czy uczciwe jest wystawienie rachunku osobie , która nie miała nic do powiedzenia w tej sprawie
    3. Podpisując umowę z zarządcą i ustalając wysokość wpłat na fundusz remontowy (ok 300pln) nie otrzymałem jakiejkolwiek informacji o planowanych remontach , kosztach itp a po 6 miesiącach regularnych wpłat otrzymałem wezwanie do zapłaty na sumę 6000 brakujących po rozliczeniu remontu i był to pierwszy dokument w tej sprawie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2010
    We wspólnocie są wszystkie lokale, własne i gminne, więc obowiązuje was uowl.
    Obawiam się, że nic nie zrobisz w sprawie tej niedopłaty na koncie ( 6 tys. zł) To tak, jakbyś kupił zadłużone mieszkanie, tylko wielkość tego długu (i czy w ogóle on istnieje) nie była znana w dniu sprzedaży :(
    Jeźeli w ogóle możesz mieć jakieś roszczenia, w co wątpię, to w stosunku do gminy (że sprzedała ci zadłużone mieszkanie) a nie w stosunku do wm.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W uchwale o remoncie masz napisane w jaki sposób ma być sfinansowany remont, czy z funduszu remontowego czy z dodatkowych wpłat właścicieli. Zacytuj ten fragment tej uchwały o kosztach, to pewnie coś się nam rozjaśni. Czy wszyscy właściciele maja dopłaty?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Gmina sprzedając lokal powinna Pana o planowanych wydatkach uprzedzic, jednak w praktyce chyba nie miałoby to wpływu na cenę zakupu, prawdopodobnie nie doszłoby do sprzedaży.

    Art. 546 § 1. Sprzedawca obowiązany jest udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy sprzedanej oraz wydać posiadane przez siebie dokumenty, które jej dotyczą.


    Ja również uważam, że stroną w tym sporze jest gmina.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Kwestia ta nie jest jednak wcale taka oczywista, gdyby remont został wykonany w czasie, kiedy właścicielem była gmina sprawa moim zdaniem wyglądałaby już odmiennie, zacytuję tutaj uchwałę SN:


    pomocne orzecznictwo:
    uchwała z dnia 10 maja 2006 r., sygn. akt III CZP 11/06 :
    Roszczenie o zwrot wartości nakładów poczynionych przez jednego ze współwłaścicieli na nieruchomość wspólną przysługuje przeciwko osobom, które były współwłaścicielami w czasie dokonywania tych nakładów.



    w odpowiedzi na zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Lublinie postanowieniem z dnia 18 maja 2005 r.,

    "Czy odpowiedzialność z tytułu zaspokojenia roszczeń współwłaściciela, który dokonał nakładów na rzecz wspólną ponoszą osoby będące współwłaścicielami tej rzeczy w chwili orzekania o odpowiedzialności z tego tytułu, czy też osoby będące współwłaścicielami w czasie, kiedy dany nakład został dokonany; czy ma w tym zakresie znaczenie rodzaj dokonanych nakładów - czy były to nakłady o charakterze koniecznym czy też nakłady innego rodzaju, w szczególności takie, które w istotny sposób zwiększają wartość rzeczy wspólnej ?"


    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/294-iii-czp-11-06-zwrot-nakladow-poczynionych-przez-jednego-ze-wspolwlascicieli-na-nieruchomosc-wspolna.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    slotisloti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuję za wszystkie odpowiedzi
    Czekam obecnie na zestaw dokumentów od zarządcy w sprawie wykonanego remontu.
    Wydaje się ,że kluczowy jest tu problem "czasowy".
    Nie znam daty faktury wystawionej przez wykonawcę remontu.
    Interesuje mnie jak "czas dokonywania nakładów' należy liczyć:
    1. Od uchwały o podjęciu remontu przez wspólnotę do zakończenia remontu?
    2. Od rozpoczęcia remontu do jego zako ńczenia?
    3. Od wpłacenia zaliczki na remont do uregulowania całości przez wspólnotę?
    4. od data sprzedaży (rubryka na fakturze) do data wystawienia faktury?
    czy jeszcze inaczej?
    Wygląda na to że bez roztrzygniecia w sądzie się nie obejdzie:(
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skłaniam się ku tezie, że to o czas dokonania nakładu chodzi, tak pytanie prawne sformułował Sąd Okręgowy.
    Tym bardziej, że Sąd Najwyższy swoją uchwałę argumentował m.in. tym, że zbywca wartość tych nakładów uwzględnia w cenie sprzedaży (wzrasta wartość nieruchomości). Proszę mieć też na uwadze, że orzecznictwo SN w tej poruszanej kwestii nie jest jednolite, co podkreślił sam Sąd Najwyższy w jej uzasadnieniu. Ścierają się dwa różne stanowiska.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    We wspólnocie jest poniżej 7 lokali - reszta jest własnoscią gminy.
    Gminne też nas interesują.
    Jesli wszyscy członkowie wspólnoty zgodzili się np finansować remont w wyższej stawce to czy uczciwe jest wystawienie rachunku osobie , która nie miała nic do powiedzenia w tej sprawie
    Jeśli rzeczywiście wszyscy, to (zakładając, że jesteście dużą wspólnotą) i tak nie miałbyś szans.
    Podpisując umowę z zarządcą i ustalając wysokość wpłat na fundusz remontowy (ok 300pln) nie otrzymałem jakiejkolwiek informacji o planowanych remontach
    A co to za umowę podpisałeś z zarządcą?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.