algorytm rozliczania CWU z cyrkulacją wewnątrzlokalową
mb
Użytkownik
Witam, jest to mój pierwszy post. Od niedawna stałem się właścicielem mieszkania. Małe to mieszkanie bo małe ale własne. I już na wstępie rodzą sie problemy. Mieszkanie ma tzw. cyrkulację wewnątrzlokalową CWU. Rozliczanie CWU odbywa sie poprzez różnicę odczytów liczników CWU. I tu rodzi się moje pytanie . Jako , że dziwne są te rozliczenia , chciałbym Sznownych Forumowiczów poprosić o wyjaśnienie mechanizmu rozliczania takiego układu.
Rozliczanie odbywa się u nas co trzy miesiace. Miałem trzy rozliczenia, a właściwie dwa bo w pierwszym było symboliczne zużycie ( mieszkanie puste ) . Poprzedni odczyt wynosił : licznik A: 25 m3(zasilający) i licznik B: 15 m3(cyrkulacyjny-powrotny). Teraźniejszy odczyt wyniósł odpowiednio: licznik A: 68m3 i licznik B: 40 m3 . To jakie jest prawidłowe zużycie w ostatnim okresie rozliczeniowym. Będę wdzięczny za opisanie metody rozliczenia.
MB
Rozliczanie odbywa się u nas co trzy miesiace. Miałem trzy rozliczenia, a właściwie dwa bo w pierwszym było symboliczne zużycie ( mieszkanie puste ) . Poprzedni odczyt wynosił : licznik A: 25 m3(zasilający) i licznik B: 15 m3(cyrkulacyjny-powrotny). Teraźniejszy odczyt wyniósł odpowiednio: licznik A: 68m3 i licznik B: 40 m3 . To jakie jest prawidłowe zużycie w ostatnim okresie rozliczeniowym. Będę wdzięczny za opisanie metody rozliczenia.
MB
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
licznik B - tyle ile wody w cyrkulacji wyszło z mieszkania
Zużycie wody to różnica: stan licznika A minus stan licznika B, czyli odpowiednio: 10m3 i 28m3
Pierwszy raz słyszę o tak działającej instalacji CWu.
Słyszałem o zużyciu EC dla potrzeb CWu, ale to było rozliczane w GJ.
Kiedy pobierasz wodę, drugi licznik niekoniecznie musi się zatrzymywać. Wszystko zależy od wielkości przepływu cyrkulacyjnego i przepływu przez punkt czerpalny w twoim lokalu. Jeżeli te przepływy są równe, to rzeczywiście drugi wodomierz powinien się zatrzymać. Jeśli pobór u ciebie jest mniejszy, niż przepływ cyrkulacyjny, to wodomierz będzie się kręcił, ale wolniej. Jeśli pobór u ciebie jest większy, niż przepływ cyrkulacyjny, to drugi wodomierz też się zatrzyma, bo - zakładam - ma zamontowany zawór zwrotny, który zabezpiecza przed przepływem zwrotnym przez urządzenie.
Jest taka fraszka Jana Sztaudyngera "O Mędrcu". Polecam.
tak czy inaczej jeżeli nie podoba ci się ten sposób lub wydaje ci się niesprawiedliwy, powieś sobie w łazience bejlerek 50l. lub zamontuj ogrzewacz przepływowy na zimnej wodzie i olej sieciowe C.W.U. - śmiem przypuszczać że wyjdzie dużo, dużo taniej, szczególnie że C.W.U z cyrkulacją generuje niemałe straty ciepła do otoczenia, przecież przepływająca ciągle woda przez pomieszczenia wychładza się, pomijam energię jaką zużywa pompa ale to też jest składnik tych strat.
Pozdrawiam.
Ciekawe, to jest to słownictwo - odczep, czy kolektor c.w.u. : ).
Widzisz, tak jest najprościej. Jest tylko jeden szkopuł. Jeżeli długość odgałęzienia do lokalu jest znaczna, to należy również to odgałęzienie objąć cyrkulacją. Na przeszkodzie stoją przepisy techniczno-budowlane. Stoimy wtedy przed dylematem: albo dajemy układ taki, jak na załączonym obrazku i mamy opomiarowanie na klatce schodowej, albo prowadzimy cyrkulację do lokalu, dajemy jeden wodomierz, ale w granicach lokalu, np. w pomieszczeniu pomocniczym, lub w łazience/kuchni/WC.
Które rozwiązanie wolisz? Bo ja to pierwsze.
a co w takim razie gdy nie ma poboru wody , liczniki nie kręcą się jednakowo - bo przecież każdy ma jakąś tolerancję - i na koniec wychodzi że zużyłem xm3 wody. Ta instalacja nie ma prawa prawidłowo działać. ja u siebie dzisiaj zauważyłem,że licznik "A" "stał" , licznik "B" obracał się powiększjąc różnicę . nadmienię, że wody nie pobierałem. Sposób o jakim mówisz jest wg mnie nie do przyjecia, zwłaszcza, że jak słusznie zauważyłeś jest wiele czynników które maja wpływ na działanie licznika. W rezultacie nie będąc w mieszkaniu , wg ostaniego rozliczenia zuzyłem 28 m3, Za taki pomiar to ja bardzo dziękuję. Pozdrawiam MB
Pobór wody jest pomiędzy licznikiem A i B, więc po odkręceniu wody licznik A będzie się kręcił szybciej niż licznik B. Zużycie w drugim okresie rozliczeniowym wyniesie 18m3.
Proponuję, żebyś zaczął od szybkiego sprawdzenia, czy wszystkie wodomierze mają zainstalowane zawory zwrotne, które zabezpieczają urządzenia pomiarowe przed przepływem zwrotnym.
Pamiętaj też, że zawsze możesz zlikwidować taką pętlę cyrkulacyjną i pozostawić jeden wodomierz, a co za tym idzie zmienić sposób rozliczania na prostszy. Nie będziesz jedynie miał w lokalu cyrkulacji c.w.u.. Zakładam jednak, że masz izolację cieplną na przewodach?
Pozdrawiam MB
Kolektor może być na przykład spalin w silniku spalinowym, może być też kolektor w kotłowni, lub wymiennikowni. Ale nazwać kolektorem pion c.w.u? Musielibyśmy każdy przewód powrotny w każdej instalacji nazwać kolektorem. Instalacja składałaby się wtedy z samych kolektorów. : )
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor
Pozdrawiam.
Licznik B: B n-1 - odczyt poprzeni; B n - odczyt bieżący
Liczyłbym tak: A n - B n - (A n-1 - B n-1)
Być może w TWOIM potocznym słownictwie akceptowalny. Ja znam tylko określenie "odczep SIĘ".
ale to nie zmienia faktu że zbiorcza rura doprowadzająca wodę do lokali, wzdłuż której zamieszczone są trójniki (odczepy), jest kolektorem, czy się z tym zgadzasz czy nie...
jest to tzw. połączenia szeregowe, struga cieczy Vc=dV1+dV2+dV3+..+dVn, nie da się w inny sposób zrealizować chociażby przytaczanej tutaj cyrkulacji cwu powinieneś to wiedzieć, sam się czepiłeś tego kolektora więc nie rozumiem twojej irytacji.
Gdybyś chciał uniknąć instalacji kolektorowej (nie stosowane w budownictwie wielorodzinnym-połączenie równoległe), musiałbyś każdy odbiornik indywidualnie zasilać z zasobnika (w tym przypadku cwu) - chyba że określenie "zasobnik" również ci nie odpowiada, może wolisz "zbiornik". Było by to połączenie równoległe, gdzie V1=V2=V3=..=Vn (przy równych przekrojach rur). Szczególnie taka budowa nie jest możliwa w przypadku cyrkulacji.
jeszcze raz przytaczam znalezioną przez ciebie na wiki definicję
przewód lub kanał zbiorczy dla przepływu cieczy lub gazów
i odczepiam się
Odczepiamy się więc kolektywnie, nie kolektorowo. : )