oświadczenie dłużnika

wmmarlwmmarl Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam ponownie forumowiczów, zacznę od tego, po wysłaniu kolejnego wezwania do zapłaty naszemu dłużnikowi on w końcu raczył się odezwać i poinformować zarząd, że był w trudnej sytuacji finasowej i od tego miesiąca będzie systematycznie płacił zobowiązania w/c wspólnoty, oraz zadeklarował sie, że jak tylko uzyska pożyczke w banku zapłaci zaległy dług:bigsmile:. Jednak ta informacja była ustna:sad: więc poprosilismy o takie oświadczenie na pismie. Może wie ktoś jak takie oświadczenie zredagować albo uzyskać wzór takiego pisma bo jednak wolelibysmy aby to zarząd wspólnoty dał je do podpisania dłużnikowi. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, to ważne, aby oświadczenie dłużnik podpisał z dwóch względów, w szczególności uznanie długu przerywa bieg przedawnienia, po drugie stosownie do brzmienia art. 485 § 1. ust. 3 kodeksu postępowania cywilnego:

    "Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu ... wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu."

    Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym ( w odróżnieniu od postępowania upominawczego) na podstawie art. 492 § 1. k.p.c. "z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności."

    Co do treści oświadczenia, to należy ująć takie kwestie jak:
    wysokość zadłużenia, z jakiego tytułu ( np. niezapłacone zaliczki na koszty zarządu za okres od .. do) oraz uznanie długu w całości (np. oświadczam, że uznaję w całości moje zadłużenie w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej ... z tytułu .... w kwocie i zobowiązuję się je spłacić ....., oczywiście konieczne wpisanie daty złożonego oświadczenia).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] wmmarl:[/cite] Jednak ta informacja była ustna:sad: więc poprosilismy o takie oświadczenie na pismie.
    Może wie ktoś jak takie oświadczenie zredagować albo uzyskać wzór takiego pisma
    bo jednak wolelibysmy, aby to zarząd wspólnoty dał je do podpisania dłużnikowi.
    Spisz z nim ugodę.

    Na przykład taką:

    UGODA
    zawarta w........................
    w dniu .............................. r.,

    w sprawie zapłaty przez Panią/Pana .................... na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej „...................” nieruchomości w ................ przy ul. .........................,
    należności wynikających z rozliczenia należności i wpłat dokonanego według stanu na dzień ......................... roku za lokal mieszkalny ul. ..................... w .............................
    zawarta pomiędzy:
    1. Wspólnotą Mieszkaniową „................” nieruchomości w ......................... przy ul. .........................
    adres korespondencyjny: ul. ........................................
    reprezentowaną przez Zarząd w osobach:
    ........................ – członek Zarządu;
    .......................... – członek Zarządu;
    - zwaną dalej „Wierzycielem”
    ,a
    2. ...................................................., legitymującą się dowodem osobistym
    seria numer ......................................., PESEL ......................, NIP .................................
    - zwaną dalej „Dłużnikiem”

    o następującej treści:

    § 1

    1. Na podstawie niniejszej ugody Dłużnik uznaje w całości i zobowiązuje się zapłacić na rzecz Wierzyciela kwotę .............. złotych (.............................. złotych ..............grosze) wynikającą z rozliczenia należności i wpłat sporządzonego w dniu .................. roku, według stanu na dzień ................... roku, stanowiącego załącznik numer 1 oraz integralną część niniejszej ugody.
    2. Należność powołaną w ust. 1 powyżej Dłużnik zobowiązuje się zapłacić w całości na rachunek bankowy Wierzyciela prowadzony przez Bank ....................
    numer rachunku: .................................................,
    zgodnie z następującym harmonogramem:
    1) rata nr I w kwocie 285,72 złotych, płatna w terminie do dnia ................... roku;
    2) rata nr II w kwocie 200,00 złotych, płatna w terminie do dnia ....................... roku;
    3) rata nr III w kwocie 200,00 złotych, płatna w terminie do dnia ......................... roku;
    4) rata nr IV w kwocie 200,00 złotych, płatna w terminie do dnia ....................... roku;
    5) rata nr V w kwocie 200,00 złotych, płatna w terminie do dnia ................................... roku;
    6) rata nr VI w kwocie 200,00 złotych, płatna w terminie do dnia .................................. roku.

    3. Strony zgodnie oświadczają, iż jako termin płatności uznają datę księgowania środków na rachunku bankowym Wierzyciela.
    4. Niezależnie od zobowiązania wynikającego z ust. 1 i ust. 2 niniejszego paragrafu, Dłużnik zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Wierzyciela bieżących miesięcznych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz kosztów użytkowania należącego do Dłużnika lokalu mieszkalnego, w pełnej wysokości odpowiadającej sporządzonemu przez Wierzyciela naliczeniu opartemu na uchwałach podjętych przez właścicieli lokali tworzących Wierzyciela, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca tj. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (t.j. Dz.U.2000,Nr 80,poz.903).
    5. Dłużnik oświadcza, że znany jest mu stan faktyczny stanowiący podstawę dla niniejszej ugody, a w związku z tym nie będzie się uchylał się od wynikających z niniejszej ugody skutków prawnych.

    § 2

    Strony zawierają niniejszą ugodę z zastrzeżeniem, że w każdym z przypadków:
    1) popadnięcia przez Dłużnika w opóźnienie z zapłatą na rzecz Wierzyciela całości lub części którejkolwiek raty objętej harmonogramem powołanym w §1 ust. 2 niniejszej ugody lub;
    2) popadnięcia przez Dłużnika w opóźnienie z zapłatą na rzecz Wierzyciela całości lub części bieżących miesięcznych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i kosztów utrzymania należącego do Dłużnika lokalu;
    Wierzyciel będzie uprawniony, bez odrębnego wezwania, do wszczęcia i prowadzenia przeciwko Dłużnikowi na drodze sądowej sprawy o zapłatę powołanych tam roszczeń w postępowaniu nakazowym.

    § 3

    1. Wszelkie zmiany niniejszej ugody wymagają dwustronnej formy pisemnej pod rygorem nieważności.
    2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą ugodą zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego.
    3. Ugodę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

    WIERZYCIEL .............................................................................. DŁUŻNIK
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] weles1478:[/cite]Spisz z nim ugodę.
    Ugodę najlepiej zawierać przed sądem, wówczas ma ona wagę wyroku sądowego. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, można ją wyegzekwować przez komornika. Ugoda pozasądowa to tylko zwykła umowa, której i tak - jeśli dłużnik nie będzie płacił - trzeba dochodzić przed sadem. Jeśli więc chodzi tylko o to, żeby przerwać bieg przedawnienia, to szkoda czasu. Lepiej od razu złożyć pozew w sądzie, wówczas również następuje przerwanie biegu przedawnienia.
    [cite] Zarządca:[/cite]Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym ( w odróżnieniu od postępowania upominawczego) na podstawie art. 492 § 1. k.p.c. "z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności."
    Nie rozumiem, co to ma do rzeczy - przecież wspólnota mieszkaniowa nie może korzystać z postępowania nakazowego.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Ugodę najlepiej zawierać przed sądem, wówczas ma ona wagę wyroku sądowego.
    To dopiero w drugim etapie , jak nie będzie chciał po dobroci spisać ugody na drodze cywilnej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież droga sądowa to też droga cywilna.
    Nie ma "drugiego etapu". Jeśli nie zechce po dobroci, to siłą go nie zmusisz do ugody, również przed sądem. Do ugody jak do tanga - trzeba dwojga. Jeśli mimo próby nie dojdzie do niej, to trzeba wnieść pozew o nakaz zapłaty, a nie proponować ponownie ugodę. To nie wspólnocie powinno bardziej zależeć na polubownym załatwieniu sprawy, lecz dłużnikowi. To on ryzykuje dodatkowe koszty (sądowe, komornicze), a na końcu i tak musi dług spłacić - wraz z odsetkami.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2010
    [cite] owner:[/cite]
    Nie rozumiem, co to ma do rzeczy - przecież wspólnota mieszkaniowa nie może korzystać z postępowania nakazowego.


    Dlaczego tak uważasz?
    Art. 485 par. 1 pkt. 3 k.p.c.odnosi się do poruszonej w tym wątku sytuacji.


    Art. 485 § 1. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

    1) dokumentem urzędowym,

    2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,

    3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,

    4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlatego, że zdolność prawna wspólnoty jest ograniczona.
    Ustawa o własności lokali przyznaje jej prawo dochodzenia należności w postępowaniu upominawczym:
    Art. 15.2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wydaje mi się jednak, że w tym zapisie chodziło o "bez względu na ich wysokość" a nie o sam tryb dochodzenia (zresztą wysokość nie ma już znaczenia, bo kpc się też zmienił).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    A masz może jakieś orzeczenie w takiej sprawie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cytat:

    Przepis art. 15 ust. 2 u.w.l. umożliwia dochodzenie od właścicieli lokali zapłaty z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną w postępowaniu upominawczym. (...)

    W treści tego przepisu użyto, w odniesieniu do należności, zwrotu „mogą być dochodzone". Pojawia się więc pytanie, czy należności te tylko mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, a więc mogą być dochodzone także w innych postępowaniach (jeśli inne przepisy to umożliwiają), czy też mogą być dochodzone tylko w postępowaniu upominawczym, a zwrot „mogą być dochodzone" użyty w omawianym przepisie odnosi się wyłącznie do tego, że dochodzone być mogą bez względu na wysokość dochodzonej kwoty.

    Obecnie przyjmuje się powszechnie tę drugą interpretację, wychodząc z założenia, że intencją ustawodawcy było umożliwienie dochodzenia wszystkich roszczeń z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną w postępowaniu upominawczym. Miało to bowiem znaczenie w chwili wejścia w życie u.w.l., gdyż wtedy możliwość dochodzenia w postępowaniu upominawczym należności w nieograniczonej wysokości była wyjątkiem na tle obowiązujących w tym zakresie przepisów k.p.c. Jednak obecnie nie ma to znaczenia, bo od dnia 1 lipca 2000 r. przepisy k.p.c. nie limitują już kwot, jakich można dochodzić w postępowaniu upominawczym.

    Tak rozumiany przepis art. 15 ust. 2 u.w.l. w zasadzie uniemożliwia dochodzenie należności z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną w innym postępowaniu niż upominawcze, chyba że wystąpi któraś z przesłanek wymienionych w art. 499 k.p.c. – ale wtedy, zamiast postępowania upominawczego kończącego się wydaniem nakazu zapłaty, sąd zarządzi zwykłą rozprawę (chyba że sprawa jest tego rodzaju, że może być rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym).

    Ewa Bończak-Kucharczyk, "Własność lokali i wspólnota mieszkaniowa. Komentarz", Oficyna 2010
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście owner ma rację.
    Art. 485 kpc nie znajduje w tym wypadku zastosowania.
    UoWL w swoim art. 15.2. mówi o postępowaniu upominawczym a nie nakazowym, a więc podstawą roszczeń powinien być:
    Art. 498. (498) § 1. (499) Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Dziękuję pięknie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2010
    Nie mniej jednak się z tą tezą nie zgadzam. Moim zdaniem w wyjątkowych przypadkach wspólnota może dochodzić należności w trybie postępowania nakazowego, przepis art. 15 uwl tego nie wyklucza.
    Właściciel może, np. wystawić nawet weksel wspólnocie i sąd nie powinien zakwestionować, że wspólnota jest uprawniona do wystąpienia o zapłatę w postępowaniu nakazowym.
    Uważam, że w art. 15 uwl chodziło o wyjątek od zasady dotyczącej wartości przedmiotu sporu, który już wobec nowelizacji kpc nie ma znaczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mario1969mario1969 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam mamy problem we wspólnocie z dłużniczkami (dwie).mamy sądowy nakaz zapłaty,klauzulę wykonalności.jednej sprawa poszła do komornika,który nie może odzyskać zadłużenia.A u drugiej nie ma z czego ściągnąć długu(nie podawaliśmy do komornika).Mieszkańcy nie chcą żeby podawać sprawę do sądu o licytację lokalu.co dalej możemy robić żeby odzyskać dług,który ciągle rośnie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkańcy (??:shocked:??) nie chcą żeby podawać sprawę do sądu o licytację lokalu.
    co dalej możemy robić żeby odzyskać dług, który ciągle rośnie.
    podnieść zaliczki dla pozostałych właścicieli lokali (co płaca regularnie) :wink: by zaczęli utrzymywać dłużnika :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    [cite] mario1969:[/cite]witam mamy problem we wspólnocie z dłużniczkami (dwie).mamy sądowy nakaz zapłaty,klauzulę wykonalności.jednej sprawa poszła do komornika,który nie może odzyskać zadłużenia.A u drugiej nie ma z czego ściągnąć długu(nie podawaliśmy do komornika).Mieszkańcy nie chcą żeby podawać sprawę do sądu o licytację lokalu.co dalej możemy robić żeby odzyskać dług,który ciągle rośnie.

    Odnośnie licytacji, to nie trzeba występować o licytację lokalu na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali, ponieważ komornik może zająć nieruchomość w postępowaniu egzekucyjnym, skoro nie można wyegzekwować należności z ruchomości dłużnika.

    Wspólnota powinna przynajmniej się zabezpieczyć poprzez ustanowienie hipotek na tych lokalach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mario1969mario1969 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba za takie rady bardzo dziekuję
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] mario1969:[/cite]
    Mieszkańcy (??:shocked:??) nie chcą żeby podawać sprawę do sądu o licytację lokalu.
    co dalej możemy robić żeby odzyskać dług, który ciągle rośnie.
    (...)
    Kuba za takie rady bardzo dziekuję
    za taką postawę właścicieli to ja dziękuję , co wy właściciele chcecie ...
    tu może być tylko zero, jedynkowe rozwiązanie ... albo do Sądu ....albo za dłużników płacicie sami ...
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy dłużnik dostaje dodatek mieszkaniowy?
    Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy państwa dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota powinna przynajmniej się zabezpieczyć poprzez ustanowienie hipotek na tych lokalach.
    Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Chodzi mi o tryb i sposób postępowania...:smile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    Możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomościach dłużnika przewiduje art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:
    "wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym,określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa)."

    Mamy tu odesłanie do art. 776 -777 kodeksu postępowania cywilnego. W sytuacji opisanej w wątku, zawsze warto z tego skorzystać, przede wszystkim zabezpieczony zostaje interes wspólnoty mieszkaniowej, w razie zbycia, czy np. zgonu właściciela lokalu, zabezpieczenie pozostaje aktualne, poza tym może to być jakaś forma nacisku, która doprowadzi do spłaty zadłużenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzieki serdeczne :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Tak czy siak , ... do Sądu trzeba iść...
    Mieszkańcy (??:shocked:??) nie chcą żeby podawać sprawę do sądu
    Możliwość ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomościach dłużnika przewiduje art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:
    "[b]wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym,[/b]określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa)."
    

    a może najpierw spisać z nim ugodę w sprawie spłaty zadłużenia...
    przykładowy wzór ugody masz w trzecim wpisie tego wątku ( permalink nie działa)
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - to niezłe rozwiązanie. przyznam bez bicia ,że nie wiedziałem o takiej możliwości. Przypuszczam ,że procedury jej uzyskania nie przekraczają zarządu zwyklego, więc niepotrzebna jest uchwala WM.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Potrzebny jest oczywiście tytuł wykonawczy, czyli prawomocny wyrok zasądzający należność opatrzony klauzulą wykonalności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Potrzebny jest oczywiście tytuł wykonawczy, czyli prawomocny wyrok zasądzający należność opatrzony klauzulą wykonalności.
    ...albo nakaz zapłaty z takąż klauzulą.
    Hipotekę przymusową na lokalu już ustanawiałem, ale hipoteka to jeszcze nie gotówka.
    Dłużnik żyje sobie spokojnie i nadal nie płaci.
    Uwaga: przy mniejszym zadłużeniu nie warto sięgać po hipotekę przymusową, bo jej ustanowienie kosztuje 200 zł, których wspólnota nigdy nie odzyska.
  • Opcje
    mario1969mario1969 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ugodę z dłużnikiem mieliśmy podpisaną,nic nie dała dlatego sprawę oddaliśmy do komornika.jeżeli wystąpimy do sądu o ustanowienie hipoteki przymusowej to czy będziemy mogli dalej próbować sciągnąć dług przez komornika.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] mario1969:[/cite]mamy sądowy nakaz zapłaty,klauzulę wykonalności.jednej sprawa poszła do komornika,który nie może odzyskać zadłużenia.A u drugiej nie ma z czego ściągnąć długu(nie podawaliśmy do komornika). Mieszkańcy nie chcą żeby podawać sprawę do sądu o licytację lokalu.
    Nie pisz, że nie można odzyskać długu. Można, tylko nie chcecie sięgnąć po skuteczne metody. Przecież dłużnicy mają spory majątek - mieszkania.
    Chcecie ściągnąć dług, ale żeby dłużnika nie zabolało - tak się nie da.
    Jeżeli nie można po dobroci (nie skutkuje sądowy nakaz zapłaty), to może dłużnicy się obudzą, jak komornik rozpocznie przygotowania do licytacji ich mieszkań. Jeżeli jest nakaz zapłaty lub ugoda sądowa i dłużnik nadal nie płaci, zawsze należy kierować wnioski o egzekucję komorniczą - jeżeli dłużnik nie ma majątku ruchomego, to wnioskować o egzekucję z nieruchomości. Jak się powiedziało "a", trzeba powiedzieć "b". Po co wspólnota ma ponosić koszty sądowe i chować nakaz zapłaty do szuflady? To czyste marnotrawstwo. Komornik odzyska dla wspólnoty dług, odsetki i opłaty.
    [cite] mario1969:[/cite]jeżeli wystąpimy do sądu o ustanowienie hipoteki przymusowej to czy będziemy mogli dalej próbować sciągnąć dług przez komornika.
    Oczywiście. Musicie tylko ponownie uzyskać z sądu odpis nakazu zapłaty, bo swój oryginał złożycie z wnioskiem o ustanowienie hipoteki przymusowej w wydziale ksiąg wieczystych.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.