jakie składniki tworzą "konserwację bieżącą i remonty a jakie dot. funduszu remontowego"

PytamPytam Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy istnieją przepisy, jeżeli tak , to proszę podać,
1) rozróżniające co jest remontem i konserwacją bieżącą, a co winno być w funduszu remontowym,
mam swój pogląd, jednak brakuje mi argumentów, lub "trzeciej strony do podparcia lub obalenia mojego zdania",
2) zapewne będzie tak jak wspólnota uchwali, jednak co mam podpowiedzieć:
a) jest konto indywidualne na które wpłacane są zaliczni w poczet kosztów,
b) zaliczki na fundusz remontowy,
pytanie
C) czy opłaty "za uzytkowanie ogródków" winny mieć dodatkowe konto czy też może być to w podpunkcie a) ?
dla mnie przejrzystaoć dawałoby dodatkowe konto, bo są banki ktore dla wspólnot otwierają darmowe konta
proszę o opinię, dzięki

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    liczba kont wm nie ma znaczenia. My mamy jedno, żeby ludzie płacący na poczcie i przez inne firmy płacili tylko raz, a nie za każdy przelew. Bo nie wszyscy przecież płacą za darmo przez internet.
    Fundusz remontowy - na prace przewidziane w planie gospodarczym na dany rok
    Eksploatacja - bieżące naprawy, awarie
    Można tez uchwalić, że naprawy powyżej sumy x muszą być poprzedzone uchwałą, ale radzę albo
    a) ustalić wysoką sumę
    b) zostawić jakąś furtkę na nagłą a kosztowną awarię. Bo jak pęknie jakaś rura w trudno dostępnym miejscu i woda/fekalia będą zalewały budynek (paliła instalacja elektryczna, zawali kawałek dachu itp.), to nikt nie będzie latał i zbierał podpisy, tylko wezwie fachowców.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] Pytam:[/cite] 1) rozróżniające co jest remontem i konserwacją bieżącą, a co winno być w funduszu remontowym,
    mam swój pogląd, jednak brakuje mi argumentów, lub "trzeciej strony do podparcia lub obalenia mojego zdania",
    Tak są takie przepisy, które mówią co to jest remont. (prawo budowlane art.3 pkt.8 )
    "remont - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;"
    http://www.zgapa.pl/zgapedia/Remont.html
    [cite] Pytam:[/cite] 2) zapewne będzie tak jak wspólnota uchwali, jednak co mam podpowiedzieć:
    a) jest konto indywidualne na które wpłacane są zaliczki w poczet kosztów,
    b) zaliczki na fundusz remontowy,
    A jaką ewidencje pozaksięgową wspólnoty prowadzicie kasową czy memoriałową. Remonty pokrywa się z FR.
    [cite] Pytam:[/cite] C) czy opłaty "za uzytkowanie ogródków" winny mieć dodatkowe konto czy też może być to w podpunkcie a) ?
    dla mnie przejrzystaoć dawałoby dodatkowe konto, bo są banki ktore dla wspólnot otwierają darmowe konta,
    Ale nie musicie mieć odrębnego konta bankowego - za duzo masz kasy? .
    Wystarczy księgowo takie konto utworzyć, a w naliczeniu zaliczki wyodrębnić pozycję "Zaliczka za użytkowanie ogródków"
    Im więcej pozycji w zaliczce tym bardziej jest przejrzyście. - zgadzam się z tobą.
    To tylko są zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości budowlanej i gruntowej.
    Komentarz edytowany weles1478
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano października 2010
    A jaka księgowość prowadzicie kasową czy memoriałową.
    weles używa słowa "księgowość". To niemożliwe. Ktoś się widać pod niego podszył...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.